Ballina Bota Shkollat, universitetet, ZDF: Seri kërcënimesh me bomba alarmojnë policinë në të gjithë...

Shkollat, universitetet, ZDF: Seri kërcënimesh me bomba alarmojnë policinë në të gjithë Gjermaninë

Policia siguron zonën përreth shkollës së përgjithshme Solingen

Të paktën gjashtë shkolla, të paktën një universitet dhe ZDF morën kërcënime me bombë të hënën. Shkollat ​​në qytetet bavareze të Augsburg dhe Regensburg, Karlsruhe dhe Mannheim në Baden-Württemberg, Solingen në North Rhine-Westphalia dhe në kryeqytetin e shtetit Thuringian Erfurt u prekën. Mësimet u anuluan për qindra studentë në fillim të javës.

Një kërcënim për bombë u mor edhe në Universitetin e Münster-it, ku policia ishte gjithashtu në detyrë, por kërcënimi serioz nuk mund të përcaktohet, njoftoi universiteti të hënën në mëngjes: “Një evakuim i kështjellës ose ndërtesave të tjera nuk është i nevojshëm. ”, thuhet në një deklaratë nga Universiteti i Münster .

Një kërcënim për bombë është bërë edhe kundër ZDF në Mainz . Rreth 600 punonjës të stacionit duhej të largoheshin nga ndërtesat në Lerchenberg në Mainz.

Makinat e policisë qëndrojnë para një shkolle në Regensburg. Ndërtesa u evakuua të hënën në mëngjes pasi një kërcënim për bombë u dërgua me email.

Kërcënimet me bombë ndaj shkollave: anulohen orët mësimore, vendoset policia me qen të stërvitur.

Sfondi ishte ende i paqartë në mesditë. Policia është vendosur me një kontigjent të madh në shkollat ​​e prekura. Disa shkolla u kontrolluan me qen nuhatës dhe nxënësit u evakuuan ose nuk u lejuan fare në oborrin e shkollës. Nuk u zbuluan objekte të dyshimta, tha një zëdhënëse e policisë në Solingen. U hetua.

Një oficer policie qëndron me një qen nuhatës përpara një ndërtese shkolle në Erfurt. Një shkollë në Erfurt u evakuua pas një kërcënimi me bombë.

Sipas policisë, kërcënimi është marrë me email në Erfurt. Ky ishte gjithashtu rasti në Regensburg dhe Augsburg, thanë autoritetet. Megjithatë, në të dy shkollat ​​në Bavari dhe gjithashtu në Karlsruhe, gjithçka ishte e qartë që në mesditë. Situata e kërcënimit në një shkollë në Solingen u raportua në polici nga përgjegjësit në shkollë, tha ajo.

Në ZDF, disa ndërtesa në ambientet në lagjen Lerchenberg u evakuuan për shkak të kërcënimit me bombë, duke përfshirë ndërtesën e operacioneve të transmetimit dhe ndërtesën e lartë në të cilën ndodhet administrata e stacionit. Gjithsej rreth 600 punonjës të stacionit, të cilëve u është dashur të largohen nga puna ndërkohë, kanë mundur të kthehen në punë pas dhënies së paqartësisë. (mab/dpa/tetova.com)

@tn.lajmelokale
@tetovanews