Ballina Bota Dramë në Parlamentin e Turqisë, deputetit i bie të fikët derisa po...

Dramë në Parlamentin e Turqisë, deputetit i bie të fikët derisa po fliste për konfliktin izraelito-palestinez (VIDEO)

Deputeti i partisë Saadet Kocaeli, Hasan Bitmez, i ka rënë të fikët dhe është rrëzuar përtokë gjatë fjalimit të tij për buxhetin e Ministrisë së Jashtme në Asamblenë e Përgjithshme Kombëtare të Turqisë.

Siç raporton BBC në edicionin turk, ndihma e parë Bitmezit, i cili goditi fort kokën në tokë, iu pranë foltores.

Deputeti i partisë İYİ, Turhan Çömez, filloi t’i bënte masazh zemrës së Hasan Bitmez në vendin ku ishte rrëzuar.

Teksa Bitmez po nxirrej nga salla me barelë, Çömez është parë duke vazhduar t’i bëjë masazh zemrës.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, i cili bëri një deklaratë për gjendjen e fundit të deputetit të partisë Saadet, i cili u dërgua në spital me autoambulancë, tha se “zëvendësi ynë, i cili u intubua dhe u dërgua në spitalin e qytetit të Ankarasë, Bilkent, u dërgua menjëherë në angiografi. Pas angiografisë, atij iu vendos një pompë zemër-mushkëri dhe u dërgua në repartin e intensives”.

Sipas informacioneve të para, Bitmezit i është ndalur zemra pasi është sëmurë në foltore, por me ndërhyrje janë rikthyer rrahjet e zemrës.

Bitmez, i cili ishte diabetik dhe ka dy stenta në zemër, u dërgua në kujdesin intensiv pas një angiografie të bërë në spital.

Ndërsa gjendja shëndetësore e Bitmez po keqësohej, ai po kritikonte politikën e qeverisë në lidhje me luftën izraelito-palestineze.

@tn.lajmelokale
@tetovanews