Ballina Aktualitet Reuters: Asnjë vend në Afrikë nuk pranoi të marrë refugjatët e Italisë,...

Reuters: Asnjë vend në Afrikë nuk pranoi të marrë refugjatët e Italisë, Rama pranoi

Italia do të ndërtojë në Shqipëri qendra pritje për emigrantët e detit që përpiqen të dalin në breg, tha të hënën kryeministrja Giorgia Meloni dhe zbuloi një skemë të re në përpjekje për të ulur shifrat që janë thuajse dyfishuar vitin e shkuar. Meloni tha se qendrat shqiptare fillimisht do të strehojnë rreth 3000 persona kur të hapen në pranverën e vitit 2024. Ajo u shpreh se qeveria italiane më pas shpresonte të rriste kapacitetin për të menaxhuar 36,000 emigrantë në vit. Më shumë se 145,000 persona kanë dalë në brigjet italiane deri tani në vitin 2023, krahasuar me rreth 88,000 në të njëjtën periudhë në vitin 2022, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Administrata e Melonit ka ashpërsuar dënimet me burg për kontrabandistët e qenieve njerëzore dhe vendosi të rrisë numrin e qendrave të paraburgimit në të gjithë vendin për pritjen e emigrantëve para riatdhesimit të tyre të mundshëm. Partia e djathtë e djathtë e Melonit, Vëllezërit e Italisë, ka kërkuar prej kohësh që objekte të tilla të ngrihen jashtë Bashkimit Europian, duke propozuar për shembull Afrikën e Veriut, por asnjë vend nga ai rajon nuk e kishte pranuar.

“Unë e konsideroj këtë si një marrëveshje të vërtetë europiane dhe kjo tregon se është e mundur të punohet bashkërisht për menaxhimin e flukseve të emigrantëve”, tha Meloni duke folur në Romë përkrah homologut të saj shqiptar Edi Rama. “Emigrantët do të qëndrojnë në këto qendra për kohën e nevojshme që duhet për të përpunuar shpejt kërkesat për azil dhe nëse është e nevojshme për riatdhesim,” tha ajo.

Udhëheqësja italiane tha se të miturit, gratë shtatzëna dhe grupet e tjera të brishta nuk do të dërgoheshin në Shqipëri. Janë zbuluar edhe disa detaje të tjera të projektit, përfshirë kostot. Një burim në zyrën e saj tha se qëllimi i planit ishte të parandalonte largimet e emigrantëve dhe trafikimin e qenieve njerëzore dhe do të zbatohej vetëm për migrantët e shpëtuar në det nga roja bregdetare ose marina italiane, jo nga grupet e bamirësisë. I njëjti burim mohoi se Italia do t’i paguante para Shqipërisë për qendrat.

Meloni tha se Italia do të ndërtojë një strukturë identifikimi të emigrantëve në portin shqiptar të Shëngjinit dhe një qendër riatdhesimi në brendësi. Të dy objektet do të funksionojnë nën juridiksionin italian, tha ajo.

Duke folur në italisht, kryeministri Rama tha se e ndien për detyrë të ndihmojë Romën falë marrëdhënieve të veçanta mes dy vendeve, që janë të lidhur edhe nga afërsia gjeografike dhe historia koloniale. “Të japësh dorën në këtë rast do të thotë të ndihmosh për të menaxhuar një situatë që të gjithë e shohin si të vështirë për Italinë”, tha Rama.

Vendet kryesore nga të cilat emigrantët kanë mbërritur në Itali në vitin 2023 janë Guinea, Bregu i Fildishtë dhe Tunizia, thonë të dhënat zyrtare. Plani i Romës i bën jehonë një përpjekjeje të qeverisë britanike për të dërguar mijëra azilkërkues në Ruandë. Ky plan është bllokuar në gjykata që në nisje të tij.

“Kjo është diçka tejet represive ndaj shtetasve të huaj që kanë një status të kategorisë më të ulët për lirinë personale, sepse ata nuk janë shtetas të Bashkimit Europian,” tha për Reuters Maurizio Veglio, avokat dhe ekspert për të drejtën e imigracionit.

@tetovanews