Ballina Bota I ftohti “paralizon” Bullgarinë! Mungon energjia në Sofje, anulohen disa fluturime, në...

I ftohti “paralizon” Bullgarinë! Mungon energjia në Sofje, anulohen disa fluturime, në disa vendbanime është shpallur gjendja e jashtëzakonshme (VIDEO+FOTO)

Fundjava ka sjellë mot të ftohtë në të gjithë Gadishullin e Ballkanit.

Mediat lokale në Bullgari njoftojnë për më shumë se 1000 rajone të mbetura pa energji elektrike në fundjavë për shkak të motit të ftohtë, erërave të forta dhe reshjeve të mëdha të shiut e borës në disa zona.

“Në Sofje, furnizimi me energji është ndërprerë për shkak të dëmtimit të linjave elektrike”. Po ashtu, për shkak të dëmtimit të linjave elektrike, është pezulluar lëvizja e trenave të pasagjerëve nga qyteti i Varnës në Detin e Zi në Sofje.

Disa fluturime ndërkombëtare u anuluan në aeroportin e Varnës. Gjithashtu është raportuar për vonesa në fluturimet e aeroportit të Sofjes.

Më së shumti nga reshjet e dendura të borës u godit Verilindja e Bullgarisë, ndërsa 4 rajone shpallën gjendjen e jashtëzakonshme.

Mediat vendase thonë se shumë rrugë janë të pakalueshme për shkak të reshjeve të mëdha të borës, ndërkohë që rrugët kryesore në malet e Ballkanit u mbyllën përkohësisht për qarkullim.

Në disa vendbanime është shpallur gjendja e jashtëzakonshme

Për shkak të kushteve të rënda atmosferike, në një sërë vendbanimesh në vend është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, raporton BTA.

Në rajonin e Varnës, mëngjesin e sotëm në territorin e komunës Valchi Dol është shpallur gjendje e jashtëzakonshme deri në vendosjen e situatës nën kontroll, njoftoi kryetari i komunës. Të hënën është shpallur ditë jashtë shkollës. Sipas informacioneve nga Administrata Rajonale në Varna, në komunë janë 21 vendbanime pa energji elektrike. Sipas të dhënave nga komuna, furnizimi me ujë është ndërprerë në shumë vende.

Situata mbetet e komplikuar në territorin e komunës së Aksakovës, njofton kryetari Atanas Stoilov. Qasja është e pamundur në nëntë vendbanime. Këto janë fshatrat Radevo, Botevo, Zornitsa, Zasmyano, Lyuben Karavelovo, Voditsa, Novakovo . Gjeneral Kantarjievo mund të hyhet nga rruga e poshtme. 13 fshatra janë pa energji elektrike, ndërsa zonat në qytetin e Aksakovës janë pjesërisht pa energji elektrike. Përpara bashkisë në Ignatievo, dy pemë të rrëzuara rrëzuan një linjë elektrike të tensionit të lartë.

Të gjitha fshatrat e komunës Provadia janë pa rrymë, rrymë ka vetëm në Burzicë, informoi kryetari Dimo ​​Dimov. Të gjitha rrugët atje janë të mbuluara me borë por të kalueshme. Ka pemë të rrëzuara që po pastrohen me pajisje komunale.

Në rajonin e Gabrovës është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në territorin e komunës së Tryavna, njoftoi komuna në faqen e saj në Facebook.

Në rajonin e Dobriçit, në komunën e Krusharit është shpallur gjendje e jashtëzakonshme me urdhër të kryetarit, Ilhan Mustegjeb, të publikuar në faqen e komunës. Në urdhër thuhet se është e ndaluar qarkullimi i makinave në të gjitha rrugët e komunës dhe pezullohet puna e kopshteve dhe shkollave.

Në rajonin e Razgradit u shpall gjendja e jashtëzakonshme për shkak të situatës së komplikuar të dimrit, tha për BTA Nikolaj Atanasov, eksperti kryesor në administratën rajonale. Është bërë e ditur me urdhër të guvernatorit të rajonit Vladimir Dimitrov për shkak të reshjeve intensive të zgjatura të borës, erërave të stuhishme dhe rrëshqitjeve të borës, si dhe për shkak të mbylljes së rrjetit republikan dhe komunal në të gjithë rajonin. Ai është i vlefshëm për tre ditë, deri në orën 10:30 të 29 nëntorit.

Për momentin në rreth janë më shumë se njëqind vendbanime pa energji elektrike. Ka edhe shumë pemë të rëna në rrjetin rrugor republikan dhe komunal, si dhe në rrugë në zonat e banuara të rajonit, tha Atanasov. Për shkak të situatës së jashtëzakonshme, shkollat ​​në qark do të qëndrojnë të mbyllura.

Në komunën e Silistrës është shpallur gjendje e jashtëzakonshme , njoftoi administrata lokale. Vendimi është marrë pas mbledhjes së shtabit komunal të krizës, të kryesuar nga kryetari Aleksandër Sabanov. E hëna është shpallur ditë jashtëshkollore për të gjitha shkollat ​​e komunës. Kopshtet dhe çerdhet do të funksionojnë normalisht. Në komunat e Dulovës, Tutrakanit dhe Kajnarxhasë, shkollat ​​nesër do të qëndrojnë të mbyllura. Në të gjitha komunat ka vendbanime pa rrymë dhe ujë.

Në rajonin e Shumenit, pa qytetin e Shumenit, me urdhër të guvernatorit të rajonit, Dobromir Dobrev, është shpallur gjendja e jashtëzakonshme. Urdhri është për 24 orët e ardhshme, njoftoi administrata rajonale.

Situata në territorin e të gjithë rajonit të Shumenit është e rëndë. Ekipet e të gjitha institucioneve të përfshira vazhdojnë punën për restaurimin e aksidenteve në rrjetin e transmetimit të energjisë elektrike, pastrimin e rrugëve, pemëve dhe degëve të rrëzuara. Energjia rezervë e nënstacionit 1300 është liruar dhe furnizimi me ujë i qytetit të Shumenit pritet të rikthehet. Ekipet e Pylltarisë së Ndërmarrjeve Shtetërore Verilindore janë në terren duke punuar për të hequr pemët dhe degët nga rrugët në rajon.

Më herët gjatë ditës, gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në nëntë komuna në territorin e rajonit të Shumenit – Kaolinovo, Novi Pazar, Kaspiçan, Nikola Kozlevo, Venets, Khitrino, Smyadovo, Veliki Preslav dhe Varbitsa.

Shkollat ​​në 13 rrethe nuk do të hapen të hënën

Nxënësit nga mbi 280 shkolla në trembëdhjetë qarqe të vendit nuk do të mësojnë të hënën për shkak të situatës së komplikuar – mungesës së energjisë elektrike, ndërprerjes së internetit, prishjes së telit, rrugëve të pakalueshme etj., njoftoi Ministria e Arsimit. Vendimet për këtë janë marrë sot nga shtabet rajonale të krizave, qeveritarët e qarkut dhe kryetarët e komunave.

Situata është më kritike në rajonin e Dobriçit – nuk do të ketë mësim në 67 shkolla nga 8 komuna – Balchik, General Toshevo, Dobrich, Dobrichka, Kavarna, Krushari, Tervel dhe Shabla.

Moti i rrezikshëm me borë dhe erë në disa zona

Një kod i rrezikshëm i motit i kuq me paralajmërime për borë të dendur dhe erëra të forta është lëshuar për ditën e sotme. Kodi i kuq i motit është në fuqi për rajonet Dobrich, Razgrad dhe Silistra.

Reshjet e borës do të vazhdojnë dhe sasitë do të jenë të konsiderueshme. Do të ketë stuhi, stuhi bore dhe reshje dëbore. Mbulesa e borës në të tri zonat do të jetë ndërmjet 10 dhe 30 centimetra. Do të fryjë erë e fortë dhe me stuhi me shpejtësi deri në 100 kilometra në orë.

Kodi portokalli është shpallur në tetë rajone – Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Ruse, Sliven, Targovishte, Shumen dhe Yambol . Aty priten reshje të konsiderueshme shiu, të cilat do të kthehen në borë dhe akull, si dhe do të fryjë erë e stuhishme me shpejtësi deri në 90-100 kilometra në orë.

Kodi i verdhë meteorologjik për mot potencialisht të rrezikshëm është shpallur për rajonet e Bllagoevgradit, Vidinit, Vraçës, Gabrovos, Montanës, Pernikut, Plevenit , si dhe në disa komuna të rajonit të Sofjes . Në këto zona do të fryjë erë e fortë perëndimore-veriperëndimore.

Reshjet do të vazhdojnë, do të jenë të konsiderueshme, në pjesën më të madhe të Bullgarisë Lindore reshjet do të kalojnë edhe në borë. Era nga veriu-veriperëndimi do të fillojë të fryjë, në Bullgarinë verilindore deri në stuhi. Në rajonet verilindore të vendit do të ketë stuhi dhe erëra më të theksuara. Temperaturat minimale kryesisht do të jenë nga minus 3° dhe 2°, në Sofje – rreth minus 2°.

@tn.lajmelokale
@tetovanews