Ballina Bota Prapaskenat/ Pse Zelensky shkarkoi komandantin e ushtrisë ukrainase

Prapaskenat/ Pse Zelensky shkarkoi komandantin e ushtrisë ukrainase

Presidenti i Ukrainës shkarkoi nga detyra komandantin e përgjithshëm të forcave të armatosura të vendit, Valerii Zaluzhnyi. BBC shkruan se kjo vjen pas spekulimeve për një përçarje mes presidentit dhe gjeneralit Zaluzhnyi, i cili ka udhëhequr luftën e Ukrainës që nga fillimi i konfliktit. Gjenerali Oleksandr Syrskyi u shpall si zëvendësuesi i tij me një dekret presidencial. Ky është ndryshimi më i madh në udhëheqjen ushtarake të Ukrainës që nga pushtimi i plotë i Rusisë në shkurt 2022. Presidenti Volodymyr Zelensky tha se komanda e lartë duhej “rinovuar” dhe se gjenerali Zaluzhnyi mund të “mbetej në skuadër”.

“Duke filluar nga sot, një ekip i ri drejtues do të marrë drejtimin e Forcave të Armatosura të Ukrainës” – tha ai këtë të enjte. Gjenerali Zaluzhnyi është një gjeneral popullor dhe ka besimin e ushtarëve dhe publikut ukrainas dhe është parë si hero kombëtar. Sondazhet e fundit për të kanë qenë edhe më të larta se ato të Zelensky. Presidenti tha se ai dhe gjenerali Zaluzhnyi patën një “bisedë të sinqertë” për ndryshimet e nevojshme në ushtri dhe se ai falënderoi gjeneralin për mbrojtjen e Ukrainës nga Rusia.

General Oleksandr Syrskyi

Shefi i ri i ushtrisë, gjenerali Syrskyi, ka përvojë si në luftën mbrojtëse ashtu edhe në atë sulmuese, tha Zelensky. Ai drejtoi mbrojtjen e Kievit, kryeqytetit të Ukrainës, në fillimin e pushtimit të Rusisë në 2022. Më pas ai organizoi kundërsulmin e befasishëm dhe të suksesshëm të Ukrainës në Kharkiv atë verë, dhe që atëherë ka shërbyer si kreu i operacioneve ushtarake në Ukrainën lindore, një nga dy akset kryesore në kundërsulmimin e Ukrainës.

“Ne duhet ta bëjmë këtë vit një vit vendimtar. E rëndësishme për arritjen e qëllimeve të Ukrainës në luftë. Rusia nuk mund të pranojë thjesht ekzistencën e një Ukrainë të pavarur – vetë fakti i jetës së pavarur të vendit tonë”, – tha Zelensky. Ai tha se “rinovimi” i udhëheqjes së ushtrisë “nuk ka të bëjë me mbiemrat” apo politikën, por më tepër me menaxhimin e forcave të armatosura të Ukrainës dhe përvojën e komandantëve në fushëbetejë.

Ukraine’s Zelensky fires top general Zaluzhny
“Veprimet e ushtrisë duhet të bëhen shumë më të avancuara teknologjikisht” – shtoi ai. Zelensky tha se ai priste një plan të detajuar për forcat e armatosura këtë vit, duke marrë parasysh realitetin e luftës me Rusinë. Ai tha se duhej të kishte një qasje të ndryshme për menaxhimin e vijës së parë, mobilizimin dhe rekrutimin. Mykhailo Podolyak, i cili është këshilltar i presidentit, tha se masa ishte e nevojshme për të rishikuar taktikat e përdorura në kundërsulmin e Ukrainës vitin e kaluar.

Ai u bëri jehonë komenteve të Zelenskit për nevojën për të parandaluar stanjacionin në vijën e parë dhe për të gjetur zgjidhje të teknologjisë së lartë. Deri më tani ka pasur reagime të ndryshme për njoftimin. Deputetët e opozitës ishin të parët që kritikuan lëvizjen. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko falënderoi gjeneralin Zaluzhnyi për shërbimin e tij ndaj Ukrainës, duke shtuar se ai shpresonte që autoritetet të justifikonin ndryshimet.

Oleksii Honcharenko, një deputet nga partia opozitare e udhëhequr nga ish-presidenti Petro Poroshenko, tha se vendimi ishte “një gabim i madh” nga presidenti. Ai tha se kjo do të sjellë rreziqe për vendin, duke shtuar: “Ne të gjithë do të duhet të paguajmë për këtë gabim.” Një tjetër deputet i opozitës, Valentyn Nalyvaichenko nga partia Batkivschina, tha se udhëheqja ushtarake gjatë luftës “është diçka që duhet ta ruajmë, ta mbështesim, jo ta kritikojmë, por ta ndihmojmë në çdo mënyrë të mundshme”.

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Rustem Umerov, falënderoi gjeneralin Zaluzhnyi në një deklaratë, duke thënë: “Gjenerali Valerii Zaluzhnyi kishte një nga detyrat më të vështira – të drejtonte Forcat e Armatosura të Ukrainës gjatë Luftës së Madhe me Rusinë. Por lufta nuk mbetet e njëjtë. Lufta ndryshon dhe kërkon ndryshime. Betejat 2022, 2023 dhe 2024 janë tre realitete të ndryshme. 2024 do të sjellë ndryshime të reja, për të cilat duhet të jemi gati. Duhen qasje të reja, strategji të reja. Sot u mor një vendim për nevojën e ndryshimit të drejtimit të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Unë jam sinqerisht mirënjohës për Valerii Fedorovych për të gjitha arritjet dhe fitoret e tij.” ©BBC, LAPSI.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews