Ballina Bota FOTO/ Tërmeti në Turqi, banorët kalojnë natën jashtë, ndezin zjarre për t’u...

FOTO/ Tërmeti në Turqi, banorët kalojnë natën jashtë, ndezin zjarre për t’u ngrohur

Turqia dhe Siria po jetojnë kohë dramatike pas tërmetit shkatërrues të mëngjesit të së hënës. Tashmë numri i personave të vdekur ka kaluar 4500 dhe 20 mijë të tjerë janë plagosur. Ndërsa errësira bie, ankthi rritet për mijëra njerëz që mbeten të bllokuar në ndërtesat e shembura.

Për shkak të motit të ftohtë, puna e shpëtimtarëve bëhet edhe më e vështirë. Ndërsa punonjësit e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar, mijëra të tjerë kërkojnë strehim pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan ose u dëmtuan shumë keq për të qenë të sigurt.

Burra, gra, pleq dhe madje edhe fëmijë të vegjël kërkojnë një vend ku të ngrohen nga i ftohti. Mediat e huaja kanë publikuar disa imazhe që tregojnë se shumë qytetarë në zonat e prekura nga tërmeti kanë frikë të hyjnë në banesa për shkak të mundësisë për lëkundje të tjera.

A child watches as people sleep inside a bus following an earthquake in Antakya, Turkey February 6, 2023. REUTERS/Umit Bektas TPX IMAGES OF THE DAY
People gather around a bonfire following an earthquake in Kahramanmaras, Turkey February 6, 2023. REUTERS/Cagla Gurdogan

Emergency teams search in the rubble for people in a destroyed building in Adana, Turkey, Monday, Feb. 6, 2023. A powerful quake has knocked down multiple buildings in southeast Turkey and Syria and many casualties are feared. (AP Photo/Khalil Hamra)
People arrive at a temporary shelter inside a sports center, in the aftermath of the earthquake, in rebel-held town of Azaz, Syria February 6, 2023. REUTERS/Khalil Ashawi
People take shelter, following an earthquake, in Osmaniye, Turkey, February 6, 2023. REUTERS/Suhaib Salem
@tn.lajmelokale
@tetovanews