Ballina Bota (VIDEO) Spanjë: Zjarr në tre klube nate në Murcia, të paktën 13...

(VIDEO) Spanjë: Zjarr në tre klube nate në Murcia, të paktën 13 të vdekur

Murcia u zgjua këtë të dielë e tronditur nga zjarri që shpërtheu në klubet e natës Teatre, Golden dhe Fonda në kryeqytet , ku humbën jetën të paktën 13 persona.

Të paktën 13 persona humbën jetën herët në mëngjes të së dielës në një zjarr në një klub nate në Murcia, në Spanjën juglindore, dhe numri i viktimave vazhdon të rritet ndërsa policia vazhdon të kërkojë trupa në rrënoja.

“Gjashtë trupa të rinj u gjetën në rrënojat e klubit. Tani numri është 13 të vdekur. Mund të ketë më shumë viktima. Zjarrfikësit vazhdojnë të punojnë në vendin e aksidentit dhe nuk përjashtojnë mundësinë e gjetjes së viktimave të reja.” Shërbimet e urgjencës njoftuan rreth orës 14:00.

Policia është dërguar në lokalin e natës për të zbardhur rrethanat e aksidentit.

“Sipas informacioneve të para zjarri ka rënë në katin e parë të lokalit të natës, i cili ka përdhes dhe katin e parë dhe duket se zjarri ka nisur aty”, tha një zëdhënës i policisë lokale.

Zjarri ka rënë rreth orës gjashtë të mëngjesit dhe zjarrfikësit kanë mbërritur rreth orës 07:00 dhe kanë arritur ta shuajnë zjarrin deri në orën tetë.

Kryebashkiaku tha se nxjerrja e trupave nga rrënojat është një detyrë shumë e ndërlikuar duke pasur parasysh rrezikun e shembjes.

Mes të plagosurve janë katër persona – dy vajza të moshës 22 dhe 25 vjeç dhe dy burra të moshës 41 dhe 45 vjeç. Të gjithë u mbytën nga tymi.

“Për momentin prioriteti ynë është gjetja e trupave” në objektin e djegur ku mbrëmë u festua ditëlindja, tha zëdhënësi i policisë, duke shtuar se ende nuk janë gjetur të gjithë vizitorët e klubit.

U vendosën 12 autoambulanca, 40 zjarrfikës dhe njëzet policë.

Kryeministri aktual spanjoll Pedro Sánchez shprehu “ngushëllime dhe solidaritet me viktimat dhe të afërmit e viktimave” në rrjetin social Twitter dhe kryetari i bashkisë së Murcias, Jose Balesta, shpalli tre ditë zie.

Autoritetet e qytetit kanë ngritur një qendër pritjeje, si dhe një qendër informacioni në sallën sportive “Atalahas”, ku familjarët e viktimave do të mund të marrin informacion, sipas mediave lokale, transmeton tetova.com.

@tetovanews