Ballina Bota 8 vjet president shteti, i merret pasaporta në aeroport dhe nuk i...

8 vjet president shteti, i merret pasaporta në aeroport dhe nuk i lejohet të largohet nga vendi

Shok për ish-liderin iranian në aeroport: I konfiskuan pasaportën

Në Iran, ish-presidenti Ahmadinexhad nuk u lejua të largohej nga vendi.

U raportua se pasaporta e ish-presidentit të Iranit Mahmoud Ahmadinexhad u konfiskua në aeroportin e Teheranit, ku ai kishte ardhur për të shkuar në shtetin e Amerikës Qendrore, Guatemala, dhe ai nuk u lejua të largohej nga vendi.

Sipas lajmit të shpërndarë në llogarinë e telegramit të faqes “dolatebahar.ir”, e njohur për afërsinë me ish-presidentin, Ahmadinexhad, i cili ndodhej në aeroport për të shkuar në Guatemalë për të marrë pjesë në simpoziumin ndërkombëtar për menaxhimin e burimeve ujore, është bllokuar. nga forcat e inteligjencës.

Në lajmin në fjalë thuhej: “Njerëzit që u prezantuan si zyrtarë të inteligjencës dhe sigurisë erdhën sot në aeroportin Imam Khomeini, sekuestruan pasaportën e Ahmadinexhadit dhe e penguan shërbëtorin e kombit iranian të shkonte në Guatemalë”.

Gazeta iraniane Ittilaat raportoi se zyrtarët e sigurisë e këshilluan Ahmadinexhadin të mos largohej nga vendi për shkak të “mundësisë së arrestimit për shkak të sanksioneve ndërkombëtare” dhe “kushteve të paqëndrueshme të sigurisë dhe politike” në Guatemalë dhe raportoi se vizita e Ahmadinexhad u anulua.

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se kishte vendosur ish-presidentin iranian Ahmadinexhad dhe Ministrinë iraniane të Inteligjencës në listën e sanksioneve për shkak të rolit të tyre në ndalimin “e padrejtë” të qytetarëve amerikanë në Iran më 18 shtator, kur u mbajt shkëmbimi i të burgosurve midis Teheranit. dhe Uashingtonit.

Ahmadinexhad shërbeu si president i Iranit për dy mandate midis 2005 dhe 2013. Administrata amerikane fajëson presidentin e atëhershëm Ahmadinexhad dhe Ministrinë e Inteligjencës për Robert Levinson, një ish-punonjës i Byrosë Federale të Hetimit (FBI), i cili u raportua i zhdukur në Iran në vitin 2007. (AA) tetova/com