Ballina Bota Ukraina i kërkon SHBA-ve raketa më të fuqishme kundër Rusisë. Putin urdhëron...

Ukraina i kërkon SHBA-ve raketa më të fuqishme kundër Rusisë. Putin urdhëron prodhimin e sa më shumë dronëve

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka bërë një bisedë telefonike me homologun e tij amerikan, Antony Blinken, ku bëri thirrje për raketa me rreze të gjatë veprimi ATACMS.

“Blinken dhe unë diskutuam hapat e mëtejshëm për të zgjeruar mbështetjen globale për Formulën e Paqes dhe zgjidhjet për të zgjeruar eksportet e grurit. Falenderova SHBA-në për të gjithë ndihmën e dhënë dhe theksova nevojën për të përmirësuar aftësitë e Ukrainës me rreze të gjatë duke ofruar ATACMS”, shkroi Kuleba në Twitter. Muajin e kaluar, presidenti amerikan, Joe Biden, ra dakord t’i jepte Ukrainës municione thërrmuese të diskutueshme për t’i përdorur kundër trupave ruse.

Municionet thërrmuese shpërthejnë në ajër dhe lëshojnë “bomba” që shpërndahen në zona të mëdha. Kundërshtarët thonë se ata vrasin pa dallim dhe se disa nga municionet më të vogla mund të dështojnë të shpërthejnë, duke paraqitur një rrezik afatgjatë për civilët.

Nga ana tjetër, presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar shefin e konglomeratit shtetëror të mbrojtjes, Sergei Chemezov, të rrisë prodhimin e dronëve sulmues.

Në pamjet e transmetuara nëpër media të ndryshme, Putin shihet duke iu drejtuar kreut të Rostec, Sergei Chemezov, gjatë një takimi mes dy palëve, duke u bërë thirrje që të rritet prodhimi i modeleve ruse të dronëve të tipit Kub dhe Lancet.

Në një deklaratë të veçantë, Chemezov zbuloi se Rostec do të fillojë prodhimin e aeroplanit të pasagjerëve MC-21 deri në vitin e ardhshëm. Putin theksoi se prodhuesit rusë tani mund të zënë një hendek në treg pasi kompanitë e huaja tërhiqen.

@tn.lajmelokale
@tetovanews