Ballina Bota Kërcënimi në rritje i një fronti të dytë në veriun e Izraelit

Kërcënimi në rritje i një fronti të dytë në veriun e Izraelit

Nga Amos Harel – Haaretz

Në hijen e luftës në të cilën Izraeli është zhytur në befasi të plotë për shkak të sulmit të Hamasit, një tjetër rrezik po vjen në lehtësim të mprehtë nga veriu.

Të dielën, predha mortajash u hodhën për herë të parë në malin Dov.

Të hënën, disa raketa u hodhën tashmë në Galilenë e Epërme.

Rreth mesditës një skuadër e armatosur kaloi kufirin pranë Arab al-Aramsheh në Galilenë perëndimore dhe forcat e IDF-së vranë tre nga anëtarët e saj pas një lufte të vështirë. I katërti me sa duket iku në Liban.

Forcat Ajrore bombarduan pozicionet e Hezbollah-ut përgjatë kufirit, duke vrarë dy nga anëtarët e organizatës. Mbrëmja solli një tjetër raport për një breshëri raketash në Galile.

IDF-ja ka drejtuar forca të mëdha në veri, në të njëjtën kohë me regjimentet e grumbulluara në kufirin e Gazës.

Por krahas operacioneve në Gaza, ka një nervozizëm në rritje përgjatë kufirit libanez.

Teatri i dytë, që mund të bëhet kryesori, po nxehet.

Është e qartë se Hezbollah-u po shqyrton opsionin për t’iu bashkuar konfliktit të armatosur dhe ndërkohë po ndez sektorin.

Izraeli shpreson të mos befasohet më dhe po përgatitet në gatishmëri të lartë përgjatë kufirit.

Izraeli po përpiqet të frenojë Hezbollah-un përmes kërcënimeve, operacioneve të kufizuara për momentin dhe koordinimit diplomatik dhe të sigurisë me Shtetet e Bashkuara.

Njoftimi i Presidentit Joe Biden për dërgimin e një aeroplanmbajtëse dhe skuadrilesh avionësh luftarakë në zonë, në mbështetje të Izraelit, është një sinjal shumë serioz.

Pyetja është nëse Teherani dhe Bejruti janë të interesuar të dëgjojnë dhe të kuptojnë implikimet e ashpra.

Ndërkohë, në frontin jugor, Izraeli flet për marrjen e një numri të paprecedentë nga Hamasi dhe shkatërrimin e aftësive të tij ushtarake.

Nuk po thotë, të paktën jo në mënyrë sistematike dhe të vazhdueshme, se synon të rrëzojë sundimin e saj mbi Rripin.

Është gjithashtu e paqartë nëse synon të nisë një operacion të madh tokësor, pa të cilin një qëllim i tillë do të ishte i vështirë për t’u arritur.

Është e qartë se është ende një enigmë, dhe gjërat varen gjithashtu nga ngjarjet në veri.

Të hënën, ditën e tretë të luftimeve në Rripin e Gazës, IDF-ja po përpiqej ende të rivendoste frontin.

Gardhi kufitar, pengesa e frikshme e thyer nga Hamasi thuajse pa mundim, mbeti e hapur në dhjetëra vende.

Regjimenti i Gazës vendosi forca për t’i siguruar ato, por IDF-ja pranoi se duket se dhjetëra militantë të Hamas-it arritën të depërtonin nëpër të gjatë natës, edhe pasi sulmi i befasishëm i dy ditëve të para u zmbraps.

Ushtria ka përfunduar një përpjekje të rregullt për të evakuuar civilët nga zonat, kryesisht ata midis gardhit në perëndim deri në arterien kryesore të Perimetrit të Gazës, rruga 232, në lindje.

Vendasit pak më larg kufirit panë gjithashtu largime masive. Civilët u zëvendësuan gradualisht nga forcat e ushtrisë.

Dy ditë e gjysmë pas sulmit, kishte ende përpjekje për të gjetur banorët me të cilët kishte humbur kontakti, dhe trupat e civilëve të masakruar nga terroristët e Hamasit, në distancë të plotë, ende po gjendeshin.

Përpara orëve të mbrëmjes, pas disa incidenteve me armë zjarri gjatë ditës, ushtria fitoi përshtypjen se ishte arritur një kontroll më i mirë dhe më i rregullt në hapësirën e rrethuar me boshllëk.

E megjithatë, supozohet se në zonë kanë mbetur skuadra aktive dhe ekziston frika e kalimeve të mëtejshme. Pas befasisë, askush nuk mund ta përjashtojë më plotësisht mundësinë që diku të ketë një tunel që ka arritur t’i shmanget pengesës dhe përmes të cilit përforcime vazhdojnë të kalojnë në territorin izraelit.

Me kalimin e kohës, inteligjenca dhe analiza operacionale e dështimit të tmerrshëm që u kushtoi jetën mbi 900 civilëve dhe ushtarëve izraelitë deri tani përparon me shpejtësi.

Izraeli pësoi një dështim të plotë të inteligjencës, i arritur përmes planifikimit të përpiktë dhe ndarjes së rreptë në Hamas.

Organizata arriti të kryente operacionin e saj në një mënyrë që anashkalonte të gjitha sistemet e monitorimit izraelit.

Raportimi i “Wall Street Journal”, që pretendon se Irani ishte i koordinuar për kohën dhe natyrën e saktë të sulmit, nuk duket i besueshëm.

Iranianët ndihmuan me para dhe teknologji, por plani i Yahya Sinwar dhe Mohammed Deif me sa duket pati sukses sepse ata i mbajtën detajet e tij për vete.

Kështu ndodhi që forcat e vogla të mbrojtjes në anën izraelite, pa paralajmërim të inteligjencës, në gatishmëri të ulët dhe me zero njohje të ashpërsisë së rrezikut, u gjendën përballë një vërshimi terroristësh të vendosur.

Vlerësimi i përditësuar i IDF-së është se rreth një mijë terroristë kaluan kufirin brenda rreth një ore. Rezultati ishte rekrutet femra të vrara në shtretërit e tyre, togat e fshira në masë të madhe para se të kishin kohën për të marrë armën dhe një tërbim vrastar midis shtëpive të kibucit dhe qyteteve, që la qindra të vdekur dhe të plagosur.

Fatkeqësia më e rëndë ndodhi në xhiron e jashtme pranë Re’im, ku u vranë pothuajse 260 pjesëmarrës në festë.

Këto janë shifra dhe pamje që të kujtojnë sulmin terrorist të ISIS-it në vitin 2015 në Paris, që kulmoi me një masakër gjatë koncertit të një bande në sallën Bataclan.

Nuk është rastësi që kryeministri Benjamin Netanyahu ka rifilluar të krahasojë Hamas-in me ISIS-in.

Por në rastin izraelit, organizata terroriste është gjithashtu fqinji dhe sovrani përtej kufirit.

Të befasuar dhe në fillim të shumtë në numër, policët dhe rojet lokale luftuan me guxim.

Forcat e regjimentit fillimisht u përpoqën të largoheshin nga shtabi dhe postat, pasi këto u sulmuan të parët.

Më pas erdhën përforcimet, ekipet e ndërhyrjes nga njësitë speciale të IDF-së, Shin Bet dhe policia izraelite.

Por edhe ushtarët e zakonshëm, duke përfshirë kuzhinierë nga baza e Komandës Homefront, e gjetën veten duke iu përgjigjur zjarrit dhe duke luftuar.

Shkalla e viktimave të komandantit është e lartë, pasi ata u futën në betejë të parët.

Ekziston një njësi ku viktimat midis zinxhirit komandues janë të ngjashme me ato të Brigadës së 188-të të fabuluar në betejat e Lartësisë Golan të Luftës së Yom Kipur.

Gjatë këtyre orëve u vranë qindra terroristë sulmues. Disa prej trupave të tyre janë ende të shpërndara në tokë.

Në hyrjen e pasme të Kibbutz Re’im, mund të shiheshin dy kamionë në të cilët anëtarët e Hamasit hynë nga Rripi i Gazës, të mbushur me plumba, disa dhjetëra metra larg portës.

Detajet e sigurisë së kibucit arritën t’i ndalonin atje, siç ndodhi në disa zona të tjera.

Brenda njërit prej kamionëve u gjetën një dyshek lutjeje dhe libër lutjesh, të rrethuar nga municionet e sjella nga terroristët.

Në rrugën për në jug, në drejtim të Kibbutz Urim, disa makina që u përkisnin viktimave në festë mbetën ende.

Kamionët tërheqës ishin të zënë me heqjen e tyre. Në një fushë buzë rrugës, priste një togë e blinduar.

Rezervistët fillimisht menduan se kishin identifikuar militantët që lëviznin në një kufomë aty pranë dhe përgatitjet filluan menjëherë.

Në sfond, pak më afër kufirit, dëgjoheshin të shtëna artilerie dhe mitralozi.

Ndërsa vazhduam për në karburantin e Urimit, pamë një kolonë të gjatë xhipash që nxitonin drejt kufirit.

Arsyeja u zbulua pak minuta më vonë: Frika nga një infiltrim tjetër pranë Kibbutz Sufot. Agjitacioni u shfaq qartë kudo.

Gjatë orëve të para, Forcave Ajrore iu kërkua të sulmonte brenda dhe rreth kibucit, me një koordinim minimal me forcat në terren.

Sikur të kishte ndodhur pak më herët, ndoshta sulmi mund të ishte ndalur. Por edhe kështu, shumë terroristë u goditën nga ajri.

Në fazën e nisur të hënën, roli i Forcave Ajrore do të jetë shumë më i spikatur. Izraeli ka njoftuar tashmë një seri hapash paraprakë për një sulm.

Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Yoav Gallant e quajti Hamasin “kafshë njerëzore” dhe njoftoi shkëputjen e qytetit të Gazës nga të gjitha furnizimet me ujë dhe energji elektrike.

Në të njëjtën kohë, dhjetëra avionë filluan të hedhin shumë ton bomba, që synonin objektivat ushtarake të vendosura brenda një popullsie të dendur civile. Burimet e Gazës raportuan qindra të vdekur brenda disa orësh.

Udhëheqja e Hamasit është thellë në tunele të gërmuara nën tokë dhe nuk do të lëndohet nga sulme të tilla, por Izraeli synon të kërkojë një çmim të madh nga Hamasi dhe Gaza. Oficerët e lartë po flasin për “përmbysjen e trendit” në luftën në jug.

Por ky parashikim mund të jetë i parakohshëm. Ajo që është e qartë është se Izraeli është zhvendosur në sulm masiv, me pak konsideratë për kufijtë e dëmtimit të civilëve.

Figura të larta izraelite kanë filluar të përgatisin terrenin për këtë në bisedimet me liderët dhe gjeneralët perëndimorë, duke theksuar aktet e tmerrshme dhe të qëllimshme të kryera nga Hamasi kundër qytetarëve izraelitë.

Gjenerali në pension Israel Ziv, i cili luftoi me guxim këtë javë dhe shpëtoi civilë në Perimetrin e Gazës, po luan një rol disi hibrid në Channel 12 News – një analist me uniforma dhe shenja gradash.

Të hënën në mbrëmje, Ziv dorëzoi fletën e mesazhit të formuar në selinë e IDF. “Ne duhet të rrafshojmë Gazën”, tha ai ashpër.

“Kjo është ajo ku ne po shkojmë, pa u ndalur shumë për t’u shqetësuar se kush do të lëndohet. Ne mbajtëm një poshtërim dhe do të duhet të hakmerremi. Hamas-i janë kafshë. Së shpejti të gjithë do të shohin pamjet e tmerrshme që lanë pas këtu”.

Vëllimi telegrafik i Zivit dëgjohet me zë të lartë dhe qartë në Gaza, e cila gjithashtu di një ose dy gjëra për kërcënimet vrasëse.

Një figurë e lartë e Hamas-it paralajmëroi të hënën mbrëma se pengjet izraelitë do të ekzekutohen, nëse forcat ajrore bombardojnë ndërtesat pa paralajmërim dhe pa lënë kohë të mjaftueshme për evakuimin e banorëve.

Ndërkohë, dhjetëra mijëra palestinezë janë larguar tashmë nga lagjet pranë vijës kufitare, duke gjetur strehim në qendrat e qyteteve.

Kundër përpjekjeve të rimëkëmbjes së IDF-së, qeveria dallohet në padobishmërinë e saj të vazhdueshme.

Ministrat, të cilët ishin plot kërcënime dhe deklarata arrogante para sulmit, kanë heshtur thuajse krejtësisht.

Pakkush u mundua të vizitonte spitalet ose zonat nën zjarr. Kërkimet për ministrin e Sigurisë Kombëtare janë ende në vazhdim.

Dhjetra oficerë policie që shërbenin nën drejtimin e tij vdiqën si heronj, por ministri ka heshtur.

Duket se ai madje ka harruar se si të postojë në Twitter – edhe pse në rastin e tij, kjo ndoshta është për mirë.

Është për t’u habitur që kryeministri është ende duke negociuar për hir të tij me Partinë e Unitetit Kombëtar, duke vonuar anëtarësimin e saj në një qeveri emergjente.

Netanyahu premtoi të hënën, në një tjetër fjalim poetik, të ndryshojë fytyrën e Lindjes së Mesme. Le të presim dhe të shohim.

Njeriu që gjatë gjithë jetës kishte frikë nga operacionet ushtarake në shkallë të gjerë, duke ditur implikimet e tyre politike në rast të një moçali, tani po përballet me një të tillë dhe nuk mund ta ndalojë atë.

Të hënën, duke u kthyer nga jugu në qendër, pamë billborde që nxirrnin sloganin e përdorur në dyqane “Le të fitojë IDF”.

Presioni ndaj kryeministrit dhe ushtrisë për të dhënë rezultate po rritet. Mes rezervistëve që mblidhen rreth Rripit të Gazës, tashmë mund të dëgjohet një ndjenjë që përhapet me shpejtësi: Ne e përfundojmë këtë dhe shkojmë nga këtu në Knesset – për të kërkuar një ndryshim gjithëpërfshirës të të gjithë sistemit të kalbur.

Por shumë kohë përpara se të ndodhë kjo, ne do të duhet të kalojmë kurthin e sigurisë.

@tetovanews