Ballina Bota Kadyrov kërcënon të pushtojë Gjermaninë: Duhet të kthehemi atje, është toka jonë

Kadyrov kërcënon të pushtojë Gjermaninë: Duhet të kthehemi atje, është toka jonë

Udhëheqësi i Çeçenisë dhe një aleat i Vladimir Putinit, Ramzan Kadyrov ka kërcënuar rivendosjen e forcave pushtuese ruse në territorin gjerman, pas dërgimit të tankeve perëndimore, përfshirë Leopard 2 të prodhimit gjerman, në Ukrainë.

“Ne duhet të kthehemi atje, është territori ynë,” tha Kadyrov për pushtimin sovjetik të ish-Gjermanisë Lindore në një intervistë për televizionin shtetëror rus.

Ai tha se kancelari gjerman Olaf Scholz duhet të mbajë përgjegjësi për deklaratat e tij në lidhje me Rusinë. Vladimir Putin gjithashtu ka kritikuar dërgimin e tankeve gjermane në Ukrainë për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ka deklaruar, jo për herë të parë, se ai është gati të bëjë gati të gjithë arsenalin rus. përfshin armët bërthamore.

Sipas Kadyrov, tërheqja e trupave sovjetike nga territori i ish-RDGJ në vitet 1990 ishte një gabim. Ata që janë përgjegjës, si ish-presidenti Mikhail Gorbachev, i cili vdiq vitin e kaluar, duhet të ishin ndëshkuar si “tradhtarë”, tha udhëheqësi 46-vjeçar çeçen, forcat e të cilit po luftojnë në Ukrainë.

Ai pohoi se nuk ka frikë nga një konfrontim i mundshëm me NATO-n apo një luftë e afërt bërthamore.

“Ne do t’i fitojmë dhe do t’i shkatërrojmë ata,” tha ai.

Edhe pse pas gati një viti Rusia nuk i ka arritur qëllimet e saj në luftën e saj të agresionit kundër Ukrainës dhe pësoi disa disfata ushtarake, Kadyrov u tregua i bindur se forcat e Moskës mund të mposhtin Ukrainën deri në fund të vitit dhe të marrin në kontroll qytete të rëndësishme, si Kievi, Kharkiv dhe Odessa.

Kadyrov, të cilin aktivistët e të drejtave të njeriut e akuzojnë se sundon Çeçeninë me bekimin e Putinit si diktator dhe se kundërshtarët e tij torturohen dhe vriten i bëri thirrje presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky të vrasë veten për atë që ai tha se po i sjellë vuajtje dhe vdekje popullit të tij./abcnews.al

Artikulli paraprakRusia përparon në lindje, Zelensky: Na duhen armë urgjentisht, po luftojmë për çdo metër tokë
Artikulli tjetërSHBA – 50-vjeçari lirohet 28 vjet pas dënimit të gabuar