Ballina Bota Detaje të reja: Vdekja e Navalny u njoftua pas disa orësh, kamerat...

Detaje të reja: Vdekja e Navalny u njoftua pas disa orësh, kamerat në burg ishin të fikura

Vrasja e liderit të opozitës ruse Alexander Navalny ishte planifikuar, sipas kritikëve të regjimit të Kremlinit, duke vënë në dukje se presidenti rus Vladimir Putin dërgoi spiunë për të çaktivizuar kamerat në burgun ku ndodhej kundërshtari i Kremlinit.

Disa oficerë nga FSB, shërbimi inteligjent i Rusisë, vizituan kampin e burgut ‘Ujku Polar’ në fillim të javës së kaluar, sipas aktivistëve në grupin e të drejtave të njeriut, përpara se lideri i opozitës të vdiste në moshën 47-vjeçare të premten.

Organizata pohon gjithashtu se kamerat nuk kanë punuar për disa orë dhe se shpejtësia me të cilën autoritetet komentuan ngjarjen ngriti dyshime për vdekjen e tij.

Një deklaratë e përgatitur mirë, që të kujton një deklaratë për shtyp, u lëshua nga burgu ku Navalny dha frymën e tij të fundit, të paktën dy minuta pas vdekjes së tij, dhe shtatë minuta më vonë zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov informoi gazetarët e vendit.

Një i burgosur në burg u tha gjithashtu mediave të opozitës ruse se të burgosurve të tjerë iu tha se Navalny kishte vdekur në orën 10:00, shumë përpara orës zyrtare të regjistruar të vdekjes prej orës 14:17, dhe gjithashtu përshkroi se si automjete të panjohura iu afruan burgut mbrëmë.

Për të tretën ditë radhazi, trupi i Navalny nuk i është dorëzuar nënës dhe gruas së tij, pasi mbështetësit e liderit të ndjerë të opozitës ruse thonë se kanë besim se shërbimet sekrete të inteligjencës ruse, me urdhër të presidentit Putin vranë liderin e opozitës.

Sipas mediave ndërkombëtare, trupi i 47-vjeçarit rus është plot mavijosje me mjekët e burgut që pretendojnë se Navalny ka pësuar një krizë epileptike dhe në përpjekjen e tyre për ta ringjallur, janë krijuar mavijosjet.

Megjithatë, qeveria ruse pretendon se nuk i ka ende rezultatet e autopsisë. Nga ana e saj, zëdhënësja e Navalny, Kira Jarmis, është e sigurt se Navalny është vrarë.

“E gjithë bota e di se presidenti i Rusisë e ka dhënë personalisht këtë urdhër, ashtu siç e dinë se Aleksei nuk i është frikësuar kurrë, nuk ka heshtur dhe nuk ka pushuar së reaguari. Nuk duhet të dorëzohemi. Kjo është ajo që Alexei na nxiti të bëjmë.”

Media e pavarur ruse “SOTA” raportoi se Putini urdhëroi vrasjen e Alexei Navalny “si një dhuratë ditëlindje për kriminelin rus, për shumë vite kreu i Komitetit Hetues Rus.

Ky është 70-vjeçari Alexander Bastrykin, i cili kishte ndjekur disa herë liderin e opozitës ruse.

Ndërkohë, Sekretari i Jashtëm britanik i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron, kërkoi një përditësim urgjent mbi gjendjen shëndetësore të disidentëve të tjerë rusë të burgosur.

Midis tyre është gazetari ruso-britanik Vladimir Kara-Murza, një njeri që Kremlini dyshohet se tentoi ta vriste.

Murza, i cili po vuan një dënim 25-vjeçar me akuzat për tradhti dhe përhapjen e “lajmeve të rreme” për luftën e Rusisë në Ukrainë, thuhet se është zhdukur nga sistemi rus i burgjeve që nga fundi i janarit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews