Ballina Bota Mijëra polakë mbushin sheshin, Joe Biden mesazh Putinit: Ukraina nuk do të...

Mijëra polakë mbushin sheshin, Joe Biden mesazh Putinit: Ukraina nuk do të jetë kurrë një fitore e jotja. Kurrë! (VIDEO)

Presidenti amerikan Joe Biden, i është drejtuar homologut rus Vladimir Putin duke i thënë se “Ukraina nuk do të jetë kurrë një fitore për Rusinë”. Këtë deklaratë ai e ka bërë në fjalimin e mbajtur pasditen e sotme në Poloni, përballë mijëra qytetarëve.

“Njerëzit e lirë refuzojnë të jetojnë në një botë dëshpërimi dhe ju e dini, ky ka qenë një vit i jashtëzakonshëm në çdo kuptim”, tha Biden. “Brutaliteti i jashtëzakonshëm i forcave ruse dhe mercenarëve. Ata kanë kryer shthurje, krime kundër njerëzimit pa turp dhe keqardhje.”

Presidenti amerikan parashtroi edhe veprimet e ndërmarra nga ushtria ruse në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

“Ata kanë shënjestruar civilët me vdekje dhe shkatërrim,” tha Biden. “Përdori përdhunimin si armë lufte. Fëmijët e vjedhur ukrainas në përpjekje për të vjedhur stacionin e trenit të bombarduar të Ukrainës, spitalet e lindjes, shkollat, jetimoret. Askush, askush nuk mund t’i kthejë sytë nga mizoritë që po kryen Rusia. Është e neveritshme. Është e neveritshme. Por në mënyrë të jashtëzakonshme, gjithashtu, ka qenë përgjigja e popullit ukrainas dhe e botës.”

“Një vit pasi bombat filluan të binin, tanket ruse u futën në Ukrainë. Ukraina është ende e pavarur dhe e lirë. Nga Kherson në Kiev, toka është rikuperuar”, tha ndër të tjera Joe Biden.

@tn.lajmelokale
@tetovanews