Ballina Bota Erdogan u kërkon mbështetësve të qëndrojnë te kutitë e votimit deri në...

Erdogan u kërkon mbështetësve të qëndrojnë te kutitë e votimit deri në publikimin e rezultateve përfundimtare

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u kërkoi mbështetësve të tij të dielën “të qëndrojnë në kutitë e votimit, pavarësisht se çfarë ndodh derisa rezultatet të finalizohen zyrtarisht”.

“Fakti që zgjedhjet e 14 majit u zhvilluan në formën e një feste të madhe të demokracisë me paqe dhe qetësi është një shprehje e pjekurisë demokratike të Turqisë sonë”, shkroi Erdogan në Twitter.

“I përgëzoj të gjithë qytetarët e mi që votuan në emër të demokracisë dhe morën pjesë në punën zgjedhore dhe shpreh mirënjohjen time për secilin prej tyre”, shtoi ai.

Artikulli paraprakKreu i Këshillit të Lartë Zgjedhor të Turqisë: “Nuk ka ndërprerje apo vonesë në futjen e të dhënave”
Artikulli tjetërGazetari i New York Times në selinë e AKP-së në Stamboll: Gjendja është i tensionuar