Ballina Bota VIDEO/Kirurgu i njohur i zemrës gjeti belanë nga të afërmit e pacientes...

VIDEO/Kirurgu i njohur i zemrës gjeti belanë nga të afërmit e pacientes që ndërroi jetë gjatë operacionit

Prof. Dr. Murat Biçer, profesor i Degës së Anatomisë së Kardiokirurgjisë së Fakultetit Mjekësor të Universitetit Uludag, i cili hyri në literaturë mjekësore me operacione të suksesshme në zemër në Bursa, u godit me kondakun e armës nga një i afërm i pacientes, të cilën e operoi vitin e kaluar, por nuk mbijetoi. Ndalohen i afërmi i pacientes që goditi profesorin në kokë me kondak pistolete, momentet janë regjistruar sekondë pas sekonde nga kamera e sigurisë, transmeton tetova.com sipas medieve turke.

Momenti i sulmit, i cili ndodhi në lagjen Nilüfer më 2 maj, rreth orës 20:00, është pasqyruar në kamerën e sigurisë së një qendre tregtare. Në pamjet, Prof. Dr. Murat Biçer është parë duke debatuar me një person dhe mes tyre ka nisur një sherr. Në atë kohë, i dyshuari tjetër, i cili doli me vrap nga një kafene në afërsi, fillimisht ia drejtoi armën Biçerit. Gjatë sherrit mes palëve, Prof. Dr. Murat Biçer është goditur me kondakun e pistoletës. Biçer, i cili u shpëtoi sulmuesve me ndërhyrjen e personave që e rrethonin, është strehuar në një kafene dhe ato momente janë regjistruar nga kamera e sigurisë moment pas momenti.

Sulm skandaloz ndaj profesorit që shkroi emrin e tij në literaturën mjekësore!

Punonjësit e shëndetësisë protestojnë kundër sulmit

Anëtarët e sindikatës dhe punonjësit e shëndetësisë të mbledhur para Spitalit Universitar Bursa Uludağ brohorisnin ” Duart që godasin punonjësit shëndetësorë duhet të thyhen” .

Duke folur në emër të grupit, Bilal Atik, kryetar i Degës Nr. 2 të Türk Sağlık-Sen, tha: “Ne po përjetojmë brutalitetin në të cilin persona çnjerëzor godasin në mënyrë histerike jetën e punonjësve të kujdesit shëndetësor. Një prej ngjarjeve të tilla ka ndodhur në Bursa, kirurgu kardiovaskular Prof. Dr. Murat Biçer u godit me kondakun e armës nga një i afërm i një pacienti që e kishte trajtuar për ta shëruar, por vdiq. I përcjellim urimet tona më të mira mësuesit tonë, i cili u godit nga i afërmi i pacientit dhe u trajtua me qepje si pasojë e goditjes që mori. “Ky incident është treguesi më i qartë se sa e tmerrshme është bërë dhuna në shëndetësi”, tha ai.

Duke theksuar se profesionistët e shëndetësisë nuk ndihen të sigurt dhe punojnë në gjendje të shqetësuar për sigurinë e tyre, Atik vazhdoi fjalët e tij si më poshtë:

“Përjetimi i ngjarjeve të tilla të tmerrshme, tregon edhe një herë se masat duhet të merren në nivelin më të lartë. Rregullorja që rrit dënimin për dhunën në shëndetësi dhe e përcakton këtë krim si krim kategorik është zbatuar. Propozimi ynë për shpalljen e zonës me zero tolerancë, duhet të zbatohet shpejt.Çdo krim këtu duhet të gjykohet dhe të dënohet me burgim duke e bërë të pamundur kthimin në para. Masat si mos ofrimi i shërbimeve shëndetësore publike për një periudhë të caktuar kohe, me përjashtim të rasteve urgjente. ndaj autorëve të dhunës, nevojiten urgjentisht, duhet të zbatohen.Përndryshe, për fat të keq, nuk është e mundur të parandalohet dhuna. Nuk ka zgjidhje tjetër veçse t’i jepet fund asaj që po kalojnë punonjësit e shëndetësisë. Punonjësit shëndetësorë duhet të shpëtohen sa më shpejt nga spiralja e dhunës. Ndërsa përpiqen të mbajnë jetën, profesionistët e kujdesit shëndetësor nuk kanë më durim për të jetuar nën ankthin e humbjes së jetës së tyre.”

Zëvendëskryetari i Health-Sen Turk Mustafa Köse dënoi sulmin dhe I dëshiroi shërim të shpejt Prof. Dr. Murat Biçer-it.

Köse tha, “Profesionistët e kujdesit shëndetësor kujdesen për çdo pacient si nëna, babai, vëllai i tyre, por ata janë të interesuar se çfarë mund të bëjë mjekësia dhe çfarë mund të bëjnë punonjësit në një vend të caktuar. Bursa është kryeqyteti i dashurisë për profesionistët e kujdesit shëndetësor dhe i respektit për profesionistët e shëndetësisë. Kjo ngjarje e rëndë na bën shumë të trishtuar”, tha ai./tetova.com