Ballina Bota Vizita e papritur në Kiev/ Blinken: Kundërofensiva e Ukrainës është ‘inkurajuese’ (VIDEO)

Vizita e papritur në Kiev/ Blinken: Kundërofensiva e Ukrainës është ‘inkurajuese’ (VIDEO)

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken tha se përparimi i Ukrainës në kundërsulmin e saj është “shumë, shumë inkurajues” gjatë vizitës së tij sot në Kiev.

Blinken bëri vizitën e papritur për të njoftuar një valë të re financimi për përpjekjet e luftës.

“Presidenti Biden më kërkoi të vij, për të riafirmuar fuqishëm mbështetjen tonë, për të siguruar që ne jemi duke maksimizuar përpjekjet që po bëjmë dhe që vendet e tjera po bëjnë, për sfidën e menjëhershme të kundërsulmimit, si dhe atë afatgjatë. përpjekjet për të ndihmuar Ukrainën të ndërtojë një forcë të së ardhmes që mund të pengojë dhe të mbrojë kundër çdo agresioni të ardhshëm”, tha Blinken në një konferencë shtypi.

Volodymyr Zelensky tha se vizita e zyrtarëve amerikanë ishte një “mesazh i madh mbështetjeje” për Ukrainën dhe po tregonte “unitet të madh”.

“Kur flisni për Ukrainën, jeni gjithmonë bashkë, faleminderit shumë… jemi të lumtur që mund të mbështetemi tek ju”, tha ai.

Artikulli paraprakBabai vret në gjumë yllin e YouTube në Irak, dënohet vetëm 6 muaj
Artikulli tjetërRreth 16.500 shqiptarë kërkuan azil në Europë dhe Britani 6 muajt e parë të vitit 2023