Ballina Sport “Kam qarë si një fëmijë i vogël pas fitores së Shqipërisë me...

“Kam qarë si një fëmijë i vogël pas fitores së Shqipërisë me Poloninë”! Babai i Jasir Asanit: E gjithë familja e rriti me frymë kombëtare

Jasir Asani është padyshim lojtari i momentit te Shqipëria. Super goli i realizuar kundër Polonisë i la të gjithë pa fjalë, pasi ishte një çmenduri. Por Jasiri ka filluar që të na mësojë shpesh me realizime nga distanca të pamundura.

Mjafton të shohim edhe njëherë ritransmetimin e atij goli, teksa sapo Jasiri shtron topin për goditje, të gjithë tifozët ngrihen në këmbë në Air Albania, si ta ndienin se ai top do të hynte në rrjetë “çmendurisht”.

“Jam krenar që djali im ka dhënë shumë kontribut për popullin shqiptar edhe pse priti shumë për thirrjen në Kombëtare. Jam njeriu më i lumtur në botë në këto momente. Jasiri luajti shumë bukur, bashkë me djemtë e tjerë.

Një falënderim i madh për presidentin Armand Duka dhe Silvinjon që ia dhanë shansin të tregojë veten edhe Jasiri, që e meriton Shqipërinë. Pa ndihmën e Zotit nuk do të kishim arritur deri këtu. Nuk dua të flas shumë për Maqedoninë e Veriut pasi dëshira e Asanit, që në fëmijëri na thoshte:

“Dua të luaj për Shqipërinë”. Jo vetëm unë, por e gjithë familja ime e ka ushqyer me frymë Kombëtare. Isha unë që e kam shtyrë drejt futbollit pasi kishte talent.

Në moshën 7-vjeçare u regjistrua te Vardari. Që atëherë e shihja dhe e dija që djali kishte shumë talent, isha i vendosur që do të bëja gjithçka që t’ia plotësoja të gjitha kushtet për t’u bërë futbollist. Kushtet nuk ishin nga më të mirat, me një rrogë të vogël ia kemi dalë dhe kemi përmbushur ëndrrën e djalit, babai bën gjithçka për fëmijën.

Më “çmendi” shumë goli kundër Polonisë që bëri këtë herë Jasiri. Emocionet më janë shtuar shumë në momentin që i gjithë stadiumi nisi që të thërras emrin e tij. Kam qarë gjithë natën dhe ditën për atë fitore. Kam pasur shumë emocione në atë ndeshje, qava si një fëmijë i vogël pasi mundëm Poloninë dhe i kemi bërë krenar të gjithë tifozët”, tha Fadil Asani per Sport Ekspres.