Ballina Bota Amerika përfshihet nga tornado dhe uraganë të fuqishëm, 120 milionë njerëz në...

Amerika përfshihet nga tornado dhe uraganë të fuqishëm, 120 milionë njerëz në rrezik. Autoritetet japin alarmin, anulohen mijëra fluturime

Amerika po gjendet përballë motit më të keq ndonjëherë, me stuhi të forta ere dhe shiu në brigjet lindore, ku priten tornado dhe uragane të fuqishëm. Ekspertët thanë se në rrezik është jeta e 120 milionë amerikanëve dhe kanë këshilluar qytetarët për kujdes.

Stuhitë shkaktuan erëra të dëmshme, breshër, reshje të dendura shiu dhe madje edhe disa tornado.

Shpërthimet e erës në stuhitë më të forta mund të arrijnë shpejtësinë 60 deri në 80 mph. Fundi i sipërm i këtij diapazoni është i barabartë me shpërthimet e erës me forcë uragani dhe mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme.

Ndërprerjet e energjisë dhe anulimet e fluturimeve u rritën pasi stuhitë goditën disa shtete me erëra të forta. Më shumë se 170,000 klientë ishin pa energji të hënën pasdite në të gjithë Lindjen, me shumicën e ndërprerjeve në Tenesi, Xhorxhia dhe Virxhinia Perëndimore, sipas PowerOutage.us.

Mbi 1,000 fluturime u anuluan të hënën me 4,500 vonesa shtesë pasi stuhitë ndërprenë shtigjet e fluturimeve drejt qendrave kryesore si Atlanta, sipas të dhënave nga FlightAware.

Niveli 4 nga 5, rrezik i moderuar i stuhive të forta është vendosur të hënën – Niveli i parë 4 i lëshuar në SHBA që nga 29 qershori dhe i pari për Uashington DC, në më shumë se një dekadë. Njerëzit që jetojnë ose punojnë në zonë duhet të kenë një plan për t’u strehuar nëse lëshohen paralajmërime.

Erërat e dëmshme do të jenë gjithashtu ndikimi më i përhapur kudo nga Alabama dhe Xhorxhia në veri deri në Nju Jork dhe Nju Xhersi. Disa qytete të mëdha në rrezik përfshijnë Atlantën dhe Filadelfinë.

Disa tornado janë gjithashtu të mundshme nga pjesë të juglindjes në verilindje. Disa orë tornado u lëshuan të hënën pasdite, duke mbuluar rreth 40 milionë njerëz në një zonë të madhe nga Tenesi perëndimor dhe Kentaki në lindje në pjesë të Karolinës së Veriut, Virxhinias, Marylandit, Pensilvanisë, Nju Xhersit dhe Nju Jorkut. Rreziku më i madh i tornadove do të shtrihet nga Kentaki lindor në Merilendin qendror.

@tn.lajmelokale
@tetovanews