Ballina Bota BETEJA PËR AL-SHIFËN/Ushtria izraelite hyri në një spital të madh: ‘I vramë...

BETEJA PËR AL-SHIFËN/Ushtria izraelite hyri në një spital të madh: ‘I vramë të gjithë!’; Doktori: ‘Sikur ta dinit se ku e parkuan tankun…’

Ushtarët izraelitë përpara spitalit al-Shifa në Gaza

Pas pesë ditësh rrethimi, IDF hyri në një spital në një bastisje nate që ata pretendojnë se po përdoret nga militantët e Hamasit.

Pasi forcat izraelite hynë në spitalin palestinez al-Shifa në Gaza më herët të mërkurën, për të cilin Izraeli pretendon se shërben si një bazë ushtarake për grupin militant palestinez Hamas, ushtarët dhe tanket u tërhoqën në mbrëmje për t’u zhvendosur rreth kompleksit të madh, raportoi një gazetar i agjencisë AFP. Me kërkesë të agjencisë, ushtria izraelite nuk ka komentuar ende informacionin e AFP për tërheqjen nga spitali.

Pasi e mbajtën të rrethuar për pesë ditë, duke pretenduar se ishte selia e Hamasit, forcat izraelite hynë në spitalin al-Shifa të mërkurën. Sipas deklaratës së një personi në spital me të cilin foli Reuters, tanket hynë në kompleksin spitalor në mes të natës, rreth tre të mëngjesit. Ushtarët izraelitë u shpërndanë nëpër oborr dhe filluan të kontrollonin bodrumin dhe katin e parë.

“Ishte shumë e rrezikshme të shikoje përmes xhamit të dritares. Drejtuesit e spitalit na thanë se pushtuesit i informuan se donin të kontrollonin spitalin dhomë më dhomë. Kam shumë frikë,” tha një burim i Reuters, i cili dëshironte të mbetej anonim dhe ishte ende i fshehur në momentin e intervistës, i shqetësuar për sigurinë e tij. Ai pohoi se brenda spitalit nuk ka të shtëna pasi brenda nuk ka luftëtarë.

Fishkëllima e plumbave

Një kirurg palestinez, duke folur nga streha e tij në ndërtesën qendrore, përshkroi për Reuters fishkëllima plumbash në mure, shpërthime dhe të shtëna me armë rreth spitalit. dr. Ahmed Mohalalati tha pak para mesnatës të së martës se njerëzit brenda spitalit ishin fshehur në korridore. “Brendësia e spitalit nuk është e sigurt. Të gjithë xhamat janë plasaritur nga shpërthimet”, tha ai në një bisedë telefonike.

Mediat izraelite raportuan mëngjesin e sotëm se operacioni për marrjen e spitalit ishte “në vazhdim” dhe publikuan foto që shfaqnin anëtarët e IDF që mbanin kuti me ndihma humanitare të destinuara për civilët në spital.

Ndërsa e gjithë bota e ka paralajmëruar Izraelin prej ditësh se spitalet duhet të jenë zona të sigurta, IDF-ja pretendon se hyrja në al-Shifa nuk është shkelje e rregullave ndërkombëtare të luftës, sepse spitali u pushtua nga Hamasi dhe u kthye në bazën e tyre.

ShBA-ja foli gjithashtu – zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë tha se Shtetet e Bashkuara “nuk i autorizuan operacionet rreth spitalit al-Shifa”, siç nuk bëjnë për vendime të tjera ushtarake izraelite. Inkursioni izraelit në spital u pasua me reagime të shumta, nga shqetësimi deri te dënimi.

“Ne kemi qenë gjithmonë shumë të qartë me partnerët tanë izraelitë se sa e rëndësishme është reduktimi i viktimave civile. Ne kemi qenë gjithashtu shumë të qartë me ta për faktin se duhet të jemi veçanërisht të kujdesshëm kur bëhet fjalë për spitalet,” shtoi John Kirby. një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Tanke rreth spitalit

Sipas IDF, selia e komandantit të Hamasit ndodhet nën spital, ka depo armësh dhe ekziston mundësia që në tunelet nën spital të ketë izraelitë të cilët u rrëmbyen nga Hamasi në jug të Izraelit në fillim të tetorit.

Mohalalati foli gjithashtu për Reuters të mërkurën në mëngjes, kur tha se zhurma e tankeve mund të dëgjohej rreth spitalit gjatë gjithë natës. “Është një zë i tmerrshëm,” theksoi ai, duke konfirmuar se administrata e spitalit kishte marrë një paralajmërim nga IDF se ata po planifikonin të hynin brenda dhe të bënin një bastisje. Vazhduam të dëgjonim topa dhe më pas kuptuam që tanket po lëviznin nëpër spital. Një nga tanket e mëdha hyri nga hyrja kryesore lindore dhe ata parkuan mu para hyrjes së Urgjencës”, tha ky mjek. Në kohën e intervistës me Reuters, tanket nuk kishin hyrë ende në ndërtesën kryesore ku ai dhe kolegët e tij ishin fshehur. Pas pesë ditësh nën rrethim, hyrja e tankeve izraelite ishte një lehtësim sepse “të paktën të shtënat kanë mbaruar”, pranoi mjeku.

Ushtari izraelit para spitalit

Sipas tij, Izraeli përdori të gjitha llojet e armëve për sulme, dhe shënjestroi drejtpërdrejt spitalin. Ky mjek palestinez pretendon se në spital nuk ka anëtarë të Hamasit dhe se shëndeti i disa pacientëve do të rrezikohet në rast evakuimi.

Izraeli: Ne vramë terroristë para hyrjeve të spitalit

Ushtria izraelite ka njoftuar se po merr të gjitha masat për të reduktuar viktimat kolaterale. Në repartet që zënë spitalin janë punonjës mjekësorë dhe arabisht folës, të trajnuar posaçërisht për të operuar në kushte të tilla. Sipas një deklarate të IDF, ushtria i bëri thirrje Hamasit të tërhiqej nga pozicionet e tij në spital dhe më pas hyri.

“Ne i përsëritëm të gjitha autoriteteve përkatëse në Gaza se të gjitha operacionet ushtarake brenda spitalit duhet të pezullohen brenda 12 orëve. Fatkeqësisht, kjo nuk ndodhi,” tha ushtria izraelite në një deklaratë.

Izraeli pretendon se ushtarët e tij u përleshën me Hamasin dhe vranë luftëtarët jashtë hyrjeve të spitalit përpara se të hynin në ndërtesë. “Para se të hynin, forcat tona u përballën me mjete shpërthyese dhe skuadra terroriste. Pati një përleshje në të cilën terroristët u vranë,” tha IDF, duke shtuar se ushtarët sollën furnizime mjekësore për pacientët.

Inkubatorë për bebe

“Ne mund të konfirmojmë se inkubatorët, ushqimet për fëmijë dhe furnizimet mjekësore janë sjellë me sukses në spital. Mjekët tanë dhe arabisht folësit janë në terren për të siguruar që furnizimet të shkojnë tek ata që kanë nevojë për to,” tha ushtria izraelite.

Zyrtarët amerikanë mbështesin pretendimet izraelite se spitali po përdoret nga militantët e Hamasit. Për shkak të njoftimit amerikan, Hamasi akuzoi Uashingtonin se i dha “dritën jeshile” Izraelit për “masakrën brutale” në objektet mjekësore. “Qëllimi është shkatërrimi i sistemit shëndetësor në Gaza dhe zhvendosja e palestinezëve. Shtetet e Bashkuara janë drejtpërdrejt përgjegjëse për të mundësuar luftën gjenocidale të Izraelit kundër Gazës,” tha në një deklaratë grupi, i cili është në listën e organizatave terroriste të SHBA-së.

Ndërkohë, Izraeli ka njoftuar se do të lejojë kamionët e OKB-së të sjellin karburant në Gaza për herë të parë. Automjetet e UNRWA-s do të ngarkohen me furnizime të mjaftueshme për 48 orë, pas së cilës do të lejohen të mbushin rezervuarët e tyre. Një burim humanitar i tha Reuters se kamionët do të marrin 24,000 litra naftë, të cilat nuk do të shkojnë në spitale. Burimi tha se SHBA i kishte bërë presion OKB-së për të marrë përsipër karburantin./Jutarnji – tetova.com

REGJISTRIME TË REJA

Izraelitët publikuan një video nga spitali: ‘Asnjë ndryshim, pa prerje, shikoni çfarë mbanin brenda!’

Shikoni sesi nënkoloneli Conricus, zëdhënësi i IDF, ekspozon gjendjen e vërtetë të punëve, thonë izraelitët. Një gënjeshtër, propagandë e lirë, përgjigjet Hamasi

Ushtria izraelite (IDF) pretendon se ka gjetur armë dhe pajisje luftarake të Hamasit në spitalin al-Shifa në Rripin e Gazës gjatë një kontrolli të mërkurën, tha zëdhënësi ushtarak Daniel Hagari , ndërsa Hamasi e hodhi poshtë këtë si një “gënjeshtër”. IDF ka lëshuar gjithashtu një video që pretendon se tregon disa nga armët dhe pajisjet e Hamasit të gjetura në një ndërtesë brenda një kompleksi të madh spitalor, duke përfshirë armë automatike, granata, municione dhe forca të blinduara.

“Asnjë prerje, asnjë ndryshim, vetëm e vërteta e pamohueshme. Shikoni sesi nënkoloneli Jonathan Conricus (zëdhënësi i IDF, op.a.) ekspozon armët e panumërta të Hamasit të zbuluara nga ushtarët e IDF në ndërtesën e spitalit Shifa,” tha IDF në një deklaratë në X, dikur Twitter, brenda së cilës ishte postuar video. Hamasi e hodhi poshtë atë si “gënjeshtër dhe propagandë e lirë”.

Të mërkurën në mbrëmje, tre orë para agimit, dëshmitarët dhe mjekët në spitalin më të madh në Gaza raportuan se tanket izraelite hynë në këtë qendër mjekësore në skajin perëndimor të qytetit të Gazës, pasi e rrethuan për pesë ditë. “Ne mund t’i shohim ata duke drejtuar armët e tankeve në spital… ata janë brenda kompleksit me tanke,” i tha CNN në atë kohë Khader Al Za’anoun , një reporter për agjencinë palestineze të lajmeve Wafa.

“Të gjithë meshkujt mbi 16 vjeç, duart lart”

Munir al-Boursh , një mjek në spitalin al-Shifa dhe nënsekretar i Ministrisë së Shëndetësisë palestineze, më parë u bëri thirrje izraelitëve që të jenë të kujdesshëm. “Prania juaj në spital do të krijojë një gjendje frike dhe histerie tek pacientët,” i tha ai IDF-së në një telefonatë, siç raporton Al Jazeera. “Të gjitha katet e spitalit janë plot me njerëz, nga kati i parë deri në katin e gjashtë”, shtoi ai.

Prej pesë ditësh, ushtria izraelite është mbyllur në një spital që strehon qindra pacientë, përfshirë të porsalindur, të cilët mbetën pa energji elektrike dhe me pak furnizime ushqimore, ndërsa luftimet shpërthyen rreth tyre.

Dëshmitarët i thanë Reuters se tanket hynë në kompleksin spitalor në tre të mëngjesit dhe se një ishte parkuar para hyrjes së departamentit të urgjencës. Mohammed Zaqout , drejtor i spitaleve në zonë, tha se ushtarët izraelitë hynë në departamentin e urgjencës dhe në ndërtesën e kirurgjisë, e cila strehon gjithashtu njësi të kujdesit intensiv. Një zyrtar në ministrinë e shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi atje tha për AFP se pa “dhjetëra ushtarë dhe komando brenda ndërtesës së urgjencës dhe pritjes”.

Dëshmitarët që folën për BBC dhe AFP thanë se ushtarët izraelitë kërkonin përmes megafonëve që të gjithë burrat e moshës 16 deri në 40 vjeç të largoheshin nga çdo pjesë e kompleksit spitalor, përveç departamenteve të kirurgjisë dhe urgjencës, dhe të dilnin në oborrin e spitalit. “Të gjithë burrat mbi 16 vjeç, duart lart,” bërtiti një ushtar në arabisht të theksuar, sipas një gazetari që foli për AFP. “Dil nga ndërtesa drejt oborrit dhe dorëzohu,” urdhëroi ushtari, siç raportohet nga The Guardian .

Rreth 1,000 burra palestinezë, me duart mbi kokat e tyre, u dërguan shpejt në oborrin e madh të spitalit, disa prej të cilëve u zhveshën lakuriq nga ushtarët izraelitë, duke kontrolluar për armë ose eksplozivë, tha gazetari. Izraeli pretendon se forcat e tij vranë militantët në përleshjet jashtë spitalit, por kur ata hynë brenda, nuk pati luftime. Ushtria izraelite publikoi një video që tregon ushtarët që mbanin kuti të etiketuara “ushqim për fëmijë” dhe “furnizime mjekësore”.

“Ata sollën vetëm terror dhe vdekje”

Një zëdhënës i Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza, Ashraf al-Qudra , i tha Al Jazeera Arabic se vetëm mjekët, pacientët dhe personat e zhvendosur ishin të pranishëm kur forcat izraelite hynë në departamentin e urgjencës së spitalit. “Ne nuk kemi asgjë për të frikësuar apo fshehur,” tha ai. Omar Zaqout , i cili punon në departamentin e urgjencës në al-Shifa, i tha Al Jazeera se ushtarët izraelitë arrestuan dhe sulmuan disa burra që ishin strehuar atje dhe pretenduan se ata nuk sollën asnjë ndihmë apo furnizim. “Ata sollën vetëm terror dhe vdekje,” tha ai.

IDF e përshkroi bastisjen si “një operacion të saktë dhe të synuar kundër Hamasit në zona specifike në spitalin Shifa, bazuar në inteligjencën dhe nevojën operacionale”. Autoritetet izraelite kanë pretenduar prej kohësh se Hamasi ka një qendër komandimi nën spital, ndërsa Hamasi dhe stafi i spitalit e kanë mohuar këtë. IDF deklaroi në konferencë se ushtarët gjetën “armë dhe infrastrukturë tjetër terroriste” në al-Shifa dhe se ata panë “prova konkrete që terroristët e Hamasit përdorën spitalin Shifa si një seli terroriste”, dhe në mbrëmje ata publikuan një video ku ata pretendojnë se tregon që dëshmon.

Hamasi tha se pretendimet e IDF nuk ishin gjë tjetër veçse një vazhdim i gënjeshtrave dhe propagandës së lirë, përmes së cilës (Izraeli) përpiqet të justifikojë krimin e tij të shkatërrimit të sektorit shëndetësor në Gaza.

Bastisja zgjati deri në pasdite dhe detajet e ngjarjeve ishin të pakta gjatë asaj kohe për shkak të një ndërprerjeje të konsiderueshme të telekomunikacionit, për të cilën dy rrjetet kryesore të telekomunikacionit palestinez thanë se ishte shkaktuar nga mungesa e karburantit. Stafi i spitalit al-Shifa dhe zyrtarët e ministrisë së shëndetësisë në të gjithë Gazën nuk mund të kontaktoheshin me telefon. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus , tha se organizata e tij kishte humbur kontaktin me mjekët brenda al-Shifa.

“Pacientët, gratë dhe fëmijët janë të tmerruar”

Në orët e vona të pasdites, Al-Boursh i tha Al Jazeer se forcat izraelite ishin ende në spital. “Ata janë ende këtu… pacientët, gratë dhe fëmijët janë të tmerruar”, tha ai, duke shtuar se stafi mjekësor kishte premtuar se do të qëndronte me pacientët e tyre deri në fund.

Veprimi i ushtrisë izraelite pasoi disa ditë vuajtjeje për mjekët, pacientët dhe civilët që strehoheshin brenda kompleksit, ku stafi zhvendosi çdo pacient në korridoret e spitalit dhe larg dritareve, nga frika e të shtënave me armë. Boursh i tha Guardian se disa që u përpoqën të iknin nga al-Shifah në fillim të kësaj jave, ishin sulmuar ndërsa largoheshin nga kompleksi i spitalit dhe po ktheheshin.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se 40 pacientë vdiqën të martën, pas pesë ditësh pa karburant për të fuqizuar gjeneratorët që furnizonin makineritë e dializës dhe pajisjet e tjera jetike mjekësore. Spitalit i mbaroi gjithashtu uji i pastër dhe mjekët thanë se ata po jetonin vetëm me hurma për të mbijetuar pasi furnizimet ushqimore mbaronin.

Trupat u grumbulluan jashtë spitalit dhe stafi ishte shumë i tmerruar për të lëvizur midis ndërtesave. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Çështjet Humanitare tha se stafi në al-Shifa, i cili ka qenë shtylla kurrizore e sistemit mjekësor të Gazës për dekada, filloi përgatitjet për të krijuar një varr masiv për të varrosur 180 trupa përpara objektit, sepse nuk kishte asnjë mënyrë për të organizuar normalitet. varrimet.