Ballina Bota Ukrainasit kanë bërë një hap të madh, rusët pretendojnë se kanë rënë...

Ukrainasit kanë bërë një hap të madh, rusët pretendojnë se kanë rënë në një kurth vdekjeprurës: ‘Tani ju pret ferri!’ (VIDEO)

“Ferri i zjarrtë është përgatitur për armikun: bomba, raketa, predha artilerie, dronë…”, thotë guvernatori rus.

Njësitë ushtarake ukrainase kanë bërë një përparim kyç në frontin jugor, duke vendosur pozicione në anën lindore të lumit Dnjepër. Ukraina nisi një kundërofensivë të madhe në qershor për të rimarrë territoret e pushtuara në jug të vendit. Megjithatë, ofensiva ngeci shpejt dhe forcat ukrainase bënë vetëm përparim të lehtë. Duket se diversionet e natës përgjatë lumit Dnjepër kanë rezultuar të jenë veprimet më të suksesshme të forcave ukrainase deri më tani, duke hapur potencialisht një linjë të re sulmi në Krime.

Ushtarët ukrainas kalojnë lumin Dnjepër natën në grupe të vogla. Së fundmi ata kanë arritur të transferojnë Humvee të blinduara dhe të paktën një automjet tjetër luftarak dhe kanë krijuar tre bastione në bregun lindor në rajonin Kherson.

Operacioni në bregun lindor të lumit Dnjepër doli të ishte i shtrenjtë dhe i vështirë. Ushtarët që morën pjesë në betejë thonë se janë nën zjarr të fortë. Dronët rusë qarkullojnë vazhdimisht mbi llogoret e tyre të gërmuara me nxitim, duke koordinuar sulmet e artilerisë sa herë që zbulojnë lëvizje. Një ushtar nga Brigada e 38-të e Marinës ukrainase, i cili kaloi në bregun lindor në fillim të nëntorit, tha për The Wall Street Journal se njësia e tij kishte avancuar rreth 100 metra në gjashtë ditët që ai ishte atje.

Blogeri ushtarak rus Voenkor Kitten pikturoi një pamje po aq të tmerrshme. “Në drejtim të Dnjepër, armiku filloi të transferojë pajisje në bregun e majtë me shkallë të ndryshme suksesi. Nëse 10-14 ditë më parë armiku kishte 50 deri në 70 burra në këtë anë të Dnjeprit, tani janë 300 prej tyre në qytetin Krinki. Përpjekje të vazhdueshme për të sulmuar dhe zgjerim të urës”, ka shkruar Voenkor Kitten. Qëllimi i Ukrainës nuk është një ofensivë e plotë, por krijimi i të çarave në mbrojtjen ruse dhe ngritja e grupeve të sabotimit për të kryer aksione në korridorin tokësor drejt Krimesë, si sulmi ndaj pikave të kontrollit dhe prita në drejtim të Melitopol, Enerhodar dhe Nova Kahovka, theksojnë blogerët ushtarakë. Me kundërsulmin e Ukrainës diku tjetër të mbërthyer kryesisht në një ngërç, çdo përparim në Kherson do të ndihmojë në lehtësimin e presionit mbi forcat ukrainase në rajonin juglindor të Zaporizhias, duke zhvendosur të paktën disa forca ruse në bregun lindor të Dnjeprit. Përveç kësaj, çdo përparim serioz nga vendbanimi Krinki, i vendosur rreth 65 kilometra në veri të Krimesë, mund të ndihmojë gjithashtu Ukrainën në rast të një uljeje të mundshme në gadishull.

Të martën, shefi i shtabit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy , Andriy Yermak , pranoi për herë të parë se forcat ukrainase siguruan një terren në bregun lindor të lumit Dnjepër, në rajonin jugor Kherson. “Megjithë kushtet e këqija, forcat e armatosura të Ukrainës fituan një terren në bregun e majtë (lindor) të Dnjepër. Ushtarët ukrainas po çmilitarizojnë Krimenë hap pas hapi. Ne kemi përshkuar 70 për qind të distancës. Kundërmësymja jonë vazhdon. Ne dimë se si të fitojmë”, tha Jermak.

Rusia gjithashtu pranoi se forcat ukrainase kishin kaluar lumin Dnjepër, por u përballën me “zjarrin e ferrit” dhe vdekjen. “Ushtria e Moskës bllokoi forcat ukrainase që kaluan në bregun lindor të lumit dhe i mbuloi me zjarr djallëzor. Tani forcat tona shtesë janë sjellë atje. Armiku është bllokuar në Krinki dhe një ferr i zjarrtë është përgatitur për të: bomba, raketa, flakëhedhës të rëndë, predha artilerie dhe dronë,” tha Vladimir Saldo, guvernatori rus i pjesës së kontrolluar nga Moska të rajonit Kherson, duke shtuar se në dy-tre ditët e fundit, forcat ukrainase kanë humbur rreth njëqind luftëtarë. Një avancim i mëtejshëm i Ukrainës në anën ruse të Dnjepër do të ishte një goditje e madhe për trupat pushtuese ruse. Ukrainasit tani po garojnë me kohën pasi fillimi i dimrit muajin e ardhshëm do të komplikojë përpjekjet e tyre për të lëvizur njerëz dhe pajisje përtej lumit dhe për të nisur sulmet duke përdorur automjete të blinduara luftarake.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u takua dje në Bruksel me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg për të diskutuar rritjen e prodhimit të municioneve të BE-së dhe forcimin e qëndrueshmërisë së “infrastrukturës kritike”. Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius pranoi një ditë më parë se BE-ja nuk do të përmbushë qëllimin e saj për të furnizuar Ukrainën me një milion predha artilerie dhe raketa deri në mars të vitit të ardhshëm. Në të njëjtën kohë, NATO njoftoi se do të blinte gjashtë avionë Boeing për të zëvendësuar flotën e vjetër të avionëve të vëzhgimit të Sistemit të Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror (AWACS), duke forcuar aftësinë e aleancës për t’u mbrojtur kundër kërcënimeve ruse. Avioni i parë pritet të jetë gati në vitin 2031. NATO tha se blerja e përbashkët e avionëve përfaqësonte një nga “blerjet më të mëdha në histori”, por nuk bëri të ditur koston totale. Avionët do të operohen nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, ndoshta nga baza e saj ajrore Geilenkirchen në Gjermani, dhe inteligjenca do të ndahet nga të 31 shtetet anëtare./Jutarnji – tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews