Ballina Sport Futbolli humb një kampion të madh: ndahet nga jeta Andy Brehme, mbrojtësi...

Futbolli humb një kampion të madh: ndahet nga jeta Andy Brehme, mbrojtësi që shënoi me këmbë të thyer

Futbolli është në zi: Andy Brehme ndahet nga jeta në Mynih pas një infarkti. Lajmin e ka bërë të ditur Bild. Brehme, i cili ishte 63 vjeç, u dërgua me urgjencë në urgjencën pranë shtëpisë së tij gjatë natës midis të hënës dhe të martës, por mjekët nuk arritën ta shpëtonin. Gjatë karrierës së tij si lojtar, Brehme ka luajtur për Saarbrücken, Kaiserslautern (ku më vonë ishte edhe trajner), Bayern Munich, Inter (nga 1988 deri në 1992 me fitoren e “titullit rekord” në 1989) dhe Real Zaragoza. Në vitin 1990 ai fitoi Kupën e Botës me Gjermaninë. Brehme ka lënë pas partneren e tij Susanne Schaefer dhe dy fëmijë të rritur nga martesa me ish-bashkëshorten Pilar.

KARRIERA E ANDY BREHME

Brehme, i lindur më 9 nëntor 1960 në Hamburg, hyri në sektorin e të rinjve të Barmbek-Uhlenhorts në moshën 5-vjeçare. Ai u inkurajua nga babai i tij Bernd, i cili kishte qenë një futbollist amator dhe ishte trajner i atij ekipi. Mbrojtës krahu i majtë, asokohe i vunë nofkën “këmba e hekurt” sepse në një ndeshje, me këmbën të thyer, zëvendësoi allçinë me një fashë për të luajtur. Brehme shënoi nga 50 metra me këmbën e fashuar, por më pas u detyrua të bënte një operacion tjetër. Ai punoi shumë me këmbën e djathtë, duke fituar aftësi të mëdha me të dyja këmbët.

Në vitin 1977, kur ishte në Oberliga-Nord (Divizioni C gjerman), ai pati një provë te Hamburg. Klubi e mori, por jo për ekipin e pare. Brehme, i zemëruar, refuzoi dhe vazhdoi të luante në divizionin e tretë, duke u ngjitur në vendin e dytë me Saarbrucken ku fitoi edhe fanellën e Gjermanisë Perëndimore U21.

PROMOVIMI

Në vitin 1981 ai kaloi te Kaiserslautern dhe luajti shumë mirë në Bundesligë. Në 1984/85 arriti të shënonte 11 gola në 33 paraqitje. Pas Kupës së Botës 1986, erdhi mundësia e madhe me kalimin te Bayern Munich ku u takua dhe u miqësua me Lothar Matthaus. Me bavarezët ai fitoi kampionatin e parë dhe Superkupën e Gjermanisë. Hidhërimi i humbjes në finalen e Kupës së Kampionëve në vitin 1988 e çoi te Inter, i rekomanduar edhe nga miku i tij Briegel, ku gjeti Matthaus. Në realitet, të dy gjermanët do t’i sjellin një soliditet unik ekipit të trajnerit Trapattoni, veçanërisht pas kalimit të Brehme (fillimisht në mesfushë) në krahun e majtë, i lirë për të marrë fundoren e krosuar për sulmuesit. Inter i rekordeve fitoi titullin 1989-90 edhe falë bëmave në të majtë nga Brehme, që gjithashtu fitoi një Superkupë të Italisë dhe një Kupë UEFA me zikaltrit.

EKSPERIENCA SI TRAJNER

Në vitin 1992 ai u largua nga Milan për të shkuar te Real Zaragoza, vetëm një sezon përpara se të kthehej te Kaiserslautern ku arriti të fitonte një tjetër Bundesligë përpara se të tërhiqej. Ai bëri 86 paraqitje për Gjermaninë, duke fituar Kupën e Botës 1990 në Itali, por edhe vendin e dytë në Kupën e Botës 1986 dhe Kampionatin Evropian 1992. Vetëm tre përvoja si trajner, me pak fat: te Kaiserslautern, te Unterhaching dhe si ndihmës trajner te Stuttgart.

KUJTIMI I INTER: “LOJTAR I MREKULLUESHËM, LEGJENDË”

@tn.lajmelokale
@tetovanews