Ballina Bota Një tërmet me magnitudë 7.8 godet Paqësorin Jugor, duke shkaktuar paralajmërim për...

Një tërmet me magnitudë 7.8 godet Paqësorin Jugor, duke shkaktuar paralajmërim për cunami në Vanuatu, Fixhi dhe Kiribati

Një tërmet me magnitudë 7.8 godet Paqësorin Jugor, duke shkaktuar paralajmërim për cunami në Vanuatu, Fixhi dhe Kiribati

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Paqësorin Jugor të premten, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA (USGS), duke shkaktuar një paralajmërim për cunami për vendet e afërta, përfshirë Vanuatu, Fixhi dhe Kiribati.

Qendra Kombëtare e Paralajmërimit të Tsunamit lëshoi një alarm për cunami për brigjet që ndodhen brenda 1000 kilometrave (621 milje) nga epiqendra e cila shtrihej midis Fixhit, Vanuatu dhe Kaledonisë së Re.

Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Hawait postoi në Twitter se aktualisht nuk kishte asnjë kërcënim për një cunami për Hawaiin .

Valët e cunamit që arrijnë deri në 1 metër janë të mundshme përgjatë disa brigjeve të Vanuatu, sipas Qendrës Kombëtare të Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA, duke ulur një vlerësim të mëparshëm që thoshte se valët mund të jenë 3 metra të larta.

Valë më të vogla nën 0.3 metra mund të priten në Fixhi, Kiribati dhe Ishujt e largët Kermadec të Zelandës së Re, shtoi qendra paralajmëruese.

Byroja e Meteorologjisë e Australisë lëshoi një paralajmërim për cunami për ishullin Lord Howe me popullsi të rrallë në brigjet lindore të vendit, por tha se nuk ishte zbuluar asnjë kërcënim për kontinentin e Australisë.
Tërmeti kishte një thellësi prej 38 kilometrash (23 milje), tha USGS.

Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Emergjencave të Zelandës së Re shkroi në Twitter se po vlerëson nëse tërmeti “paraqet ndonjë kërcënim për cunami për Zelandën e Re”.

Më herët u raportua se tërmeti ishte me magnitudë 7.7, por që atëherë është rishikuar.

Paqësori i Jugut është një nga zonat sizmikisht më aktive të botës, sepse për shkak të shkallëve të larta të konvergjencës së pllakave tektonike të Australisë dhe Paqësorit që janë vazhdimisht duke u shtyrë kundër njëra-tjetrës, sipas USGS.

Video bonus:

Artikulli paraprakPërmbytjet në Emilia-Romagna të Italisë, numri i viktimave shkon në 13. Mbi 20 mijë të zhvendosur, 280 rrëshqitje dheu, 42 komuna nën ujë, 23 lumenj kanë dalë nga shtrati, 34 mijë përdorues pa energji elektrike, mbi 200 rrugë të mbyllura…(VIDEO)
Artikulli tjetërShqiptarja u zhduk 9 vjet më parë në Spanjë/ Ish-i dashuri vret partneren e re