Ballina Bota Ndërron jetë në moshën 94-vjeçare inxhinieri që shpiku pistoletën ‘Glock’

Ndërron jetë në moshën 94-vjeçare inxhinieri që shpiku pistoletën ‘Glock’

Gaston Glock, inxhinieri austriak që shpiku pistoletën Glock, ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare. Arma është përdorur nga forcat e armatosura, personeli i sigurisë, pronarët e armëve dhe kriminelët në mbarë botën.

Ngritja e saj u bë nga kultura pop amerikane dhe paraqitjet në filmat e suksesshëm të Hollywoodit, raportoi BBC.

Me gjithë popullaritetin e krijimit të tij, Glock është përshkruar si një miliarder i izoluar që kaloi shumicën e kohës në një pronë buzë liqenit në Austri.

@tn.lajmelokale
@tetovanews