Ballina Bota Rritet bilanci, së paku 6.326 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe...

Rritet bilanci, së paku 6.326 të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri, ndërsa numri vazhdon të rritet/5,775 ndërtesa të shembura vetëm në Turqi

Të paktën 6,326 njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë janë vrarë nga tërmeti me magnitudë 7.8 të mëngjesit të së hënës. Numri i të vdekurve u rrit në 4,544 në Turqi të martën, ku u prekën 10 provinca, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Numri i të vrarëve në Siri është më shumë se 1782. Më shumë se 970 njerëz janë vrarë në zonat e kontrolluara nga opozita, sipas Helmetave të Bardha të Sirisë, e cila njihet edhe si Mbrojtja Civile e Sirisë. Në zonat e kontrolluara nga qeveria, numri i të vdekurve është 812, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve SANA.

Të paktën 30,474 persona janë plagosur në të dy vendet, sipas shifrave të raportuara nga të dy vendet. /abcnews.al

Më shumë se 5000 ndërtesa u shembën në Turqi pas tërmetit vdekjeprurës

Të paktën 5,775 ndërtesa u shembën pas një tërmeti me magnitudë 7.8 goditi 10 provinca në Turqi të hënën, sipas Orhan Tatar, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Tatar tha se ka gjithsej 60,217 personel që po ndihmojnë me operacionet e shpëtimit në 10 provinca në Turqi.

Artikulli paraprak“Kupa e Italisë” shkon drejt fundit, gjysmë-finalistët mësojnë datat e përballjeve
Artikulli tjetërPamje drithëruese: Humbi të afërmit e tij, trajneri tërheq lojtarët nga rrënojat në Hatay (VIDEO)