Ballina Bota Killian, qeni i ekipit suedez, shpëtoi 17 jetë nga rrënojat e tërmetit...

Killian, qeni i ekipit suedez, shpëtoi 17 jetë nga rrënojat e tërmetit në Turqi (FOTO)

Ambasada suedeze në Ankara njoftoi se 17 persona u shpëtuan nga rrënojat me ndihmën e një qeni të quajtur Killian, i cili u soll në Turqi pas tërmetit.

Fotot e Killian janë shpërndarë në llogarinë zyrtare në Twitter dhe Facebook të ambasadës suedeze.

Deklarata e ambasadës është si më poshtë:

“Sipas mediave suedeze, Killian shpëtoi jetën e 17 personave në Turqi! Killian është një qen i certifikuar shpëtimi gjashtë vjeçar, i trajnuar në MSB (Agjencia e Emergjencave). Killian është anëtar i ekipit suedez të kërkim-shpëtimit që erdhi në Turqi pas tërmeteve shkatërruese.

Pas tërmeteve në Kahramanmaraş, shumë vende dërguan ekipet e kërkim-shpëtimit./tetova.com

Artikulli paraprakToka nuk gjen qetësi, një tërmet i ri me magnitudë 5.1 ballë në Hatay, Turqi
Artikulli tjetërDy jetë të tjera u shpëtuan 261 orë pas tërmetit në Hatay: Ata u nxorrën të gjallë nga rrënojat e një spitali privat (VIDEO+FOTO)