Ballina Bota Makina të fuqishme me peshë 100 tonë fshihen pas sulmeve izraelite të...

Makina të fuqishme me peshë 100 tonë fshihen pas sulmeve izraelite të natës në Rripin e Gazës dhe armë speciale janë gati për tunelet e Hamasit

Ushtria izraelite ka kryer disa inkursione në Gaza gjatë netëve të fundit në përgatitje për ofensivën e paralajmëruar tokësore. Edhe pse ende nuk dihet se kur do të fillojë ofensiva, disa skica të saj tashmë mund të shihen bazuar në bastisjet e natës. Ushtria izraelite përgatiti armë speciale për të hyrë në Gaza.

Kjo enklavë palestineze është shumë e populluar, kështu që një operacion në zonat e banuara të Gazës kërkon pajisje të specializuara për t’i hapur rrugën 300 tankeve dhe 173,000 ushtarëve. Në atë listë përfshihen edhe dy makina që së bashku peshojnë gati 100 tonë – “Namer” dhe “D9R Dobi”.

Makina e blinduar më e mbrojtur në botë

Transportuesi i rëndë i blinduar i personelit Namer (Tiger) është një element kryesor i planit të modernizimit të ushtrisë izraelite.

Dizajni më i ri i Namer bazohet në shasinë e tankut kryesor të betejës Merkava Mk.4. Aktualisht është një nga mjetet e blinduara më të mbrojtura në botë. Ai i siguron këmbësorisë një nivel mbrojtjeje dhe lëvizshmërie që përputhet me tanket kryesore të betejës më të fundit.

Seria e parë e automjeteve të prodhimit u dorëzua në 2008. Izraeli planifikon të blejë gjithsej 170 transportues të personelit të blinduar të rëndë Namer. Fillimisht ishin planifikuar 386 automjete, por më vonë ky numër u zvogëlua për shkak të shkurtimeve buxhetore.

D9R-të e pathyeshëm të ushtrisë izraelite

Buldozeri i blinduar D9R, i mbiquajtur “Dobby” ose “Teddy Bear”, është pjesë përbërëse e inkursioneve tokësore në territorin e Gazës. Me 15 tonë blind dhe një teh, D9R është pothuajse i padepërtueshëm prej armëve dhe eksplozivëve.

Një buldozer mund të jetë një shofer dhe një ushtar, dhe xhami antiplumb në atë automjet u ofron atyre mbrojtje nga plumbat. Në vitin 2015, D9R u modernizua me “blind me shirita” për të mbrojtur gjithashtu nga granatat me raketa (RPG) të përdorura gjerësisht nga Hamasi në konfliktet e mëparshme.

Motori i tij mund të prodhojë 405 kuaj fuqi dhe mund të tërheqë më shumë se 70 tonë. Ai jo vetëm që ndihmon buldozerin të kalojë pengesat, por gjithashtu mund të gërmojë llogore, të ndihmojë në ndërtimin e urave ose strukturave mbrojtëse.

“Sfungjer bomba” për tunelet e Hamasit

Si një nga objektivat kryesore të ofensivës tokësore, ushtria izraelite përmend shkatërrimin e rrjetit të ndërlikuar të tuneleve të Hamasit të quajtur “Metroja e Gazës”. Hamasi e ka ndërtuar këtë rrjet tunelesh prej vitesh. Deri në 1370 tunele besohet se janë ndërtuar që nga viti 2007. Në to, Hamasi fsheh luftëtarë dhe armë, dhe siç pretendon Izraeli, pengje që u rrëmbyen nga Izraeli jugor më 7 tetor.

Për të shkatërruar këto tunele dhe për të parandaluar Hamasin që të fshihet në to, ushtria izraelite ka shpikur një armë të re. Këto janë një lloj “bombash sfungjeri” qëllimi i të cilave nuk është të shpërthejnë diçka me një shpërthim, por e kundërta – kur aktivizohen, ato krijojnë një shtresë shkume që zgjerohet dhe ngurtësohet me shpejtësi. Ajo shkumë mund të mbyllte hyrjet dhe daljet e tunelit me shpejtësi të madhe.

Ushtria izraelite e ka testuar këtë lloj pajisjeje apo arme që nga viti 2021 dhe është menduar për përdorim kundër “Metrosë së Gazës”.

Një “bombë” në thelb përbëhet nga një enë plastike me një ndarje metalike që ndan dy lëngje. Pasi të jetë tërhequr barriera, përbërësit përzihen dhe ndodh një reaksion kimik, dhe ushtari më pas vendos ose hedh “bombën” aty ku dëshiron të krijojë një pengesë të fortë shkumë.

Por problemi me këtë “armë” është se është e rrezikshme për t’u përdorur – për më tepër, disa ushtarë izraelitë thuhet se kanë humbur shikimin për shkak të trajtimit të kësaj “bombë”, e cila në thelb është një përzierje e lëngjeve./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews