Ballina Bota Teksti i plotë i fjalimit të Putinit drejtuar kombit: Paralajmëron për rrezikun...

Teksti i plotë i fjalimit të Putinit drejtuar kombit: Paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO-n

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar për një rrezik real të luftës bërthamore nëse Perëndimi dërgon trupa në Ukrainë gjatë një fjalimi vjetor drejtuar kombit dy javë përpara zgjedhjeve presidenciale.

Shënim: Ky transkript paraqet atë që tha Putin dhe siç tha ai – mund të përmbajë një pamje selektive të informacionit për të argumentuar rastin e Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë. Rusia i referohet Luftës Rusi-Ukrainë si një operacion ushtarak special.

Ja transkripti i plotë i fjalimit:

Vladimir Putin: Të dashur senatorë! Deputetët e Dumës së Shtetit! Të dashur qytetarë të Rusisë!

Çdo fjalim drejtuar Asamblesë Federale është, para së gjithash, një vështrim në të ardhmen. Dhe sot do të flasim jo vetëm për planet tona imediate, por edhe për detyrat strategjike, për ato çështje, zgjidhjen e të cilave e konsideroj thelbësisht të rëndësishme për zhvillimin e qëndrueshëm e afatgjatë të vendit.

Ky program veprimi dhe masash specifike u formua kryesisht gjatë udhëtimeve në rajone, bisedave të drejtpërdrejta me punëtorë, inxhinierë të fabrikave civile dhe të mbrojtjes, me mjekë, mësues, shkencëtarë, vullnetarë, sipërmarrës, me familje të mëdha, me heronjtë tanë të vijës së parë, vullnetarë, ushtarë dhe oficerë të Forcave të Armatosura Ruse. Natyrisht, ne e kuptojmë që ngjarje të tilla po përgatiten. Megjithatë, nevojat reale të njerëzve sigurisht që dalin në këto biseda. Shumë ide u paraqitën në forume të mëdha publike dhe ekspertësh.

Propozimet e qytetarëve, aspiratat dhe shpresat e tyre janë bërë baza, thelbi i atyre projekteve dhe nismave që do të vazhdojnë edhe sot. Shpresoj se diskutimi publik për këtë sigurisht do të vazhdojë, sepse ne mund t’i zbatojmë të gjitha planet tona vetëm së bashku. Detyrat janë të mëdha.

Ju dhe unë kemi vërtetuar tashmë se jemi të aftë të zgjidhim problemet më komplekse dhe t’i përgjigjemi çdo sfide, më të vështirë. Për shembull, ne zmbrapsëm agresionin e terrorizmit ndërkombëtar, ruajtëm unitetin e vendit dhe nuk lejuam që ai të copëtohet në kohën e duhur.

Ne mbështetëm vëllezërit dhe motrat tona, vullnetin e tyre për të qenë me Rusinë dhe këtë vit shënon dhjetëvjetorin e “Pranverës Ruse” legjendare. Por edhe tani, energjia, sinqeriteti, guximi i heronjve të saj – Krimesë, Sevastopol, banorë të Donbass rebel, dashuria e tyre për Atdheun, të cilën ata e bartën nëpër breza, sigurisht që shkakton krenari. E gjithë kjo frymëzon, forcon besimin se do të kapërcejmë gjithçka, së bashku mund të bëjmë gjithçka.

Kështu, me gjithë botën, jo vetëm e detyruam të zvogëlohej kërcënimi vdekjeprurës i një epidemie globale, por treguam gjithashtu se në shoqërinë tonë mbizotërojnë vlera të tilla si mëshira, mbështetja reciproke dhe solidariteti.

Dhe sot, kur Atdheu ynë mbron sovranitetin dhe sigurinë e tij, mbron jetën e bashkatdhetarëve në Donbass dhe Novorossiya, roli vendimtar në këtë luftë të drejtë u takon qytetarëve tanë, unitetit tonë, përkushtimit ndaj atdheut tonë, përgjegjësisë për fatin e tij.

Këto cilësi u shfaqën qartë dhe pa mëdyshje që në fillimin e operacionit special ushtarak, kur ai u mbështet nga shumica absolute e popullit rus. Me gjithë sprovat dhe hidhërimet e humbjeve, njerëzit janë këmbëngulës në këtë zgjedhje dhe e konfirmojnë vazhdimisht me dëshirën për të bërë sa më shumë për vendin dhe për të mirën e përbashkët.

Industritë ruse po punojnë në tre turne për të nxjerrë në treg aq produkte sa i duhen frontit. E gjithë ekonomia, dhe kjo është baza industriale, teknologjike e fitores sonë, ka treguar fleksibilitet dhe qëndrueshmëri. Tani do të doja të falënderoja sipërmarrësit, inxhinierët, punëtorët dhe punëtorët ruralë për punën e tyre të përgjegjshme dhe të palodhur në interes të Rusisë.

Miliona njerëz u bashkuan nga fushata “Ne jemi së bashku” dhe projekti i Frontit Popullor Gjith-Rus “Gjithçka për fitore!” Gjatë dy viteve të fundit, biznesi rus ka dërguar miliarda rubla për organizatat vullnetare dhe fondacionet bamirëse që mbështesin ushtarët tanë dhe familjet e tyre.

Njerëzit dërgojnë letra dhe pako, rroba të ngrohta, rrjeta kamuflimi përpara dhe transferojnë fonde nga kursimet e tyre, ndonjëherë shumë modeste. E përsëris, një ndihmë e tillë është e paçmuar – është kontribut i të gjithëve në fitoren e përgjithshme. Heronjtë tanë në vijën e parë, në llogore, ku është më e vështira, e dinë se i gjithë vendi është me ta.

Dëshiroj të shënoj punën e Fondacionit Mbrojtësit e Atdheut, përpjekjet e Komitetit për Familjet e Luftëtarëve të Atdheut dhe shoqatat e tjera publike. Kërkoj nga të gjitha autoritetet që të vazhdojnë të bëjnë gjithçka për të mbështetur familjet e heronjve tanë: prindërit, bashkëshortet, fëmijët që shqetësohen për njerëzit më të afërt, që janë të dashur për ta, duke pritur që ata të kthehen në shtëpi.

I jam mirënjohës partive parlamentare që janë konsoliduar rreth interesave kombëtare. Sistemi politik rus është një nga shtyllat e sovranitetit të vendit. Ne do të vazhdojmë të zhvillojmë institucionet demokratike dhe nuk do të lejojmë askënd të ndërhyjë në punët tona të brendshme.

I ashtuquajturi Perëndim, me zakonet e tij koloniale, zakonin e tij për të nxitur konflikte kombëtare në mbarë botën, kërkon jo vetëm të frenojë zhvillimin tonë, por edhe ata kanë nevojë për një Rusi e cila është një vend i varur, i zbehur, i vdekur, ku ata mund të bëjnë çfarë të duan. . Në thelb, ata do të donin t’i bënin Rusisë të njëjtën gjë që bënë në shumë rajone të tjera të botës, përfshirë Ukrainën: të sjellin mosmarrëveshje në shtëpinë tonë, ta dobësonin atë nga brenda. Por ata kanë llogaritur gabim – kjo është tashmë një gjë absolutisht e dukshme sot: ata u përballën me pozicionin dhe vendosmërinë e fortë të popullit tonë shumëkombësh.

Ushtarët dhe oficerët tanë – të krishterë dhe myslimanë, budistë dhe ndjekës të judaizmit, përfaqësues të grupeve etnike, kulturave, rajoneve të ndryshme, në fakt, kanë dëshmuar më mirë se një mijë fjalë se kohezioni dhe uniteti shekullor i popullit të Rusisë është një forcë kolosale, e pamposhtur. Të gjithë së bashku, krah për krah, ata luftojnë për një Atdhe të përbashkët.

Ne të gjithë, qytetarë të Rusisë, së bashku do të mbrojmë lirinë tonë, të drejtën për një jetë paqësore dhe dinjitoze, do të përcaktojmë vetë rrugën tonë dhe vetëm veten, do të mbrojmë lidhjen midis brezave dhe rrjedhimisht vazhdimësinë e zhvillimit historik, do të zgjidhim problemet me të cilat përballen. vendin, bazuar në botëkuptimin tonë, traditat tona, besimet që do t’ua përcjellim fëmijëve tanë.

Të dashur miq!

Mbrojtja dhe forcimi i sovranitetit po bëhet sot në të gjitha drejtimet dhe mbi të gjitha natyrisht në front, ku ushtarët tanë luftojnë me vendosmëri dhe vetëmohim.

Falënderoj të gjithë ata që tani luftojnë për interesat e Atdheut, që po kalojnë kryqinën e sprovave ushtarake, që rrezikojnë jetën çdo ditë. I gjithë kombi përkulet para bëmës suaj, mban zi për të vdekurit dhe Rusia do t’i kujtojë gjithmonë heronjtë e saj të rënë.

(Minuta heshtje.)

Forcat tona të Armatosura kanë fituar një përvojë të madhe luftarake. Kjo ka të bëjë me ndërveprimin e të gjitha llojeve dhe degëve të trupave, taktikat moderne dhe artin operacional. Një galaktikë e tërë komandantësh të talentuar janë rritur dhe trajnuar, të cilët kujdesen për njerëzit, kryejnë me kompetencë detyrat e tyre, përdorin pajisje të reja dhe zgjidhin me sukses detyrat që u janë caktuar. Dhe dua të them se kjo është në të gjitha nivelet: nga toga dhe niveli operacional deri në nivelin më të lartë të menaxhimit.

Ne shohim se ku dhe çfarë problemesh kemi, sigurisht që ekzistojnë dhe kuptojmë në të njëjtën kohë se çfarë duhet bërë. Një punë e tillë kryhet vazhdimisht si në pjesën e përparme ashtu edhe në pjesën e pasme. Ai synon rritjen e fuqisë goditëse të ushtrisë dhe marinës, teknologjinë dhe efikasitetin e tyre.

Aftësitë luftarake të Forcave të Armatosura janë rritur shumëfish. Njësitë tona mbajnë me vendosmëri iniciativën, avancojnë me besim në një sërë zonash operacionale dhe çlirojnë gjithnjë e më shumë territore.

Ne nuk e filluam luftën në Donbas, por, siç e kam thënë më shumë se një herë, do të bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund, për të çrrënjosur nazizmin, për të zgjidhur të gjitha detyrat e operacionit special ushtarak, për të mbrojtur sovranitetin dhe sigurinë e qytetarëve tanë.

Forcat strategjike bërthamore janë në një gjendje gatishmërie të plotë për përdorim të garantuar. Ajo që kemi planifikuar në fushën e armatimeve, për të cilën kam folur në adresën time të vitit 2018, është bërë e gjitha, ose kjo punë po përfundon.

Kështu, kompleksi i aviacionit hipersonik Kinzhal jo vetëm që është vënë në shërbim luftarak, por përdoret gjithashtu me efikasitet të lartë për të shkatërruar objektiva veçanërisht të rëndësishëm gjatë operacionit ushtarak special. Gjithashtu, kompleksi i goditjes hipersonike me bazë deti Zircon, i cili nuk ishte as në adresën e vitit 2018, tashmë është përdorur në betejë, por ky sistem tashmë është në shërbim.

Njësitë hipersonike me rreze ndërkontinentale Avangard dhe sistemet lazer Peresvet janë në shërbim luftarak. Testet e raketës lundrimi me rreze të pakufizuar Burevestnik dhe mjetit nënujor pa pilot Poseidon janë duke u përfunduar. Këto sisteme kanë konfirmuar karakteristikat e tyre të larta dhe, pa ekzagjerim, unike. Raketat e para serike balistike Sarmat iu dorëzuan gjithashtu trupave. Së shpejti do t’i demonstrojmë ato në zonat operative të vendosjes.

Puna në një numër sistemesh të tjera premtuese të armëve vazhdon, dhe ne do të mësojmë ende për arritjet e reja të shkencëtarëve dhe prodhuesve tanë të armëve.

Rusia është e gatshme për dialog me Shtetet e Bashkuara për çështjet e stabilitetit strategjik. Por ja çfarë dua të theksoj të dashur kolegë, që të gjithë të më kuptojnë drejt: në këtë rast kemi të bëjmë me një shtet, rrethet drejtuese të të cilit po ndërmarrin veprime të hapura armiqësore ndaj nesh. Edhe çfarë? A do të diskutojnë seriozisht me ne çështjet e stabilitetit strategjik, ndërsa në të njëjtën kohë përpiqen t’i shkaktojnë, siç thonë ata vetë, një disfatë strategjike Rusisë në fushën e betejës?

Këtu është një shembull i qartë i hipokrizisë së tillë. Kohët e fundit janë dëgjuar gjithnjë e më shumë akuza të pabaza, për shembull, kundër Rusisë, se gjoja do të vendosim armë bërthamore në hapësirë. Të tilla gënjeshtra – dhe kjo nuk është asgjë më shumë se gënjeshtra – janë një dredhi vetëm për të na tërhequr në negociata për kushtet e dobishme ekskluzivisht për Shtetet e Bashkuara.

Në të njëjtën kohë, ata po bllokojnë propozimin tonë, i cili është në tryezën e tyre prej më shumë se 15 vitesh. E kam fjalën për projekt-traktatin për parandalimin e vendosjes së armëve në hapësirën e jashtme, të cilin e kemi përgatitur në vitin 2008. Nuk ka asnjë reagim. Nuk është aspak e qartë se çfarë po flasin.

Prandaj, ne kemi çdo arsye të besojmë se fjalët e autoriteteve të sotme amerikane për gjoja interesin e tyre për negociata me ne për çështje të stabilitetit strategjik janë demagogji. Në prag të zgjedhjeve presidenciale në SHBA, ata thjesht duan t’u tregojnë qytetarëve të tyre dhe gjithë të tjerëve se ata ende sundojnë botën. Ata thonë se për ato çështje ku është e dobishme për Shtetet e Bashkuara të negociojë, ne do të kemi një bisedë me rusët dhe ku nuk është fitimprurëse për ta, nuk ka asgjë për të diskutuar, siç thonë ata vetë, biznes si zakonisht, atje do të përpiqen të na mposhtin.

Por kjo sigurisht që nuk do të funksionojë. Pozicioni ynë është i qartë: nëse doni të diskutoni çështje të rëndësishme të sigurisë dhe stabilitetit që janë të rëndësishme për të gjithë planetin, atëherë është e nevojshme ta bëni këtë vetëm në një paketë të vetme komplekse, natyrisht, duke përfshirë të gjitha ato aspekte që prekin interesat tona kombëtare dhe ndikojnë drejtpërdrejt në sigurinë e vendit tonë, sigurinë e Rusisë.

Ne gjithashtu e kuptojmë se Perëndimi po përpiqet të na tërheqë në një garë armësh, duke na lodhur kështu, duke përsëritur trukun që ia dolën në vitet ’80 me Bashkimin Sovjetik. Më lejoni t’ju kujtoj: në 1981-1988, shpenzimet ushtarake të BRSS arritën në 13 për qind të produktit kombëtar bruto.

Prandaj, detyra jonë është të zhvillojmë kompleksin mbrojtës-industrial në mënyrë të tillë që të rrisim potencialin shkencor, teknologjik dhe industrial të vendit. Është e nevojshme të shpërndahen burimet në mënyrë sa më racionale dhe të ndërtohet një ekonomi efektive për Forcat e Armatosura, për të arritur vlerën maksimale për çdo rubla të shpenzimeve të mbrojtjes. Është e rëndësishme për ne që të rrisim ritmin në zgjidhjen e problemeve sociale, demografike, infrastrukturore e të tjera dhe në të njëjtën kohë të arrijmë një nivel cilësisht të ri pajisjesh për ushtrinë dhe marinën.

Para së gjithash, kjo ka të bëjë me forcat me qëllime të përgjithshme, parimet e organizimit të tyre, furnizimin me sisteme të goditjes pa pilot, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe të luftës elektronike, zbulimin dhe komunikimin, me precizion të lartë dhe armë të tjera për trupat.

Është seriozisht e nevojshme të forcohen grupimet në drejtimin strategjik perëndimor për të neutralizuar kërcënimet e krijuara nga zgjerimi i radhës i NATO-s në lindje me përfshirjen e Suedisë dhe Finlandës në aleancë.

Perëndimi provokoi konflikte në Ukrainë, Lindjen e Mesme dhe rajone të tjera të botës dhe vazhdon të gënjejë. Tani, pa u turpëruar, ata deklarojnë se gjoja Rusia synon të sulmojë Evropën. Ata thjesht – e kuptojmë – ata po flasin një lloj marrëzi. Dhe në të njëjtën kohë, ata vetë zgjedhin objektiva për të goditur territorin tonë, duke zgjedhur mjetet më efektive, siç mendojnë ata, të shkatërrimit. Ata kanë filluar të flasin për mundësinë e dërgimit të kontingjenteve ushtarake të NATO-s në Ukrainë.

Por ne kujtojmë fatin e atyre që dikur dërguan kontingjentet e tyre në territorin e vendit tonë. Por tani pasojat për ndërhyrësit e mundshëm do të jenë shumë më tragjike. Ata duhet të kuptojnë përfundimisht se ne kemi gjithashtu armë – po, ata e dinë për këtë, sapo thashë – që mund të godasin objektivat në territorin e tyre.

Dhe gjithçka që ata po mendojnë tani, se si po e trembin gjithë botën, – e gjithë kjo me të vërtetë kërcënon një konflikt me përdorimin e armëve bërthamore, dhe për këtë arsye shkatërrimin e qytetërimit – ata e kuptojnë këtë, apo çfarë? Këta, ju e dini, janë njerëz që nuk kanë kaluar sprova të vështira – ata tashmë kanë harruar se çfarë është lufta. Ne, edhe brezi ynë aktual, kaluam prova kaq të vështira gjatë luftës kundër terrorizmit ndërkombëtar në Kaukaz dhe tani, në kontekstin e konfliktit në Ukrainë, po ndodh e njëjta gjë. Dhe ata mendojnë se për ta këto janë të gjitha një lloj karikaturash.

Çfarë mund të them, në të vërtetë, Rusofobia, si ideologjitë e tjera të racizmit, epërsisë kombëtare dhe ekskluzivitetit, verbojnë dhe privojnë njeriun nga arsyeja. Veprimet e Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të tyre në fakt çuan në çmontimin e sistemit evropian të sigurisë. Kjo krijon rreziqe për të gjithë.

Është e qartë se është e nevojshme të punohet për të formuar një kontur të ri të sigurisë së barabartë dhe të pandarë në Euroazi në të ardhmen e parashikueshme. Ne jemi të gatshëm për një bisedë thelbësore për këtë temë me të gjitha vendet dhe shoqatat e interesuara. Në të njëjtën kohë, do të theksoj përsëri se mendoj se kjo është e rëndësishme për të gjithë sot: pa një Rusi sovrane, të fortë, asnjë rend botëror i qëndrueshëm nuk është i mundur.

Ne përpiqemi të bashkojmë përpjekjet e shumicës botërore për t’iu përgjigjur sfidave globale, duke përfshirë transformimin e shpejtë të ekonomisë botërore, tregtisë, financave dhe tregjeve të teknologjisë, kur shumë ish monopole dhe stereotipet e lidhura me to po shemben.

Kështu, tashmë në vitin 2028, vendet e BRICS, duke marrë parasysh shtetet që janë anëtarësuar së fundmi në këtë shoqatë, do të krijojnë rreth 37 për qind të PBB-së globale, ndërsa shifra e G7 do të bjerë nën 28 ​​për qind. Këto shifra janë shumë bindëse, sepse vetëm 10-15 vjet më parë situata ishte krejtësisht e ndryshme. Unë tashmë kam folur publikisht për këtë. Këto janë tendencat, e dini? Tendencat globale, dhe nuk ka shpëtim nga kjo, ato janë objektive në natyrë.

Shikoni, pjesa e PBB-së botërore në barazinë e fuqisë blerëse të G7 në 1992 ishte 45.7 për qind, dhe BRICS, edhe pa marrë parasysh zgjerimin – në 1992 kjo organizatë nuk ekzistonte, por vendet BRICS – vetëm 16.5, dhe deri në vitin 2022 , G7 tashmë ka 30.3 për qind dhe BRICS ka 31.5 për qind. Deri në vitin 2028, situata do të ndryshojë edhe më shumë drejt BRICS: do të jetë 36.6 për qind, për “shtatën” parashikimi për vitin 2028 është 27.8. Nuk ka shpëtim nga kjo, ky është një realitet objektiv, kështu do të jetë pavarësisht se çfarë do të ndodhë, përfshirë edhe në Ukrainë.

Ne, së bashku me shtetet mike, do të vazhdojmë të krijojmë korridore logjistike efikase dhe të sigurta dhe të ndërtojmë një arkitekturë të re financiare globale, pa ndërhyrje politike, mbi një bazë teknologjike të avancuar. Për më tepër, vetë Perëndimi po diskrediton monedhat e veta dhe sistemin bankar – ata po shfarosin degën në të cilën janë ulur për dekada.

Ne bashkëveprojmë me partnerët mbi parimet e barazisë dhe respektit për interesat e njëri-tjetrit, dhe për këtë arsye gjithnjë e më shumë shtete po i bashkohen në mënyrë aktive punës së Komunitetit Euroaziatik, SCO, BRICS dhe shoqatave të tjera me pjesëmarrjen e Rusisë. Ne shohim perspektiva të mëdha në ndërtimin e një partneriteti të madh euroaziatik duke kombinuar proceset integruese brenda kuadrit të Bashkimit Ekonomik Euroaziatik dhe nismës “Një brez, një rrugë” të Republikës Popullore të Kinës.

Dialogu Rusi-ASEAN po zhvillohet pozitivisht. Takimet Rusi-Afrikë u bënë një përparim i vërtetë. Kontinenti afrikan po deklaron gjithnjë e më shumë interesat e tij dhe të drejtën e tij për sovranitet të vërtetë. Ne i mbështesim me gjithë zemër të gjitha këto aspirata.

Rusia ka marrëdhënie të mira të qëndrueshme me shtetet arabe. Ata përfaqësojnë një qytetërim të veçantë nga Afrika e Veriut në Lindjen e Mesme, i cili po zhvillohet në mënyrë dinamike sot. Dhe ne e konsiderojmë të rëndësishme të kërkojmë pika të reja kontakti me miqtë tanë arabë dhe të thellojmë të gjithë gamën e partneriteteve. Ne do të bëjmë të njëjtën gjë në drejtimin e Amerikës Latine.

Dhe veçmas i kërkoj qeverisë që të rrisë fondet për programet ndërkombëtare në fushën e promovimit të gjuhës ruse dhe kulturës sonë shumëkombëshe, para së gjithash, natyrisht, në CIS dhe në botë në tërësi.

Nga rruga, të dashur miq dhe kolegë, jam i sigurt se shumë e vizituan ekspozitën “Rusia”. Ata vijnë këtu për të parë vetë, për t’u treguar fëmijëve të tyre se sa i pasur dhe i gjerë është Atdheu ynë. Viti i Familjes u lançua në ekspozitën e Rusisë. Vlerat e dashurisë, mbështetjes reciproke dhe besimit përcillen në familje brez pas brezi, si dhe kultura, traditat, historia dhe parimet morale.

Dhe sigurisht, qëllimi kryesor i familjes është lindja e fëmijëve, vazhdimi i racës njerëzore, rritja e fëmijëve, dhe rrjedhimisht vazhdimësia e gjithë popullit tonë shumëkombësh. Ne shohim se çfarë po ndodh në disa vende, ku ata shkatërrojnë qëllimisht normat morale dhe institucionet e familjes, duke shtyrë kombe të tëra drejt zhdukjes dhe degjenerimit, por ne zgjedhim jetën. Rusia ka qenë dhe mbetet një kështjellë e vlerave tradicionale mbi të cilat është ndërtuar qytetërimi njerëzor. Zgjedhja jonë ndahet nga shumica e njerëzve në botë, duke përfshirë miliona qytetarë të vendeve perëndimore.

Po, sot si Rusia ashtu edhe shumë vende të tjera përballen me një rënie të lindshmërisë. Demografët argumentojnë se kjo sfidë lidhet me ndryshimet globale sociale, ekonomike, teknologjike, kulturore dhe vlerash. Të rinjtë arsimohen, ndërtojnë një karrierë, përmirësojnë jetën e tyre dhe shtyjnë lindjen e fëmijëve për më vonë.

Është e qartë se jo vetëm ekonomia dhe cilësia e sigurimeve shoqërore ndikojnë në demografinë dhe lindshmërinë, por, në një masë të madhe, edhe ato udhëzime të jetës që përcaktohen në familje, të formësuara nga kultura, edukimi dhe iluminizmi. Puna e të gjitha niveleve të qeverisjes, shoqërisë civile dhe pastorëve të feve tona tradicionale është e rëndësishme këtu.

Mbështetja e familjeve me fëmijë është zgjedhja jonë themelore morale. Një familje e madhe me shumë fëmijë duhet të bëhet normë, filozofi e jetës shoqërore, udhëzues i gjithë strategjisë shtetërore. (Duartrokitje.) Unë i bashkohem duartrokitjeve tuaja.

Gjatë gjashtë viteve të ardhshme, ne duhet të arrijmë një rritje të qëndrueshme të lindshmërisë. Për ta arritur këtë do të marrim vendime shtesë në sistemin e edukimit dhe arsimit, zhvillimit rajonal dhe ekonomik. Mbështetja dhe përmirësimi i cilësisë së jetës së familjes do të diskutohet pothuajse në çdo pjesë të Mesazhit – jini të durueshëm, ai sapo ka filluar. Gjithçka që ka ardhur më parë është e rëndësishme, por tani fillon gjëja më e rëndësishme.

Do të filloj me një nga problemet më urgjente – për ta thënë butë, të ardhurat e ulëta, me të cilat përballen edhe familjet e mëdha. Në vitin 2000, më shumë se 42 milionë njerëz jetonin nën kufirin e varfërisë në Rusi. Që atëherë situata ka ndryshuar vërtet, ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Në fund të vitit të kaluar, numri i njerëzve nën kufirin e varfërisë ra në 13.5 milionë njerëz. Sigurisht, kjo është shumë. Por ne po e mbajmë në vëmendje të vazhdueshme zgjidhjen e këtij problemi.

Një numër masash janë miratuar relativisht kohët e fundit. Kështu, nga 1 janari 2023, u vendos një përfitim mujor me një linjë për familjet me të ardhura të ulëta, nga shtatzënia e gruas deri në moshën 17 vjeç. Vitin e kaluar, më shumë se 11 milionë njerëz e morën këtë përfitim.

Ne kemi thjeshtuar seriozisht procedurën për lidhjen e një kontrate sociale [një marrëveshje ndërmjet autoriteteve të sigurimeve shoqërore dhe një personi ose familjeje të ardhurat e të cilëve janë të ulëta – ku përfitimi i qeverisë sigurohet në këmbim të trajnimit, përmirësimit të aftësive]. Prioritet këtu kanë edhe familjet e mëdha. Tani një aplikim për një kontratë sociale mund të dorëzohet përmes portalit të Shërbimeve Shtetërore me një grup minimal dokumentesh. Ne do të zgjerojmë disponueshmërinë e kësaj mase. Kjo do të kërkojë para shtesë – diku në rajonin prej 100 miliardë rubla, por është parashikuar. Në përgjithësi, unë do t’i emërtoj këto shpenzime shtesë; të gjitha janë përpunuar.

Dua të përsëris: problemi i varfërisë është ende i mprehtë. Tani ajo prek drejtpërdrejt më shumë se nëntë për qind të popullsisë së vendit dhe në familjet e mëdha, sipas ekspertëve, shkalla e varfërisë është rreth 30 për qind. Është e nevojshme të vendosen synime të qarta dhe të ecim vazhdimisht drejt arritjes së tyre: të sigurohet që deri në vitin 2030 niveli i varfërisë në Rusi të bjerë nën shtatë për qind, dhe midis familjeve të mëdha të bjerë me më shumë se gjysmën, në të paktën 12 për qind. Kjo do të thotë, duhet t’i kushtojmë rëndësi të veçantë uljes së varfërisë, në radhë të parë për familjet e mëdha.

E kuptoj që në përgjithësi lufta kundër varfërisë nuk është një detyrë e lehtë; është absolutisht sistematik dhe multivektorial. Prandaj, e përsëris edhe një herë, është e rëndësishme që të gjitha masat që marrim në këtë fushë, të gjitha mjetet që përdorim, të jenë efektive dhe efikase dhe të japin rezultate të prekshme, reale për njerëzit, për familjet tona.

Ne kemi nevojë për punë të vazhdueshme që synon përmirësimin e cilësisë së jetës së familjeve me fëmijë dhe mbështetjen e lindshmërisë. Dhe për këtë do të nisim një projekt të ri kombëtar, i cili quhet: “Familja”.

Unë do t’ju tregoj tani për një numër iniciativash specifike.

Së pari. Rajonet ruse, përveç programeve federale, po zbatojnë masat e tyre për të mbështetur familjet me fëmijë. Fillimisht dua të falënderoj kolegët e mi për këtë punë dhe të propozoj që të ndihmohen më tej subjektet e Federatës ku lindshmëria është nën mesataren ruse. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për Rusinë Qendrore dhe veri-perëndim. Në vitin 2022, në 39 rajone shkalla totale e lindshmërisë ishte nën mesataren ruse. Deri në fund të vitit 2030, ne do të ndajmë të paktën 75 miliardë rubla për rajone të tilla në mënyrë që ata të mund të rrisin programet e tyre të mbështetjes së familjes. Fondet do të fillojnë të mbërrijnë vitin e ardhshëm.

Së dyti. Vitin e kaluar, në Rusi u ndërtuan mbi 110 milionë metra katrorë banesa. Kjo është një herë e gjysmë më shumë se shifra më e lartë sovjetike, e arritur në vitin 1987. Më pas u ndërtuan 72.8 milionë metra katrorë dhe tani 110.

Më e rëndësishmja, gjatë gjashtë viteve të fundit, miliona familje ruse kanë përmirësuar kushtet e tyre të jetesës, duke përfshirë më shumë se 900,000 me ndihmën e hipotekave familjare. Më lejoni t’ju kujtoj se ky program filloi në vitin 2018. Ne vazhdimisht rrisnim disponueshmërinë e tij: fillimisht mund ta përdornin familjet me dy ose më shumë fëmijë, pastaj familjet me një fëmijë. Programi i hipotekës familjare është i vlefshëm deri në korrik të këtij viti. Unë propozoj zgjatjen e tij deri në vitin 2030, duke ruajtur parametrat kryesorë bazë. Kushtojini vëmendje të veçantë familjeve me fëmijë nën gjashtë vjeç përfshirëse; për ta, norma preferenciale e kredisë do të mbetet e njëjtë – gjashtë për qind.

Dhe më tej. Tani, në lindjen e një fëmije të tretë, shteti paguan një pjesë të kredisë hipotekore për familjen – 450,000 rubla. Unë gjithashtu propozoj të zgjasë këtë rregull deri në vitin 2030. Këtë vit do të duhen pothuajse 50 miliardë rubla për këtë, pastaj gjithnjë e më shumë, por ka para për këtë.

Në përgjithësi, synimi është që banesat në ndërtim të bëhen më të përballueshme për familjet, në mënyrë që stoku i banesave të vendit të përditësohet sistematikisht.

Së treti. Ka më shumë se dy milionë familje në Rusi me tre ose më shumë fëmijë. Familje të tilla janë padyshim krenaria jonë.

Këtë dua të them. Shikoni, këto janë shifra reale: nga viti 2018 deri në vitin 2022, numri i familjeve të mëdha në Rusi u rrit me 26.8 përqind – një tregues i mirë.

U nënshkrua një dekret, i cili vendos një status të vetëm për familjet e mëdha në të gjithë vendin, gjë që kërkuan njerëzit. Dispozitat e tij duhet të plotësohen me vendime specifike në nivel federal dhe rajonal dhe, natyrisht, të bazohen në kërkesat e njerëzve.

Familjet me shumë fëmijë kanë shumë për t’u shqetësuar dhe prindërit duhet të kenë më shumë fonde të disponueshme për të zgjidhur problemet e përditshme. Unë propozoj të dyfishojë zbritjen e taksave për fëmijën e dytë në 2800 rubla në muaj dhe deri në 6000 rubla në muaj për fëmijën e tretë dhe çdo pasues.

Çfarë do të thotë? Për shembull: një familje me tre fëmijë do të kursejë 1300 rubla në buxhetin e tyre çdo muaj, ndërsa unë propozoj gjithashtu rritjen e shumës së të ardhurave vjetore për të cilat zbatohet zbritja nga 350,000 në 450,000 rubla. Kjo masë mbështetëse duhet të sigurohet automatikisht, pa dorëzuar aplikime.

Dhe veçmas për programin e kapitalit të maternitetit. Tani një familje në lindjen e fëmijës së tyre të parë ka të drejtë për një pagesë prej 630,000 rubla, dhe në lindjen e një fëmije të dytë – 202,000 rubla të tjera. Madhësia e kapitalit të lindjes indeksohet rregullisht. Programi ynë i kapitalit të maternitetit është i vlefshëm deri në fillim të vitit 2026. Gjithashtu propozoj ta zgjasim të paktën deri në vitin 2030.

Te dashur kolege!

Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time për fondacionet bamirëse, organizatat sociale jofitimprurëse që ndihmojnë të moshuarit dhe të sëmurët dhe fëmijët me aftësi të kufizuara. Dhe ata bënë shumë për të ngritur çështjen e kujdesit afatgjatë në nivel shtetëror, sepse këto pyetje i ngrinin gjatë gjithë kohës.

Unë e konsideroj të nevojshme rritjen e fondeve për këtë sistem nga buxheti federal, sjelljen e tij në një standard të vetëm të lartë dhe sigurimin e aksesit maksimal për ata që kanë më shumë nevojë për një ndihmë të tillë, dhe kjo është rreth gjysmë milioni qytetarë tanë.

Deri në vitin 2030, është absolutisht e nevojshme të sigurohet që shërbimet e kujdesit afatgjatë të përdoren dhe të ofrohen nga 100 për qind e qytetarëve që kanë nevojë.

Tani jetëgjatësia mesatare në Rusi ka tejkaluar 73 vjet. Jemi kthyer në nivelin që ishim përpara pandemisë së koronavirusit. Deri në vitin 2030, jetëgjatësia në Rusi duhet të jetë së paku 78 vjet, dhe në të ardhmen, siç kemi planifikuar, do të arrijë nivelin “80 plus”.

Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet zonave rurale, rajone ku jetëgjatësia është ende më e ulët se mesatarja ruse. Projekti kombëtar “Jetë e gjatë dhe aktive” do të synojë zgjidhjen e këtyre problemeve. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme që kohëzgjatja e një jete të shëndetshme, aktive të rritet, në mënyrë që një person t’i kushtojë kohën e tij familjes, të dashurit, fëmijëve dhe nipërve.

Ne do të vazhdojmë projektet federale për të luftuar sëmundjet kardiovaskulare, kancerin dhe diabetin.

Gjithashtu, propozoj që të nisë një program i ri gjithëpërfshirës për shëndetin e nënës, duke ruajtur shëndetin e fëmijëve dhe adoleshentëve, duke përfshirë shëndetin riprodhues, në mënyrë që fëmijët të lindin dhe të rriten të shëndetshëm dhe në të ardhmen të kenë fëmijë të shëndetshëm.

Ndër prioritetet e një programi të tillë do të jetë zgjerimi i rrjetit të klinikave antenatale, modernizimi i qendrave perinatale, klinikave të fëmijëve dhe spitaleve. Në total, gjatë gjashtë viteve të ardhshme ne do të ndajmë më shumë se një trilion rubla vetëm për ndërtimin, riparimin dhe pajisjen e objekteve të kujdesit shëndetësor.

Me tutje. Vitet e fundit është rritur ndjeshëm numri i qytetarëve që merren rregullisht me sport. Kjo është një nga arritjet tona të rëndësishme. Ne duhet të inkurajojmë njerëzit që marrin përgjegjësi për shëndetin e tyre. Duke filluar nga viti i ardhshëm, ne do të ofrojmë zbritje tatimore për të gjithë ata që i nënshtrohen rregullisht ekzaminimeve mjekësore në bazë të planifikuar, dhe gjithashtu kalojnë me sukses standardet e GTO.

E mbani mend sloganin popullor? Të gjithë e mbajnë mend këtë shaka: “Ndaloni të pini – shkoni të bëni ski!” Ky është i njëjti rast, ka ardhur momenti. Nga rruga, në lidhje me “pirjen”: këtu kemi një rezultat të dukshëm, të mirë. Realisht, pa asnjë ekstremizëm, kemi reduktuar ndjeshëm konsumimin e alkoolit, e sidomos të alkoolit të fortë, dhe kjo sigurisht që ndikon në shëndetin e kombit.

Unë propozoj përdorimin e burimeve federale për të ndërtuar çdo vit të paktën 350 objekte sportive shtesë në rajone, kryesisht në qytete të vogla dhe zona rurale. Këto përfshijnë komplekse universale dhe kënde lojërash të parafabrikuara ku fëmijët, të rriturit dhe familjet e tëra mund të praktikojnë. Ne gjithashtu do të ndajmë rreth 65 miliardë rubla nga buxheti federal për këto qëllime gjatë gjashtë viteve.

Kushtet për të luajtur sport duhet të jenë në universitete, kolegje, shkolla dhe institucione parashkollore. Nga rruga, shumë nga kopshtet tona u hapën gjatë kohës sovjetike dhe kanë nevojë për azhurnim. Vitin e ardhshëm do të fillojmë një program të rinovimit të tyre. Njerëzit flasin për këtë gjatë gjithë kohës.

Sa i përket shkollave, rreth 18,500 ndërtesa kërkojnë riparime të mëdha. Deri në vitin 2030 do t’i ndihmojmë rajonet të zgjidhin plotësisht këtë problem të akumuluar dhe në të ardhmen do të kryejmë riparimet e shkollave sipas planit. Ajo që është bërë deri tani tregon se jemi në rrugën e duhur. Në total, ne do të ndajmë më shumë se 400 miliardë rubla shtesë për riparimin e kopshteve dhe shkollave.

Gjithashtu, propozoj që në gjashtë vitet e ardhshme të përditësohen ose hapen zyra mjekësore në shkollat ​​ku ka një nevojë të tillë dhe ka një nevojë të tillë. Sepse tani, në 2022-2023, nga 39,000 shkolla – kemi 39,440 shkolla – vetëm 65 për qind kanë zyra mjekësore. Ka diçka për të punuar.

Një tjetër temë shumë e rëndësishme. Sot, shumë qytete të mëdha po rriten në mënyrë aktive. Në të njëjtën kohë, barra në anën sociale rritet. Numri i nxënësve që mësojnë në turnin e dytë është në rritje, ndërsa në disa shkolla po futet edhe turni i tretë. Sigurisht, ky është një problem që gjithashtu duhet zgjidhur. Në ato qytete ku çështja e mbipopullimit të institucioneve arsimore është më akute, ne përsëri do të duhet ta zgjidhim këtë problem në kurriz të buxhetit federal, duke përdorur burimet federale: do të ndërtojmë gjithsej të paktën 150 shkolla shtesë dhe më shumë se 100 kopshte.

Te dashur kolege!

Ëndrrat dhe arritjet e paraardhësve tanë dhe brezave të vjetër janë bërë të realizueshme dhe ne jemi krenarë për këto arritje. Dhe e ardhmja e vendit do të përcaktohet nga aspiratat e brezit aktual, të ri. Formimi i saj, sukseset e saj, udhëzimet e jetës që do të kalojnë çdo provë force janë garancia dhe garancia më e rëndësishme e sovranitetit të Rusisë, vazhdimi i historisë sonë.

Unë propozoj të konsolidojmë përvojën pozitive në fushën e politikës rinore dhe tashmë këtë vit të nisim një projekt të ri kombëtar – “Rinia e Rusisë”. Ky duhet të jetë një projekt për të ardhmen dhe për të ardhmen e vendit tonë. Pikërisht kështu e kuptojnë mësuesit tanë thirrjen, misionin dhe përgjegjësinë e tyre të lartë për brezat e rinj. Faleminderit shumë për punën tuaj asketike.

Roli i mentorëve është i madh për të siguruar që djemtë të ndihen si një ekip i vetëm dhe të gjejnë mbështetje në jetë. Nga 1 shtatori 2024, unë propozoj të prezantoj një pagesë federale prej 5000 rubla në muaj për të gjithë këshilltarët e drejtorëve të arsimit në shkolla dhe kolegje, të cilat nuk ekzistonin më parë. Dhe unë propozoj zgjidhje të veçanta për mësuesit e klasave të shkollës dhe kuratorët e grupeve në kolegje dhe shkolla teknike që punojnë në ato vendbanime që duhet t’u kushtohet vëmendje e veçantë, përkatësisht ato vendbanime ku jetojnë më pak se 100,000 njerëz, dhe kjo është, në fakt, e gjithë puna jonë. qytete të vogla, qendra rajonale, qyteza, fshatra. Pra, që nga 1 Mars 2024, unë propozoj dyfishimin e pagesës federale për specialistë të tillë për menaxhimin e klasës dhe mbikëqyrjen e grupit në 10,000 rubla.

Çfarë tjetër do të dëshironit të shtonit? Në vitin 2018, maji vendosi kërkesat për paga për mësuesit dhe punonjësit e tjerë të sektorit publik bazuar në të ardhurat mesatare mujore nga puna në një subjekt specifik të Federatës. Këto dispozita të të ashtuquajturave dekrete të majit duhet të vazhdojnë të zbatohen rreptësisht. Në të njëjtën kohë, është i nevojshëm përmirësimi i sistemit të shpërblimit në sektorin publik, për të arritur një rritje të të ardhurave të specialistëve të punësuar këtu.

Niveli i pagave mesatare në ekonomi në rajone është i ndryshëm, që do të thotë se të ardhurat e punonjësve të sektorit publik, madje edhe në rajonet fqinje të Federatës, ndonjëherë ndryshojnë dukshëm. Në të njëjtën kohë, puna e një mësuesi apo mjeku është po aq e vështirë dhe jashtëzakonisht e përgjegjshme kudo. Një pabarazi kaq e madhe në paga nga rajoni në rajon është sigurisht e padrejtë.

Unë e kuptoj që problemi është i kahershëm, shumë kompleks, kapital-intensiv, si të thuash. E diskutuam gjithashtu me kolegë nga departamentet federale, drejtues rajonalë, mësues, mjekë dhe specialistë të tjerë. Sigurisht, duhet zgjidhur.

Nuk do të hyj në detaje tani, por është vërtet e ndërlikuar. Edhe deputetët edhe anëtarët e Qeverisë e kuptojnë se për çfarë po flas. Thjesht i kërkoj qeverisë të hartojë një model të ri shpërblimi për punonjësit e sektorit publik në vitin 2025 si pjesë e projekteve pilot në subjektet përbërëse të Federatës dhe në vitin 2026 të marrë një vendim përfundimtar për të gjithë vendin.

Një çështje më vete është krijimi i një motivimi shtesë për specialistët e rinj që ata të vijnë të punojnë në shkollë dhe të shohin këtu një perspektivë për rritje profesionale dhe karrierë. Në të njëjtën kohë, ne do të ndajmë në mënyrë specifike më shumë se 9 miliardë rubla nga buxheti federal për të përditësuar infrastrukturën e universiteteve pedagogjike.

Arsimi ynë shkollor ka qenë gjithmonë i famshëm për novatorët e tij dhe metodat unike të pronarit. Janë pikërisht këto ekipe mësimore që do të duhet të marrin pjesë në krijimin e shkollave premtuese. Ne do të fillojmë ndërtimin e shkollave të para arsimore të nivelit drejtues këtë vit në rajonet Ryazan, Pskov, Belgorod, Nizhny Novgorod dhe Novgorod. Në të ardhmen, ato do të shfaqen në të gjitha rrethet federale: në Lindjen e Largët, Siberi dhe Donbass. Në total deri në vitin 2030 do të hapim 12 shkolla të tilla.

Tani për përmbajtjen e arsimit. Ngarkesa arsimore për fëmijët duhet të jetë e arsyeshme dhe e balancuar. Dhe sigurisht, është e qartë se nuk është mirë për gjërat kur ata mësojnë një gjë në klasë dhe kërkojnë diçka tjetër në provime. Një mospërputhje e tillë, për ta thënë butë, mes kurrikulës shkollore dhe pyetjeve të provimeve – dhe kjo ndodh, për fat të keq – i detyron prindërit të punësojnë mësues, por jo të gjithë mund ta përballojnë atë. Kërkoj nga kolegët e mi nga Qeveria, bashkë me komunitetin e mësimdhënësve dhe prindërve, që ta shqyrtojnë këtë problem, është e qartë.

Në këtë drejtim, për provimin e unifikuar të shtetit. Ajo vazhdon të shkaktojë diskutime dhe polemika të gjera publike, të gjithë e dimë mirë këtë. Në të vërtetë, mekanizmi i Provimit të Unifikuar të Shtetit duhet të përmirësohet.

Çfarë sugjeroj unë në këtë fazë? Unë propozoj të hedhim një hap tjetër në këtë drejtim – t’u japim të diplomuarve, siç thonë ata, një shans të dytë, domethënë: sipas zgjedhjes së studentit, t’i jepni atij mundësinë për të rimarrë Provimin e Unifikuar të Shtetit në njërën nga lëndët dhe të bëjë kjo para përfundimit të fushatës së pranimeve në universitete, në mënyrë që të keni kohë për të dorëzuar dokumentet duke marrë parasysh tashmë rimarrjen. Gjëra të tilla të përditshme, por janë të rëndësishme për njerëzit.

Te dashur kolege!

Vitin e kaluar, ekonomia ruse u rrit me një normë më të lartë se ajo e botës. Për sa i përket këtij treguesi, ne jemi përpara jo vetëm nga vendet lider të Bashkimit Evropian, por edhe nga të gjitha shtetet e të ashtuquajturit G7. Por çfarë dua të shënoj në këtë drejtim? Unë dua të theksoj këtë. Një rol të madh në këtë ka luajtur marzhi themelor i sigurisë që është bërë gjatë dekadave të fundit.

Sot, pjesa e industrive pa burime në strukturën e rritjes tejkalon me siguri 90 përqind, domethënë ekonomia po bëhet më komplekse, më e avancuar teknologjikisht dhe për këtë arsye shumë më e qëndrueshme. Sot Rusia është ekonomia më e madhe në Evropë për sa i përket prodhimit të brendshëm bruto, për sa i përket barazisë së fuqisë blerëse dhe e pesta në botë.

Ritmi dhe, më e rëndësishmja, cilësia e rritjes na lejojnë të shpresojmë dhe madje të pretendojmë se në të ardhmen e afërt do të jemi në gjendje të bëjmë një hap tjetër përpara: do të bëhemi një nga katër fuqitë më të mëdha ekonomike në botë. Një zhvillim i tillë duhet të përkthehet drejtpërdrejt në rritje të të ardhurave për familjet e qytetarëve tanë.

Në gjashtë vitet e ardhshme, pjesa e pagave në PBB-në e vendit duhet të rritet. Përpara inflacionit dhe normës së rritjes së pagave mesatare në ekonomi, ne indeksojmë pagën minimale. Duke filluar nga viti 2020, paga minimale është rritur një herë e gjysmë – nga 12,000 në 19,000 rubla në muaj. Deri në vitin 2030, paga minimale pothuajse duhet të dyfishohet përsëri – në 35,000, e cila sigurisht do të ndikojë në masën e përfitimeve sociale, pagave në sektorin publik dhe në sektorë të ekonomisë.

Në të njëjtën kohë, ne kuptojmë se cilat rreziqe dhe faktorë mund të çojnë në një ngadalësim të rritjes ekonomike dhe zhvillimit tonë në tërësi. Kjo është kryesisht një mungesë e personelit të kualifikuar dhe teknologjive tona të avancuara – mungesa e tyre në disa fusha. Këtu duhet të punoni në mënyrë proaktive, ndaj sot do të ndalem në detaje në këto dy tema të rëndësishme strategjike.

Do të filloj me bazën e personelit. Një brez i madh i ri po rritet në Rusi. Mjaft e çuditshme, ka probleme demografike me rritjen e popullsisë dhe një brez të madh të ri. Në vitin 2030, në vend do të ketë 8.3 milionë qytetarë të moshës 20 deri në 24 vjeç dhe në vitin 2035 do të jenë 9.7 milionë, 2.4 milionë më shumë se tani. Dhe ky, natyrisht, është rezultat, ndër të tjera, i masave demografike të viteve të kaluara.

Për ne është e rëndësishme që këta djem, adoleshentë të sotëm, të bëhen profesionistë në fushën e tyre, të gatshëm për të punuar në ekonominë e shekullit të 21-të. Drejt kësaj do ta drejtojmë projektin e ri kombëtar “Personeli”.

Sigurisht që flasim shumë për këtë, por në fakt duhet të forcojmë lidhjen midis të gjitha niveleve të arsimit nga shkolla në universitet. Ata duhet të punojnë në një logjikë të vetme, për një rezultat të përbashkët. Sigurisht, këtu është e rëndësishme pjesëmarrja e punëdhënësve të ardhshëm. Duke filluar nga viti aktual akademik, sistemi i orientimit në karrierë është vendosur në të gjitha shkollat ​​e vendit. Fëmijët që nga klasa e 6-të mund të njihen me specialitete të ndryshme.

Tani po u bëj apel drejtuesve të ndërmarrjeve, qendrave shkencore dhe mjekësore: ju lutemi ftoni nxënësit e shkollave në shtëpinë tuaj, lërini fëmijët të shohin punëtoritë, siç m’u ofrua në një nga udhëtimet, muzetë dhe laboratorët e mi. Ju kërkoj, sigurohuni që të përfshiheni në këtë punë.

Bazuar në parimet e bashkëpunimit të ngushtë ndërmjet arsimit dhe ndërmarrjeve të sektorit real, ne po zbatojmë projektin “Profesionalizmi”. Ai bëri të mundur përditësimin e programeve arsimore për avionët dhe ndërtimin e anijeve, farmaceutikën, elektronikën, mbrojtjen dhe industri të tjera.

Për këto fusha, rreth një milion specialistë në profesionet blu do të duhet të trajnohen deri në vitin 2028. Ne duhet t’i shtrijmë këto qasje në të gjithë sistemin e arsimit të mesëm profesional, duke përfshirë trajnimin për shkollat, spitalet, klinikat, sektorin e shërbimeve, turizmin, etj. institucionet kulturore dhe industritë krijuese.

Veçmas udhëzoj Qeverinë, së bashku me qarqet, të zbatojnë një program për riparimin dhe pajisjen e institucioneve të arsimit të mesëm profesional. Është e nevojshme të rregullohen jo vetëm ndërtesat arsimore, por edhe objektet sportive, konviktet e shkollave teknike dhe kolegjeve. Gjatë gjashtë viteve, ne do të ndajmë 120 miliardë rubla nga buxheti federal për këto qëllime.

Ne gjithashtu do të ndajmë 124 miliardë rubla shtesë dhe gjatë gjashtë viteve të ardhshme do të kryejmë rinovime të mëdha të rreth 800 konvikteve universitare.

Tani për arsimin e lartë në përgjithësi. Synimi është që qendrat e shkencës dhe arsimit të zhvillohen në të gjithë vendin. Për ta arritur këtë, ne do të ndërtojmë 25 kampuse universitare deri në vitin 2030. Ne kemi folur tashmë për këtë, por tani mendoj se është e nevojshme ta them përsëri: në këtë drejtim, unë propozoj që të zgjerohet ky program dhe në total të ndërtohen të paktën 40 të tilla. kampuset.

Ne do të duhet të ndajmë rreth 400 miliardë rubla nga buxheti federal për këto qëllime, natyrisht, duke siguruar të gjitha kushtet në kampus, në mënyrë që studentët, studentët e diplomuar, mësuesit dhe familjet e reja të mund të studiojnë, punojnë dhe rrisin fëmijë.

Në përgjithësi, është e nevojshme të analizohen fjalë për fjalë të gjitha situatat jetësore me të cilat përballen nënat e reja dhe prindërit e rinj dhe duke marrë parasysh këtë, të rregullohet puna e sistemit të shërbimeve publike, sferës sociale, shëndetësisë, infrastrukturës urbane dhe rurale. I kërkoj Qeverisë dhe rajoneve që të shqyrtojnë me kujdes të gjitha këto çështje.

Me tutje. Në fjalimin e tij vitin e kaluar, ai paralajmëroi ndryshime të rëndësishme në organizimin e arsimit të lartë dhe nevojën për të përdorur përvojën më të mirë vendase këtu. Bazat profesionale të një specialisti të ardhshëm hidhen në vitet e para, ku mësohen disiplina themelore. E konsideroj të nevojshme rritjen e nivelit të shpërblimit për mësuesit e lëndëve të tilla. I kërkoj qeverisë që të propozojë parametra specifikë për këtë zgjidhje dhe të fillojë zbatimin e tyre që më 1 shtator në modalitetin pilot.

Do të kërkohen burime shtesë: sipas vlerësimeve paraprake, këtë vit – rreth 1.5 miliardë, pastaj – 4.5 miliardë. Edhe këto para i kemi numëruar.

Për ne është e rëndësishme të rrisim potencialin dhe cilësinë e të gjithë sistemit të arsimit të lartë dhe të mbështesim universitetet që përpiqen për zhvillim. Programi ynë Prioriteti 2030 synon këtë. Financimi i tij pritet deri në fund të këtij viti. Sigurisht, unë propozoj ta zgjas atë për gjashtë vjet të tjera dhe të ndajë 190 miliardë rubla shtesë.

Kriteret për efektivitetin e universiteteve pjesëmarrëse duhet të jenë projektet e personelit dhe teknologjik me rajonet, sektorët ekonomikë dhe socialë, krijimi i kompanive dhe bizneseve fillestare reale inovative dhe tërheqja e studentëve të huaj. Natyrisht, ne do të vlerësojmë punën e të gjitha universiteteve, kolegjeve dhe shkollave teknike ruse nga sa kërkesa janë të diplomuarit e tyre dhe si po rriten pagat e tyre.

Të dashur miq!

Tani disa fjalë për bazën teknologjike të zhvillimit. Baza këtu është, natyrisht, shkenca. Në një takim me shkencëtarët dhe punonjësit e Akademisë Ruse të Shkencave, e cila festoi 300 vjetorin e saj këtë vit, ai tha se edhe në periudhat më të vështira, Rusia kurrë nuk ka hequr dorë nga zgjidhja e problemeve të një natyre themelore, ka menduar gjithmonë për të ardhmen. , dhe tani duhet të bëjmë të njëjtën gjë. Në fakt, kjo është ajo që ne përpiqemi të bëjmë.

Për shembull, asnjë vend tjetër në botë nuk ka një gamë të tillë instalimesh shkencore të klasit megashkencë siç ka sot Rusia. Këto janë mundësi unike si për shkencëtarët tanë, ashtu edhe për partnerët, studiues nga vende të tjera, të cilët ne i ftojmë në bashkëpunim.

Infrastruktura shkencore vendase është avantazhi ynë i fuqishëm konkurrues si në fushën e shkencës themelore ashtu edhe në krijimin e bazës për farmaceutikën, biologjinë, mjekësinë, mikroelektronikën, industrinë kimike dhe prodhimin e materialeve të reja, për zhvillimin e programeve hapësinore.

Besoj se ne duhet të dyfishojmë totalin e investimeve të shtetit dhe biznesit në kërkim-zhvillim, ta çojmë peshën e tyre në dy për qind të PBB-së deri në vitin 2030 dhe, me këtë tregues, të bëhemi një nga fuqitë kryesore shkencore në botë.

Do të doja të përsërisja edhe një herë: në të njëjtën kohë, investimet në shkencë dhe nga biznesi privat duhet të rriten ndjeshëm – jo më pak se dyfishuar deri në vitin 2030. Sigurisht, gjëja kryesore është efektiviteti i investimeve të tilla. Po flasim për arritjen e një rezultati specifik shkencor në çdo rast specifik. Këtu duhet të përdorim përvojën pozitive të programeve tona federale të kërkimit në gjenetikë, bujqësi dhe projekte të Fondacionit Rus të Shkencës.

Duke marrë parasysh detyrat dhe sfidat aktuale, ne kemi përshtatur Strategjinë për Zhvillimin Shkencor dhe Teknologjik të Rusisë. Në logjikën e saj, ne po nisim edhe projekte të reja kombëtare të sovranitetit teknologjik. Unë do të përmend drejtimet e tyre kryesore.

Së pari. Ne duhet të jemi të pavarur, të kemi të gjithë çelësat teknologjikë në fusha të tilla të ndjeshme si ruajtja e shëndetit të qytetarëve dhe siguria ushqimore.

Së dyti. Është e nevojshme të arrihet sovraniteti teknologjik në fusha ndërsektoriale që sigurojnë qëndrueshmërinë e të gjithë ekonomisë së vendit. Këto janë mjetet e prodhimit dhe makineritë, robotika, të gjitha llojet e transportit, avionët pa pilot, sistemet detare dhe të tjera, ekonomia e të dhënave, materialet e reja dhe kimia.

Së treti. Ne duhet të krijojmë produkte konkurruese globalisht bazuar në zhvillimet unike të brendshme, duke përfshirë në fushën e hapësirës, ​​teknologjive bërthamore dhe të energjisë së re. Tashmë është e nevojshme të krijohet një mjedis ligjor për zhvillimin e industrive dhe tregjeve të së ardhmes, për të formuar një porosi afatgjatë, të paktën deri në fund të dekadës aktuale, për produkte të teknologjisë së lartë, në mënyrë që kompanitë të kuptojnë se çfarë rregullat me të cilat duhet të punojnë.

Është gjithashtu e nevojshme të krijohen zinxhirë bashkëpunimi të brendshëm dhe platforma teknologjike ndërkombëtare, të fillojmë prodhimin serik të pajisjeve dhe komponentëve tanë dhe të fokusojmë eksplorimin gjeologjik në kërkimin e materialeve të rralla të tokës dhe lëndëve të tjera të para për ekonominë e re. Ne i kemi të gjitha.

Më lejoni të theksoj se po flasim për themelin tonë strategjik për të ardhmen, ndaj do të ngremë të gjitha mjetet dhe mekanizmat e zhvillimit që kemi për zgjidhjen e këtyre problemeve dhe do të sigurojmë financime buxhetore prioritare. Kërkoj nga Qeveria dhe Asambleja Federale që ta kenë parasysh këtë gjatë përgatitjes së buxhetit. Unë gjithmonë kërkoj ta shoh këtë si një prioritet kryesor.

Projektet e sovranitetit teknologjik duhet të bëhen motori i rinovimit të industrisë sonë, duke ndihmuar të gjithë ekonominë të arrijë nivele të avancuara të efikasitetit dhe konkurrencës. Unë propozoj përcaktimin e një objektivi këtu: pjesa e mallrave dhe shërbimeve vendase të teknologjisë së lartë në tregun e brendshëm gjatë gjashtë viteve të ardhshme duhet të rritet me një herë e gjysmë dhe vëllimi i eksporteve pa burime dhe jo energjie me të paktën dy të tretat.

Më lejoni t’ju jap disa numra të tjerë. Në vitin 1999, pjesa jonë e importeve arriti në 26 për qind të PBB-së – pothuajse 30 për qind të çdo gjëje importuam nga jashtë. Vitin e kaluar ajo tashmë arriti në 19 përqind të PBB-së, ose 32 trilion rubla. Dhe në periudhën deri në vitin 2030, është e nevojshme të arrihet një nivel importi jo më shumë se 17 për qind e PBB-së.

Dhe kjo do të thotë që ne vetë duhet të prodhojmë mallra të konsumit dhe të tjera në vëllime shumë më të mëdha : ilaçe, pajisje, makineri, automjete, e kështu me radhë. Ne nuk mund të bëjmë gjithçka; nuk kemi nevojë të përpiqemi të prodhojmë gjithçka. Por qeveria e di se për çfarë duhet punuar.

Më lejoni të theksoj: duke marrë parasysh sfidat demografike me të cilat përballemi, kërkesën e lartë dhe, sinqerisht, mungesën e personelit, është jashtëzakonisht e rëndësishme për ne që të rrisim rrënjësisht produktivitetin e punës – kjo është një nga detyrat kryesore.

Dhe kjo do të thotë futja e teknologjive dixhitale në menaxhim, rritja e propozimeve ekonomike me efikasitet të energjisë dhe burimeve dhe zbatimi i propozimeve të tilla, modernizimi nga fundi në fund i kapaciteteve industriale, robotizimi dhe automatizimi i tyre. Deri në vitin 2030, Rusia duhet të jetë ndër 25 vendet kryesore në botë për sa i përket numrit të robotëve industrialë. E dini, nëse mbajmë parasysh atë që kemi sot, ky do të jetë një rezultat i mirë.

Ne do të vazhdojmë të krijojmë qendra të veçanta të kompetencave të industrisë, ku do të përgjithësohen dhe përsëriten praktikat më të mira të prodhimit të dobët në sferën ekonomike dhe sociale. Deri në vitin 2030, të paktën 40 për qind e ndërmarrjeve të mesme dhe të mëdha në sektorët bazë dhe primar të ekonomisë, si dhe të gjitha institucionet sociale duhet të mbulohen nga projekte për rritjen e produktivitetit të punës. Kjo është një punë e përgjithshme, e madhe, por shumë e rëndësishme.

Përveç kësaj, shkollat ​​e avancuara inxhinierike, të cilat krijohen në bazë të universiteteve, duhet të synojnë rritjen e efikasitetit dhe ripajisjen e prodhimit. Qëllimi ynë ishte krijimi i 50 shkollave të tilla. 30 prej tyre tashmë janë krijuar dhe ne po lançojmë 20 të tjera këtë vit.

Unë propozoj zgjerimin e këtij programi në 50 shkolla të tjera inxhinierike. Kjo do të thotë, në total, të zhvillohet një rrjet në të gjithë vendin – një rrjet prej 100 qendrash të tilla që do të trajnojnë specialistë të kualifikuar dhe do të ofrojnë zgjidhje teknike origjinale në një sërë fushash: në industri, bujqësi, ndërtim, transport dhe sferën sociale. .

Natyrisht, ne gjithmonë duhet të përdorim inteligjencën artificiale në secilën nga këto fusha – ne duhet të përpiqemi për këtë. Është gjithashtu i nevojshëm modernizimi i rrjetit të bibliotekave shkencore dhe teknike në universitete dhe organizata shkencore, për t’i bërë ato qendra të vërteta dixhitale të dijes dhe informacionit. Ne do të ndajmë 9 miliardë rubla shtesë për këto qëllime.

Te dashur kolege!

Vitet e fundit, qindra fabrika të reja, fabrika dhe objekte prodhimi janë hapur në Rusi. Ata hapen, hapen, ne jemi mësuar tashmë. Kjo është një punë e vazhdueshme. Por midis tyre janë gjigantë të tillë industrialë si fabrika e minierave dhe metalurgjisë Udokan në Transbaikalia, shkritorja e aluminit Taishet në rajonin e Irkutsk, qendra Murmansk për ndërtimin e strukturave në det të hapur me kapacitet të madh dhe ZapSibNeftekhim në rajonin Tyumen. Kjo listë, natyrisht, mund të vazhdojë.

Ju lutemi vini re se në gjashtë vitet e ardhshme, niveli i vlerës së shtuar bruto të industrisë prodhuese ruse duhet të rritet me jo më pak se 40 për qind në krahasim me vitin 2022. Një zhvillim i tillë i përshpejtuar industrial nënkupton krijimin e mijëra industrive të reja, moderne, të paguara mirë. punë.

Ne kemi formuar tashmë një lloj “menuje” industriale. Kompanitë që zbatojnë projekte industriale mund të zgjedhin masat optimale të mbështetjes, marrëveshjet për mbrojtjen dhe promovimin e investimeve kapitale, kontrata të veçanta investimi, një platformë investimi grupi, etj. Janë shpikur dhe po përdoren mjaft mjete. Ne patjetër do t’i zhvillojmë të gjitha këto mekanizma.

Kështu, gjatë gjashtë viteve, ne do të ndajmë 120 miliardë rubla shtesë për të subvencionuar kompanitë për R&D, si dhe për të zgjeruar hipotekat industriale. Dhe falë këtij programi, ne do të ndërtojmë dhe modernizojmë shtesë më shumë se 10 milionë metra katrorë hapësirë ​​prodhimi. Unë thjesht dua të theksoj për krahasim. Nga rruga, ky është një plus për ritmin që kemi fituar tashmë.

Ja për krahasim. Sot, rreth katër milionë metra katrorë hapësirë ​​​​prodhuese ndërtohen çdo vit në Rusi. Ky është një tregues domethënës i ripërtëritjes së potencialit tonë industrial dhe ne, siç thashë, do të bëjmë 10 milionë shtesë.

Me tutje. Ne do të rimbushim Fondin e Zhvillimit Industrial me 300 miliardë rubla. Pothuajse do të dyfishojmë kapitalin e saj dhe do ta synojmë në mbështetjen e projekteve të teknologjisë së lartë. Ne do të ndajmë shtesë të paktën 200 miliardë lekë të tjera në kuadër të platformës së investimeve klaster për të subvencionuar normat e interesit për projektet për prodhimin e produkteve industriale prioritare. Për të stimuluar rinovimin e kapaciteteve prodhuese të ndërmarrjeve prodhuese, propozoj rritjen e bazës për llogaritjen e amortizimit për to. Do të arrijë në 200 për qind të kostove të pajisjeve ruse dhe R&D. Kjo duket si një substancë e mërzitshme, por unë do të shpjegoj se për çfarë po flasim. Nëse një kompani blen makina shtëpiake për 10 milion rubla, atëherë do të jetë në gjendje të zvogëlojë bazën e taksave me 20 milion. Kjo është një mbështetje serioze.

Ne do të vazhdojmë zhvillimin e parqeve teknologjike industriale me theks në vendosjen e bizneseve të vogla dhe të mesme sipas prioriteteve tona teknologjike. Këtu është e rëndësishme të përfitohet nga qasja e grupimeve, kur kompanitë rriten së bashku me nënkontraktorët dhe furnitorët e tyre dhe bashkëpunimi i tyre prodhon një efekt reciprokisht të dobishëm për të gjithë. Dëshiroj të tërheq vëmendjen e qeverisë: deri në vitin 2030, është e nevojshme të krijohen të paktën 100 vende të tjera të tilla. Ato duhet të formojnë pika rritjeje në të gjithë vendin dhe të stimulojnë investimet.

Ne kemi vendosur një objektiv: deri në vitin 2030, vëllimi i investimeve në industritë kryesore duhet të rritet me 70 për qind. Meqë ra fjala, këtu kemi një dinamikë të mirë. Madje dua të them, shumë mirë. Mirë.

Norma kumulative e rritjes së investimeve në vitin 2021 ishte 8.6 për qind dhe plani 4.5. Në 2022 – 15.9 për qind me një plan 9.5. Ndërsa gjatë nëntë muajve të vitit të kaluar, me një plan për vitin prej 15.1 për qind, rritja ishte 26.6 për qind. Ne duhet të vazhdojmë të ecim me një ritëm të përshpejtuar.

Sistemi ynë bankar dhe bursa duhet të sigurojnë plotësisht fluksin e kapitalit në ekonomi, në sektorin real të saj, duke përfshirë mekanizmat e financimit të projekteve dhe kapitalit. Në dy vitet e ardhshme, projektet industriale me investime prej më shumë se 200 miliardë rubla do të mbështeten duke përdorur fondet e kapitalit. Kuptimi i këtij mekanizmi është që Korporata Zhvillimore VEB.RF, me pjesëmarrjen e bankave tregtare, hyn në kapitalin e kompanive të teknologjisë së lartë dhe ofron ndihmë gjatë fazës së rritjes aktive të tyre.

Tashmë kam dhënë udhëzime për të nisur një regjim të posaçëm për ofertat publike fillestare të aksioneve të kompanive që operojnë në fusha prioritare të teknologjisë së lartë. Dëshiroj të tërheq vëmendjen e kolegëve të mi si në Ministrinë e Financave ashtu edhe në Bankën Qendrore: është e nevojshme të përshpejtohet nisja e këtij mekanizmi, duke përfshirë kompensimin për kostot e vendosjes së letrave me vlerë. Ju duhet ta bëni atë përfundimisht.

E përsëris: tregu rus i aksioneve duhet të forcojë rolin e tij si burim investimi. Kapitalizimi i tij deri në vitin 2030 duhet të dyfishohet nga niveli aktual dhe të arrijë në 66 për qind të PBB-së. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme që qytetarët të kenë mundësinë të investojnë me siguri kursimet e tyre në zhvillimin e vendit dhe të marrin të ardhura shtesë.

Tashmë është marrë një vendim: kursimet vullnetare në fondet e pensioneve joshtetërore në shumën deri në 2.8 milion rubla do të sigurohen nga shteti, domethënë, kthimi i tyre është i garantuar.

Për më tepër, llogaritë afatgjata individuale dhe investimesh do të sigurohen deri në 1.4 milion rubla. Ne do të zgjasim një zbritje të vetme tatimore për investimet e qytetarëve në instrumente financiare afatgjata në shumën deri në 400,000 rubla në vit.

Në të njëjtën kohë, e konsideroj të nevojshme hedhjen në treg të një instrumenti të ri – të ashtuquajturën certifikatë kursimi. Qytetarët do të mund të vendosin kursimet e tyre në banka për një periudhë të gjatë kohore – më shumë se tre vjet. Certifikata do të jetë e parevokueshme, që do të thotë se bankat do të jenë në gjendje t’u ofrojnë klientëve të ardhura më të larta të favorshme nga interesi. Natyrisht, këto fonde të qytetarëve do të sigurohen gjithashtu nga shteti në shumën deri në 2.8 milion rubla, domethënë dy herë më shumë sesa për depozitat e zakonshme bankare.

Më lejoni të theksoj: të gjitha masat e mbështetjes së shtetit për investimet, krijimin dhe modernizimin e ndërmarrjeve duhet të lidhen me rritjen e pagave të punonjësve, përmirësimin e kushteve të punës dhe paketave sociale për punëtorët.

Sigurisht, ekziston një kërkesë themelore: biznesi vendas duhet të operojë në juridiksionin rus dhe të mos tërheqë fondet jashtë vendit, ku, siç rezulton, gjithçka mund të humbasë. Dhe tani unë dhe kolegët e mi të biznesit po takohemi dhe po mendojmë se si mund t’i ndihmojmë ata të nxjerrin diçka nga atje. Nuk kemi nevojë ta çojmë atje dhe më pas nuk do të duhet të vendosim se si ta kthejmë.

Burimet duhet të investohen në Rusi, në rajone, në zhvillimin e kompanive, në trajnimin e personelit. Mbrojtja më e besueshme e aseteve dhe kapitalit të biznesit rus është vendi ynë i fortë dhe sovran.

Shumica dërrmuese e sipërmarrësve marrin pozita vendase, patriotike. Dhe një biznes që operon këtu në Rusi duhet të ketë garanci për paprekshmërinë e pronës, aseteve dhe investimeve të reja. Investimet këtu dhe mbrojtja e investimeve, mbrojtja e të drejtave të sipërmarrësve janë të ndërlidhura, natyrisht dhe ne duhet ta sigurojmë këtë. Kjo është në interes të shtetit, të gjithë shoqërisë, në interes të miliona njerëzve që punojnë në biznesin privat, të madh, të mesëm dhe të vogël.

Unë gjithmonë kam thënë dhe do të them përsëri: askush – as zyrtarët e qeverisë dhe as oficerët e zbatimit të ligjit – nuk lejohet të shtypë njerëzit, të shkelë ligjin apo ta përdorë atë për përfitime personale. Njerëzit, përfshirë ata nga komuniteti i biznesit – dhe tani po flas për ta – kanë nevojë për ndihmë. Ata krijojnë vende pune, ofrojnë vende pune, u paguajnë rroga njerëzve. Kjo është thirrja e autoriteteve – për të ndihmuar.

Te dashur kolege!

Bizneset e vogla dhe të mesme po japin një kontribut gjithnjë e më të rëndësishëm në rritjen ekonomike. Sot pjesa e saj në industri të tilla si prodhimi, turizmi, IT kalon 21 për qind. Qindra marka të reja vendase bënë të njohur prezencën e tyre. Vitin e kaluar, në Rusi u regjistruan një milion e 200,000 kompani të reja në fushën e bizneseve të vogla dhe të mesme.

Ju lutemi vini re: kjo është shifra më e lartë në pesë vitet e fundit. Njerëzit përpiqen të fillojnë biznesin e tyre, të besojnë në veten e tyre, në vendin e tyre dhe në suksesin e tyre. Veçanërisht dëshiroj të theksoj se në vitin 2023 numri i sipërmarrësve të rinj nën moshën 25 vjeç u rrit me 20 për qind. Sot ka më shumë se 240,000.

Kjo energji krijuese duhet të mbështetet në mënyrë që të ardhurat mesatare për punëtor të punësuar në bizneset e vogla dhe të mesme të rriten më shpejt se norma e rritjes së PBB-së gjatë gjashtë viteve të ardhshme. Domethënë, efikasiteti i një biznesi të tillë dhe treguesit e cilësisë së tij duhet të rriten.

Tashmë kam thënë se nuk duhet të ketë një situatë ku është në të vërtetë joprofitabile që kompanitë të fitojnë vrull, sepse pagesat e taksave rriten ndjeshëm kur kalojnë nga një regjim i thjeshtuar në një regjim tatimor të përgjithshëm. Rezulton se shteti po i shtyn bizneset drejt fragmentimit – drejt metodave të tjera të të ashtuquajturës optimizim të barrës fiskale.

I kërkoj qeverisë së bashku me deputetët të përpunojë parametrat e një amnistie për kompanitë e vogla që, pavarësisht rritjes reale të biznesit të tyre, u detyruan të përdorin skema të optimizimit të taksave.

Çfarë është e rëndësishme këtu? Kompani të tilla, natyrisht, duhet të braktisin fragmentimin artificial, në thelb të shtirur, të biznesit – të kalojnë në punën normale, të civilizuar “në të bardhë”. Në të njëjtën kohë, do të theksoj: nuk do të ketë gjoba – posaçërisht e theksoj këtë – nuk do të ketë gjoba, sanksione, apo rillogaritje të taksave për periudhat e mëparshme. Ky është kuptimi i amnistisë.

Gjithashtu, udhëzoj Qeverinë që duke filluar nga viti i ardhshëm të sigurojë një mekanizëm për një rritje jo të mprehtë, por graduale të barrës tatimore për kompanitë që kalojnë nga sistemi tatimor i “thjeshtuar” në sistemin e përgjithshëm tatimor.

Me tutje. Ne morëm një vendim si moratoriumi i përkohshëm i inspektimeve. Kjo masë ishte plotësisht e justifikuar. Kompanive që garantojnë mallra dhe shërbime me cilësi të lartë dhe janë përgjegjëse ndaj konsumatorëve mund dhe duhet t’u besohen.

Ndaj, e konsideroj të mundur braktisjen e moratoriumeve të përkohshme të inspektimeve të biznesit nga 1 janari 2025 dhe në vend të kësaj, duke marrë parasysh përvojën e grumbulluar, të kalojmë plotësisht në një qasje të orientuar drejt rrezikut, duke e sanksionuar atë në ligj. Aty ku nuk ka rreziqe, është e nevojshme të zbatohen masa parandaluese dhe në këtë mënyrë të minimizohet numri i inspektimeve.

Dhe një gjë tjetër: Unë propozoj t’u jepet bizneseve të vogla një të drejtë të veçantë – një herë në pesë vjet të marrin pushime krediti deri në gjashtë muaj pa përkeqësuar historinë e tyre të kreditit.

E përsëris: duhet të krijojmë të gjitha kushtet që kompanitë e vogla dhe të mesme të zhvillohen në mënyrë dinamike dhe që cilësia e kësaj rritje të rritet për shkak të fushave të teknologjisë së lartë të biznesit prodhues. Në përgjithësi, regjimi tatimor për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme prodhuese duhet të zbutet.

Kërkoj nga Qeveria që të bëjë propozime konkrete në këtë drejtim. Ne kemi folur për këtë shumë herë. Ju lutem, propozimet tashmë janë pjekur, në fakt.

Do të doja të veçoja veçanërisht punën e bizneseve të vogla dhe të mesme në zonat rurale dhe në kompleksin agro-industrial. Tani ne jo vetëm që e sigurojmë veten plotësisht me ushqim. Rusia është lider në tregun global të grurit. Ne jemi një nga njëzet vendet kryesore eksportuese të ushqimit. Falënderoj punëtorët e bujqësisë, fermerët, specialistët e përfshirë në bujqësi në përgjithësi – faleminderit për rezultatet mbresëlënëse.

Deri në vitin 2030, vëllimi i prodhimit të kompleksit agro-industrial rus duhet të rritet ende me të paktën një të katërtën në krahasim me vitin 2021, dhe eksportet duhet të rriten me një herë e gjysmë. Ne do të vazhdojmë patjetër të mbështesim industrinë, si dhe programin për zhvillimin e gjithanshëm të zonave rurale, duke përfshirë rinovimin dhe modernizimin e zyrave postare.

Ne përdorim një zgjidhje të veçantë për zhvillimin e rajoneve bregdetare. Më lejoni t’ju kujtoj: ne kemi një rregull të “kuotave të keelit”. Duhet të ndiqet rreptësisht. Ajo që po flasim, siç e dinë disa nga të pranishmit këtu, është se kompanitë marrin kuota për prodhimin e prodhimeve të detit me detyrimin për të blerë anije të reja peshkimi të prodhimit rus dhe për të rinovuar flotën.

Në të njëjtën kohë, këtë vit buxheti federal mori para të konsiderueshme nga shitja e kuotave të ushqimeve të detit – rreth 200 miliardë rubla. Anton Germanovich [Siluanov] është këtu, ne ramë dakord me të – Unë propozoj që një pjesë e këtyre fondeve të synohet për zhvillimin social të komunave, të cilat janë baza e industrisë sonë të peshkimit.

Te dashur kolege!

Në kushtet moderne, rritja e efikasitetit në të gjitha fushat e produktivitetit të punës është e lidhur pazgjidhshmërisht me dixhitalizimin, me përdorimin e teknologjive të inteligjencës artificiale – e kam përmendur tashmë këtë. Zgjidhje të tilla bëjnë të mundur krijimin e platformave dixhitale që mundësojnë ndërveprim optimal mes qytetarëve, biznesit dhe shtetit.

Kështu, është e nevojshme të krijohet një platformë që do t’i ndihmojë qytetarët të ruajnë dhe ruajnë shëndetin gjatë gjithë jetës së tyre dhe të përdorin potencialin e të gjithë sistemit të kujdesit shëndetësor. Për shembull, bazuar në të dhënat e profilit dixhital, ai do të jetë në gjendje të marrë një opinion në distancë nga një specialist në një qendër mjekësore federale dhe një mjek ose mjek i familjes do të jetë në gjendje të vlerësojë pamjen holistike të shëndetit të një personi, të parashikojë shfaqjen e sëmundjet, parandaloni komplikimet dhe zgjidhni taktikat individuale dhe për rrjedhojë më efektive të trajtimit.

Gjithçka për të cilën po flas nuk është një lloj spekulimi për të ardhmen e largët. Praktika të tilla tashmë po futen në punën e qendrave kryesore mjekësore. Qëllimi është që ato të shpërndahen në të gjithë vendin, t’i bëjnë ato të përhapura dhe të aksesueshme.

Besoj se deri në vitin 2030 është e nevojshme krijimi i platformave dixhitale në të gjithë sektorët kyç të ekonomisë dhe sferës sociale. Këto dhe detyra të tjera komplekse do të zgjidhen në kuadër të projektit të ri kombëtar “Data Economy”. Ne do të ndajmë të paktën 700 miliardë rubla për zbatimin e tij gjatë gjashtë viteve të ardhshme.

Për shtetin, teknologji të tilla dhe platforma të integruara hapin mundësi të mëdha për planifikimin dhe zhvillimin e ekonomisë së industrive, rajoneve dhe qyteteve individuale, për menaxhimin efektiv të programeve dhe projekteve tona kombëtare. Gjëja kryesore është që ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë të ndërtojmë punën e të gjitha niveleve të qeverisjes rreth interesave të çdo personi, çdo familjeje, për të ofruar shërbime shtetërore dhe bashkiake për qytetarët dhe bizneset në mënyrë proaktive, në një format të përshtatshëm me sa më shpejt të jetë e mundur. rezultatet.

Nga rruga, Rusia është tashmë një nga udhëheqësit botërorë në zbatimin e shërbimeve qeveritare në formë elektronike. Shumë, përfshirë vendet evropiane, nuk kanë arritur ende nivelin tonë. Por ne, natyrisht, nuk duhet dhe nuk kemi ndërmend të qëndrojmë në vend.

Një element i rëndësishëm i platformave dixhitale janë algoritmet e inteligjencës artificiale. Këtu duhet të jemi të vetë-mjaftueshëm dhe konkurrues. Tashmë është nënshkruar një dekret për miratimin e versionit të përditësuar të Strategjisë Kombëtare për Zhvillimin e Inteligjencës Artificiale. Ai vendos qëllime të reja, duke përfshirë nevojën për të siguruar sovranitetin teknologjik në fusha të tilla revolucionare si inteligjenca artificiale gjeneruese dhe modelet e mëdha gjuhësore. Zbatimi i tyre premton një përparim të vërtetë në sferën ekonomike dhe sociale; ky duhet të jetë një zbulim i vërtetë. Për ta bërë këtë, ne duhet të rrisim burimet tona kompjuterike. Kështu, deri në vitin 2030, kapaciteti total i superkompjuterëve vendas duhet të rritet me të paktën 10 herë. Kjo është një detyrë absolutisht realiste.

Në përgjithësi, është e nevojshme të zhvillohet e gjithë infrastruktura e ekonomisë së të dhënave. Kërkoj nga Qeveria të propozojë masa specifike për të mbështetur kompanitë dhe bizneset fillestare që prodhojnë pajisje për ruajtjen dhe përpunimin e të dhënave, si dhe krijojnë softuer. Është e nevojshme që ritmi i rritjes së investimeve në zgjidhjet vendase të TI-së të jetë të paktën dy herë më i lartë se ritmi i rritjes së ekonomisë. Kushtet për përdorimin e sistemeve dixhitale duhet të jenë jo vetëm në megaqytetet, por edhe në qytete të vogla, zona rurale dhe zona të largëta, përgjatë autostradave federale dhe rajonale, rrugëve lokale. Për ta bërë këtë, brenda dekadës së ardhshme është e nevojshme të sigurohet akses në internet me shpejtësi të lartë në pothuajse të gjithë territorin e Rusisë. Ne do ta zgjidhim këtë problem, duke përfshirë edhe shumëzimin e konstelacionit tonë satelitor, dhe do të ndajmë 116 miliardë rubla për zhvillimin e tij.

Te dashur kolege!

Tani do të doja të ndalem veçmas në çështjet e zhvillimit rajonal. Çfarë ofrohet? Para së gjithash, është e nevojshme të zvogëlohet barra e borxhit të subjekteve përbërëse të Federatës Ruse. E konsideroj të nevojshme fshirjen e dy të tretave të borxhit të rajoneve për kreditë buxhetore. Sipas vlerësimeve, kjo do t’i lejojë ata të kursejnë rreth 200 miliardë rubla në vit nga 2025 deri në 2028.

Ju lutemi vini re: këto fonde të kursyera duhet të jenë, siç thonë ata, “të ngjyrosura” dhe të synuara nga rajonet për të mbështetur investimet dhe projektet e infrastrukturës. Të nderuar kolegë, ju tërheq vëmendjen për këtë.

Me tutje. Në vitin 2021, ne filluam një program të kredive buxhetore për infrastrukturën me vlerë 500 miliardë rubla, më pas e zgjeruam atë në një trilion. Më lejoni t’ju kujtoj se kredi të tilla i jepen rajonit me tre përqind në vit për një periudhë deri në 15 vjet. Një mjet i shkëlqyer për zhvillim. Këto fonde ndahen për projekte zhvillimore dhe rajonet vërejnë efikasitetin e lartë të këtij mekanizmi. Këto kredi nuk fshihen, por këtë vit subjektet përbërëse të Federatës do të fillojnë t’i shlyejnë këto borxhe. Dhe unë propozoj që fondet që kthehen në buxhetin federal të riinvestohen në zhvillimin e rajoneve, t’i drejtohen në lëshimin e kredive të reja buxhetore për infrastrukturën dhe në përgjithësi, duke filluar nga viti 2025, do të rrisim portofolin e kredive për infrastrukturën për subjektet përbërëse. të Federatës me të paktën 250 miliardë rubla në vit.

Unë gjithashtu besoj se rajoneve duhet t’u jepen mundësi më të mëdha për të menaxhuar fondet për të arritur qëllimet e projekteve kombëtare.

Më lejoni t’ju jap një shembull specifik. Një subjekt i Federatës po modernizon, le të themi, një klinikë dhe ka kryer riparime cilësore. Nëse kanë mbetur fonde, ato nuk mund të kthehen në buxhetin federal, por mund të përdoren, të themi, për të blerë pajisje për një klinikë të rinovuar, etj.

Dhe sigurisht që do të mbështesim ato subjekte të Federatës që kanë potencial zhvillimi, por duhet të ndihmojmë hapjen e saj, nisjen e projekteve në sektorin real të ekonomisë, infrastrukturën që do të bëhet shtytës në këto territore.

Aktualisht, 10 subjekte të Federatës me burime të ulëta buxhetore po zbatojnë programe individuale për zhvillimin social-ekonomik. I kërkoj Qeverisë që këto programe t’i zgjasë edhe për gjashtë vjet.

Deri në vitin 2030, të gjitha rajonet tona duhet të bëhen më të vetë-mjaftueshme ekonomikisht. E përsëris, kjo është çështje drejtësie, kushte të barabarta për vetërealizim të qytetarëve dhe standarde të larta jetese në të gjithë vendin.

Te dashur kolege!

Siç mund ta shihni, planet janë të mëdha, po ashtu edhe shpenzimet. Investimet në shkallë të gjerë po vijnë në sferën sociale, demografinë, ekonominë, shkencën, teknologjinë dhe infrastrukturën.

Në këtë drejtim, do të doja të flisja për sistemin tatimor. Natyrisht, ajo duhet të sigurojë rrjedhën e burimeve për zgjidhjen e problemeve kombëtare, si dhe për zbatimin e programeve rajonale, dhe është projektuar për të ulur pabarazinë, jo vetëm në shoqëri, por edhe në zhvillimin socio-ekonomik të subjekteve përbërëse të Federata; marrin parasysh nivelin e të ardhurave të qytetarëve dhe kompanive.

Unë propozoj të mendojmë përmes qasjeve për modernizimin e sistemit tonë fiskal, për një shpërndarje më të drejtë të barrës tatimore ndaj atyre me të ardhura më të larta personale dhe të korporatave.

Dhe përkundrazi, ne duhet të ulim barrën tatimore për familjet, duke përfshirë edhe zbritjet që përmenda tashmë sot. Të stimulohen bizneset që investojnë në zhvillim, në zbatimin e projekteve infrastrukturore dhe sociale. Në të njëjtën kohë, natyrisht, është e nevojshme të mbyllen të gjitha llojet e boshllëqeve që përdoren nga disa kompani për të shmangur taksat ose për të nënvlerësuar pagesat e tyre tatimore. Kërkoj nga Duma e Shtetit dhe Qeveria të paraqesin një grup specifik propozimesh në këtë drejtim në të ardhmen e afërt. Dhe në të ardhmen, duke marrë parasysh ndryshimet e miratuara, propozoj që të rregullohen parametrat kryesorë të taksave deri në vitin 2030 dhe në këtë mënyrë të sigurohen kushte të qëndrueshme dhe të parashikueshme për zbatimin e çdo projekti investimi, përfshirë atë afatgjatë. Kjo është pikërisht ajo që kërkojnë bizneset gjatë kontakteve tona të drejtpërdrejta.

Te dashur kolege!

Vendimet në fushën e mbështetjes financiare për rajonet dhe rritjen ekonomike duhet të punojnë në përmirësimin e cilësisë së jetës së njerëzve dhe në të gjitha subjektet e Federatës. Ne kemi zgjatur tashmë deri në vitin 2030 programe të veçanta zhvillimi për rajone të tilla si Kaukazi i Veriut dhe rajoni i Kaliningradit, Donbass dhe Novorossia, Krimea dhe Sevastopoli, Arktiku dhe Lindja e Largët. Planet kryesore të zhvillimit janë përgatitur për 22 qytete dhe aglomerate të Lindjes së Largët, dhe e njëjta punë është duke u zhvilluar për vendbanimet në Arktik.

Tani duhet të bëjmë hapin tjetër. Unë propozoj të përcaktojë një listë me më shumë se 200 qytete të mëdha dhe të vogla. Për secilën prej tyre duhet të hartohet dhe zbatohet masterplani i tij dhe në përgjithësi programi i zhvillimit duhet të përfshijë rreth 2000 vendbanime, duke përfshirë fshatrat dhe qytetet. Këtu duhet të funksionojnë edhe zgjidhjet për mbështetjen e subjekteve përbërëse të Federatës për të cilat fola sot, përfshirë këtu edhe kredinë për infrastrukturën.

Dëshiroj t’u bëj thirrje krerëve të rajoneve. Këto burime duhet të përdoren edhe për zgjerimin e kapaciteteve të komunave. Po, më kujtohet një takim me krerët e disa komunave në forumin e tyre këtu në Moskë. Niveli i qeverisjes vendore ka një rol dhe përgjegjësi të veçantë. Këtu shkojnë njerëzit dhe qytetarët me nevojat e tyre të përditshme. Dëshiroj të falënderoj kryetarët tanë, kryetarët e qarkut dhe deputetët për punën dhe vëmendjen tuaj ndaj nevojave të njerëzve. Dhe do të doja të përmendja veçanërisht punonjësit e bashkisë që punojnë në afërsi të zonës së luftimit dhe ndajnë të gjitha sprovat me bashkatdhetarët e tyre.

Bashkautorë të planeve për zhvillimin e qyteteve dhe qytezave duhet të jenë banorët e tyre. Ne duhet të përdorim aktivisht mekanizmat ku qytetarët vetë të përcaktojnë se për cilat objekte dhe cilat probleme duhet të ndahen paratë më parë. Unë propozoj rritjen e bashkëfinancimit të projekteve të tilla kryesisht publike nga buxhetet federale dhe rajonale.

Ne gjithashtu do të zgjasim konkursin gjithë-rus për projektet më të mira për të krijuar një mjedis urban të rehatshëm në qytetet e vogla dhe vendbanimet historike deri në vitin 2030.

Në Rusi në tërësi, ne do të përmirësojmë më shumë se 30,000 hapësira publike në gjashtë vjet. Kërkoj gjithashtu nga qeveria që të sigurojë mbështetje shtesë për rajonet që po rindërtojnë argjinaturat, parqet, kopshtet publike dhe qendrat historike të qyteteve. Ne do të ndajmë 360 miliardë rubla për përmirësime dhe projekte madhore në këtë fushë.

Ndërtesat, pronat, tempujt e lashtë janë mishërimi i dukshëm i identitetit tonë kombëtar, lidhja e pazgjidhshme e brezave. I kërkoj Qeverisë, parlamentarëve, komisioneve të specializuara të Këshillit të Shtetit me pjesëmarrjen e publikut, natyrisht, të analizojnë kuadrin rregullator në fushën e mbrojtjes dhe përdorimit të objekteve të trashëgimisë kulturore. Është e nevojshme të eliminohen kërkesat qartësisht të tepërta, kontradiktore, për shkak të të cilave nganjëherë monumenti shkatërrohet para syve tanë, dhe zyrtarisht, sipas ligjit, është e pamundur të merren menjëherë masa për ta shpëtuar atë.

Unë propozoj të formulohet një program afatgjatë për ruajtjen e vendeve të trashëgimisë kulturore ruse. Shpresoj që ta pranojmë për 20 vjet. Është e nevojshme të sigurohen masa për të mbështetur qytetarët, kompanitë dhe shoqatat publike që janë të gatshme të investojnë mundin, kohën dhe paratë e tyre në restaurimin e monumenteve.

Mekanizma të tillë do të provojmë këtë vit në një projekt pilot të Institutit Zhvillimor “DOM.RF”. Pesë rajone do të marrin pjesë në të: rajonet Transbaikalia, Novgorod, Ryazan, Smolensk dhe Tver. Dhe deri në vitin 2030, të paktën një mijë objekte të trashëgimisë kulturore në të gjithë vendin duhet të rregullohen, t’i jepet një jetë e dytë, në mënyrë që t’u shërbejnë njerëzve dhe të dekorojnë qytetet dhe fshatrat tona.

Do të vazhdojmë patjetër projektet themelore në fushën e kulturës dhe do të ruajmë financimin e tyre. Ne do të përditësojmë infrastrukturën e muzeve, teatrove, bibliotekave, klubeve, shkollave të artit dhe kinemave. Gjatë gjashtë viteve, ne do të ndajmë gjithashtu më shumë se 100 miliardë rubla për projekte edukative, edukative, historike dhe të tjera krijuese të njohura në kinema, në internet dhe në rrjetet sociale.

Unë propozoj gjithashtu zgjerimin e programit Pushkin Card, me ndihmën e të cilit nxënësit e shkollave dhe të rinjtë mund të vizitojnë kinema, muze, teatro dhe ekspozita falas, dhe vetë institucionet kulturore marrin një nxitje për të zhvilluar dhe nisur projekte të reja, duke përfshirë pjesëmarrjen e biznesit. . Kërkoj nga Qeveria që të përgatisë propozimet e saj shtesë.

Përveç kësaj, në analogji me programet “Zemstvo Teacher” dhe “Zemstvo Doctor”, ne do të fillojmë programin “Zemstvo Cultural Worker” në vitin 2025. Njerëzit flasin për këtë në takime gjatë gjithë kohës. Një specialist që zhvendoset për të punuar në një fshat ose qytet të vogël do të jetë në gjendje të marrë një pagesë një herë prej 1 milion rubla, dhe në Lindjen e Largët, Donbass dhe Novorossia kjo shumë do të jetë dy herë më e lartë – 2 milion rubla.

Një tjetër vendim shtesë që duhet të finalizohet dhe të pranohet. I kërkoj Qeverisë që të sigurojë kushte të veçanta për hipotekat familjare veçanërisht për qytetet e vogla, si dhe për ato rajone ku ndërtohen pallat të reja në sasi të vogla ose nuk ka fare. Ne duhet ta bëjmë këtë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të zgjidhim çështjen e parametrave kryesorë, duke përfshirë madhësinë e paradhënies dhe normën e kredisë. Ju kërkoj ta keni parasysh këtë, do të pres sugjerime nga ju.

Me tutje. Do të vazhdojmë gjithashtu programet speciale të hipotekave me një normë prej 2 për qind për banorët e Lindjes së Largët dhe Arktikut, Donbass dhe Novorossia. Pjesëmarrësit dhe veteranët e operacioneve speciale ushtarake do të mund të marrin kredi me të njëjtat kushte preferenciale në këto rajone.

Veçmas do të mbështesim projektet për zhvillimin e integruar të zonave të banuara, ndërtimin e lagjeve të banimit me të gjithë infrastrukturën në rajone me nivel të pamjaftueshëm të zhvillimit social-ekonomik, ku shumë nga propozimet tona të zakonshme nuk funksionojnë. Për këto territore, ne do të ndajmë 120 miliardë rubla shtesë për këto qëllime.

Në këtë drejtim, detyra e mëposhtme e sistemit. Me mbështetjen federale, shumë rajone kanë rritur ndjeshëm shkallën e zhvendosjes së banesave emergjente. Në total, gjatë 16 viteve të fundit, 1 milion e 730,000 njerëz janë zhvendosur në apartamente të reja. Në gjashtë vitet e ardhshme, është e rëndësishme të mos ngadalësohet ky moment. I kërkoj qeverisë të përgatisë dhe të nisë një program të ri për rivendosjen e banesave emergjente.

Për sa i përket sistemeve të banesave dhe shërbimeve komunale, ne do të rrisim ritmin e modernizimit të infrastrukturës komunale. Një total prej 4.5 trilion rubla do të ndahen për këto qëllime deri në vitin 2030, duke përfshirë kompanitë private.

Ne do të vazhdojmë zbatimin e projektit tonë për Ujë të Pastër. Për shumë nga qytetet tona dhe vendbanimet rurale ky problem është jashtëzakonisht urgjent. Para së gjithash, ne po flasim për një furnizim të besueshëm të ujit të pijshëm me cilësi të lartë.

Një temë më vete është gazifikimi. Ka plane për të ofruar këtë lëndë djegëse miqësore me mjedisin në qytetet dhe rajonet e Yakutia, Buryatia, Khabarovsk, Primorsky, Territoret Transbaikal, Rajonet Murmansk dhe Amur, Rajonin Autonom Hebre, Karelia dhe një qytet kaq të madh rus si Krasnoyarsk. Ne po përdorim gjithashtu LNG për të gazifikuar Territorin Kamchatka dhe disa zona të tjera.

Natyrisht, kjo do të bëjë të mundur zgjerimin e programit të gazifikimit social. Falë tij, gazi tashmë është furnizuar pa pagesë në kufijtë e 1.1 milion zonave. Aplikimet janë ende duke u pranuar dhe ne po ndihmojmë kategoritë e privilegjuara të qytetarëve, përfshirë familjet e pjesëmarrësve në operacionin special ushtarak, me komunikimet me gaz brenda kantierit.

Çfarë do të doja të them veçmas tani? Brenda kufijve të shumë vendbanimeve ku tashmë është instaluar gazi i rrjetit, janë vendosur shoqatat e kopshtarisë. Njerëzit i kanë kujdesur për vite me radhë parcelat e tyre të tokës, ndonjëherë brez pas brezi, dhe tani po ndërtojnë shtëpi atje ku mund të jetojnë gjatë gjithë vitit, por nuk mund të lidhen me rrjetet, sepse partneritetet e kopshtarisë nuk përfshihen në rrjetet sociale. Programi i gazifikimit.

Problemi prek miliona familje! Natyrisht, duhet të zgjidhet dhe të zgjidhet në interes të qytetarëve tanë, përkatësisht zgjerimi i programit të gazifikimit social dhe vazhdimi i rrjeteve deri në kufijtë e parcelave me shtëpinë e shoqatave të kopshtarisë.

Mbështetje do të marrin edhe banorët e territoreve të largëta veriore dhe të Lindjes së Largët, ku nuk do të ketë gaz rrjeti në vitet në vijim. Sot ata i paguajnë shtëpitë me qymyr ose dru zjarri. Tani, me ndihmën e subvencioneve nga shteti, ata do të mund të blejnë pajisje moderne, miqësore me mjedisin dhe të prodhimit vendas. Së pari duhet të marrin mbështetje familjet në nevojë. Ne gjithashtu do të ndajmë 32 miliardë rubla shtesë për këto qëllime.

Duke marrë parasysh standardet moderne mjedisore, ne do të zhvillojmë transportin publik dhe do të reduktojmë moshën e tij. Deri në vitin 2030, entitetet përbërëse të Federatës do të marrin shtesë rreth 40 mijë autobusë, trolejbusë, tramvaje dhe autobusë elektrikë. Ne do të ndajmë gjithashtu 150 miliardë rubla nga buxheti federal për këtë program të rinovimit të transportit publik.

Ne gjithashtu do të përditësojmë flotën e autobusëve shkollorë me një normë prej të paktën 3000 automjetesh në vit, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për qytetet e vogla dhe zonat rurale. Për këtë flasin edhe banorët edhe kryetarët e komunave dhe qarqeve. Në të vërtetë, një program shumë i rëndësishëm. Prandaj, ne do të ndajmë 66 miliardë rubla shtesë për blerjen e autobusëve shkollorë. Dhe sigurisht, kjo duhet të jetë pajisje e prodhuar në Rusi, ose tërësisht ose me një shkallë të lartë lokalizimi.

Siç e dini, si pjesë e projektit të ajrit të pastër në 12 qendra industriale të Rusisë, ishte e mundur të zvogëloheshin emetimet e dëmshme në atmosferë. Që nga viti i kaluar, 29 qytete të tjera i janë bashkuar projektit. Në vend në tërësi, vëllimi i emetimeve të dëmshme në atmosferë duhet të përgjysmohet. Ne do të shkojmë drejt këtij qëllimi hap pas hapi. Për të vlerësuar rezultatet, ne do të krijojmë një sistem gjithëpërfshirës për monitorimin e cilësisë së mjedisit.

Gjatë 5 viteve të fundit, mijëra kilometra lumenj dhe brigje janë pastruar, dhe rrjedhjet e pista në Vollgë janë zvogëluar pothuajse përgjysmë. Tani unë propozoj të vendoset një qëllim – të përgjysmohet ndotja e trupave kryesorë ujorë të Rusisë.

Gjatë 5 viteve të fundit, 128 deponi të mëdha në qytete dhe 80 vende të dëmtimit të akumuluar mjedisor që po helmonin fjalë për fjalë jetën e njerëzve në 53 rajone të Rusisë janë eliminuar. Territoret e landfillit Krasny Bor, Fabrika e pulpës dhe letrës Baikal dhe Usolye-Sibirsky janë sjellë në një gjendje të sigurt.

Në këtë drejtim, të dashur kolegë, dua të theksoj. Deri më tani në këto lokacione janë marrë vetëm masat më urgjente, por kjo nuk është e gjitha. Në asnjë rrethanë nuk duhet të lihen në të njëjtën gjendje si tani. Ne duhet ta përfundojmë këtë punë dhe të krijojmë të gjithë infrastrukturën e nevojshme këtu.

Në përgjithësi, në të gjithë Rusinë ne do të vazhdojmë të eliminojmë objektet më të rrezikshme të dëmtimit të akumuluar mjedisor. Në 6 vitet e ardhshme duhen eliminuar të paktën 50 pika të tilla me rrezikshmëri të lartë mjedisore.

Është e nevojshme të krijohen stimuj për biznesin dhe të futen teknologjitë e gjelbra dhe të kalohet në një ekonomi rrethore. Për më tepër, ne, në thelb, kemi krijuar një industri moderne të menaxhimit të mbetjeve nga e para. Për përpunimin dhe asgjësimin e tyre janë ndërtuar 250 ndërmarrje. Objektivi deri në vitin 2030 është të klasifikohet gjithçka që duhet të klasifikohet, të gjitha mbetjet e ngurta dhe të ripërdoret të paktën një e katërta e tyre. Ne do të ndajmë burime financiare shtesë për projekte të tilla dhe së bashku me biznesin do të ndërtojmë rreth 400 objekte të tjera për menaxhimin e mbetjeve dhe tetë parqe eko-industriale.

Çfarë tjetër dua të them? Gjatë takimeve me qytetarët në Lindjen e Largët, Siberi dhe rajone të tjera, u ngrit vazhdimisht tema e kursimit të pasurisë sonë pyjore, nevoja për të vendosur rregull në prerjet e paligjshme dhe mbrojtjen e pyjeve. Kjo temë ka vërtetë një jehonë të madhe publike. Është e rëndësishme për pothuajse çdo person, ne jemi këtu, siç thonë ata, me të gjithë botën duke bashkuar forcat, dhe situata po ndryshon gradualisht.

Një moment historik shumë i rëndësishëm: duke filluar nga viti 2021, më shumë pyje po restaurohen në Rusi sesa po priten. Dua të falënderoj për këtë rezultat vullnetarët, nxënësit e shkollave, studentët, të gjithë qytetarët që mbollën pemë, morën pjesë në aksione mjedisore dhe natyrisht përfaqësuesit e biznesit për mbështetjen e projekteve të tilla. Ne patjetër do të vazhdojmë të restaurojmë pyjet, parqet dhe kopshtet, duke përfshirë rreth aglomerateve dhe qendrave industriale.

Në një vendim më vete propozoj rritjen e pagave të specialistëve që punojnë në pylltari, meteorologji, mbrojtjen e mjedisit, pra merren me çështjet më të rëndësishme të mirëqenies mjedisore. Duhet të them sinqerisht se çështjet që ata zgjidhin janë shumë të rëndësishme dhe të ardhurat e tyre janë shumë modeste.

Për të mbështetur nismat civile në fushën e mbrojtjes së mjedisit, e konsideroj të nevojshme ngritjen e një fondi për projekte mjedisore dhe mjedisore. Për të filluar, vëllimi i përgjithshëm i granteve të tij do të jetë 1 miliard rubla në vit.

Gjithashtu do të vazhdojë puna për ruajtjen e zonave natyrore të mbrojtura posaçërisht, mbrojtjen dhe restaurimin e specieve të rralla dhe të rrezikuara të bimëve dhe kafshëve. Në këtë drejtim, propozoj të mendohet për hapjen e një rrjeti qendrash rehabilitimi për kafshët e egra të dëmtuara dhe të konfiskuara.

Deri në vitin 2030, ne do të krijojmë një infrastrukturë eko-turizmi në të gjitha parqet kombëtare të vendit, duke përfshirë shtigje eko dhe rrugët e ecjes, duke përfshirë rrugët e fundjavës për nxënësit e shkollave, zonat rekreative, muzetë dhe qendrat e vizitorëve.

Infrastruktura moderne dhe e sigurt do të shfaqet pranë trupave ujorë, përfshirë liqenin Baikal. Këtu do të hapet një resort gjatë gjithë vitit deri në vitin 2030. Në të njëjtën kohë, mendoj se është e rëndësishme t’i përmbahemi rreptësisht parimit të “ndotjes zero”, domethënë mungesës së plotë të mbetjeve dhe ujërave të zeza të patrajtuara në liqen. Ndërtimi i resortit Baikal do të bëhet pjesë e projektit të madh Five Seas.

Komplekset moderne të hoteleve do të shfaqen gjithashtu në brigjet e detit Kaspik, Baltik, Azov, të Zi dhe Japonez. Vetëm ky projekt do të rrisë fluksin turistik vendas me 10 milionë të tjerë në vit.

Dhe në vend në tërësi – duke marrë parasysh zhvillimin dinamik të qendrave të tilla turistike si Altai, Kamchatka, Kuzbass, Kaukazi i Veriut, Karelia dhe Veriu rus – deri në vitin 2030 fluksi turistik duhet të dyfishohet praktikisht në 140 milion njerëz në vit. . Në të njëjtën kohë, kontributi i turizmit në PBB-në e Rusisë gjithashtu do të dyfishohet – në pesë për qind. Ne do të zhvillojmë zgjidhje shtesë në këtë drejtim në të ardhmen e afërt.

Zhvillimi i turizmit dhe i rajonit në tërësi sigurohet nga infrastruktura e transportit. Trafiku me shpejtësi të lartë midis Moskës dhe Kazanit tashmë është hapur; këtë vit do të zgjerojmë autostradën për në Yekaterinburg, dhe vitin e ardhshëm në Tyumen. Në të ardhmen, një rrugë moderne dhe e sigurt do të kalojë nëpër të gjithë vendin – në Vladivostok.

Gjithashtu, në gjashtë vjet, në Rusi duhet të ndërtohen më shumë se 50 anashkalime të qyteteve. Një projekt i ri i rëndësishëm rrugor është, natyrisht, ndërtimi i autostradës Dzhubga – Soçi. Ai do të zvogëlojë kohën e udhëtimit nga autostrada M-4 Don në Soçi me katër herë – në një orë e gjysmë – dhe, për më tepër, do të lejojë që bregdeti i Detit të Zi të zhvillohet në mënyrë aktive.

Por unë dua të them menjëherë – ne ramë dakord me Qeverinë, këtë dua ta them edhe publikisht – ky është, natyrisht, një projekt kompleks dhe shumë kapital: ka tunele dhe ura të vazhdueshme, një projekt i shtrenjtë. Por megjithatë kërkoj nga Qeveria që të japë një skemë për financimin e saj. Punoni me të.

Ne kemi vendosur tashmë në rregull autostradat federale dhe pothuajse 85 për qind të rrugëve në aglomerate të mëdha. Ne duhet ta ruajmë rreptësisht këtë nivel. Në të njëjtën kohë, në vitet në vijim theks të veçantë do t’i kushtojmë zhvillimit të rrugëve rajonale.

Udhëtimi ajror duhet të bëhet më i përballueshëm. Është e nevojshme të rritet e ashtuquajtura lëvizshmëri e aviacionit të qytetarëve; deri në vitin 2030, intensiteti i trafikut ajror në Rusi duhet të rritet një herë e gjysmë në krahasim me vitin e kaluar.

Për ta arritur këtë, ne planifikojmë të përshpejtojmë zhvillimin e komunikimeve ajrore brenda dhe ndërrajonale. Dhe këtu qeveria përballet me një detyrë specifike: të modernizojë infrastrukturën e të paktën 75 aeroporteve në gjashtë vjet – kjo është më shumë se një e treta e rrjetit të aeroporteve të Rusisë. Ne do të ndajmë të paktën 250 miliardë rubla për këto qëllime. Ky do të jetë financim direkt buxhetor.

Është gjithashtu e nevojshme të përditësojmë flotën ajrore të linjave tona ajrore duke përdorur avionët tanë vendas. Ata duhet të plotësojnë të gjitha kërkesat moderne për cilësi, komoditet dhe siguri – një detyrë e vështirë. Ata blenë shumë transport ajror jashtë vendit, por nuk zhvilluan prodhimin e tyre.

Por megjithatë, zhvillimet e avancuara ruse në inxhinierinë mekanike, ndërtimtarinë, komunikimet dhe sistemet dixhitale do të jenë gjithashtu të kërkuara në krijimin e një rrjeti hekurudhor me shpejtësi të lartë. Do të them disa fjalë edhe në këtë fushë.

Rruga e parë midis Moskës dhe Shën Petersburgut do të kalojë përmes Tverit dhe kryeqytetit tonë të lashtë – Veliky Novgorod. Më pas do të ndërtojmë autostrada për në Kazan dhe Urale, Rostov-on-Don, bregun e Detit të Zi, Minsk, Bjellorusinë vëllazërore dhe destinacione të tjera të njohura.

Modernizimi në shkallë të gjerë i Qendrës Qendrore të Transportit do të vazhdojë. Diametrat qendrorë të Moskës do të bëhen baza për lidhjen e rajonit të kryeqytetit me Yaroslavl, Tver, Kaluga, Vladimir dhe rajone të tjera me rrugë moderne me shpejtësi të lartë.

Është gjithashtu i nevojshëm modernizimi i rrjetit mbështetës të rrugëve ujore të brendshme. Për këtë ne do të sigurojmë efekte shtesë ekonomike në fushën e turizmit, në fushën e zhvillimit industrial dhe zhvillimin e disa rajoneve të ndjeshme që janë shumë të rëndësishme për ne, duke përfshirë rajonet e Veriut të Largët.

Çfarë dua të them këtu shtesë? Infrastruktura moderne punon drejtpërdrejt për të rritur kapitalizimin e të gjitha aseteve të vendit, rajonet që përdorin potencialet e tyre turistike tranzit mund të sjellin në qarkullim parcelat e tokës për objekte industriale dhe bujqësore, dhe për qytetarët kjo është një mundësi për të ndërtuar një shtëpi për një familje të madhe. të jetosh në kushte më komode, për biznesin do të thotë perspektiva të reja, duke përfshirë edhe tregjet e huaja.

Në këtë drejtim, një çështje më vete që u ngrit në një nga takimet e mia janë radhët në pikat kufitare. Ky problem është veçanërisht i mprehtë në Lindjen e Largët. Sipas rregullores, kontrolli doganor zgjat 19 minuta; në realitet, pothuajse çdo shofer kamioni shpesh pret në kufi me orë të tëra.

Kolegët e Ministrisë së Transportit përballen me një detyrë specifike: koha tipike e inspektimit për transportin e mallrave në kufi nuk duhet të kalojë dhjetë minuta. Teknologjitë moderne e bëjnë këtë të mundur.

Kërkesa të tilla janë gjithashtu të rëndësishme për funksionimin ritmik të korridorit të transportit Veri-Jug, i cili do të lidhë Rusinë me vendet e Lindjes së Mesme dhe Azisë. Ai do të bazohet jo vetëm në rrugët rrugore, por edhe në transportin hekurudhor pa probleme gjatë gjithë rrugës nga portet tona në Detin Baltik dhe Barents deri në brigjet e Gjirit Persik dhe Oqeanin Indian. Gjithashtu do të rrisim kapacitetin e hekurudhave në drejtimin jugor, gjë që do të bëjë të mundur përdorimin aktiv të kapaciteteve portuale të Detit Azov dhe Detit të Zi.

Faza e tretë e zgjerimit të gamës lindore të hekurudhave – BAM dhe Hekurudha Trans-Siberiane – është duke u nisur. Dikur, më falni për sjelljet e këqija, u mërzitëm pak, nuk bëmë diçka në kohë, por në rregull – tani duhet ta kapim hapin dhe do ta kompensojmë. Deri në vitin 2030, prodhimi i tyre do të rritet nga 173 në 210 milion ton në vit. Në të njëjtën kohë, portet e Vanino dhe Sovetskaya Gavan duhet të zhvillohen.

Zona e vëmendjes së veçantë është zhvillimi i mëtejshëm i Rrugës së Detit të Veriut. Ftojmë kompanitë dhe shtetet e huaja logjistike që të përdorin në mënyrë aktive mundësitë e këtij korridori global të transportit. Vitin e kaluar, 36 milionë tonë mallra kaluan nëpër të. Unë tërheq vëmendjen tuaj, kolegë: kjo është pesë herë më shumë se shifra rekord gjatë Bashkimit Sovjetik – pesë herë! Ne do të ofrojmë lundrim gjatë gjithë vitit në Rrugën e Detit të Veriut. Ne do të rrisim qarkullimin e porteve tona veriore, duke përfshirë qendrën e transportit të Murmansk dhe, natyrisht, do të ndërtojmë flotën e Arktikut.

Vitin e kaluar, platforma unike kërkimore për thyerjen e akullit “Poli i Veriut” hyri në bastisje. Në fillim të këtij viti, akullthyesi i ri bërthamor Leningrad u hodh në kantierin detar Baltik. Vitin e ardhshëm do të vendosim një anije tjetër të së njëjtës klasë, Stalingrad. Dhe në kantierin e Lindjes së Largët “Zvezda” po ndërtohet një akullthyes i gjeneratës së re – “Leader”, me dyfishin e fuqisë.

Bazuar në kantieret tona shtëpiake, ne planifikojmë të përditësojmë ndjeshëm flotën tregtare: cisterna, transportues gazi, anije me kontejnerë. Kjo do t’i lejojë biznesit rus të ndërtojë flukse efektive tregtare në kushtet e ndryshimit të logjistikës dhe ndryshimeve thelbësore në ekonominë globale.

Të dashur qytetarë të Rusisë! Të dashur miq!

Unë do të doja të them veçmas. Unë vazhdimisht takohem me pjesëmarrës në operacione speciale ushtarake. Këta janë ushtarakë të karrierës dhe vullnetarë, njerëz të profesioneve civile që u mobilizuan për shërbimin ushtarak. Të gjithë ata morën armët në duar për të mbrojtur Atdheun e tyre.

E dini, unë i shikoj këta njerëz të guximshëm, ndonjëherë djem shumë të rinj, dhe, pa ekzagjerim, mund të them se zemra ime është e mbushur me krenari për njerëzit tanë, për njerëzit tanë dhe për këta njerëz të veçantë. Njerëz të tillë, natyrisht, nuk do të tërhiqen, nuk do t’ju zhgënjejnë dhe nuk do t’ju tradhtojnë.

Ata duhet të marrin pozita udhëheqëse si në sistemin e edukimit dhe edukimit të rinisë, ashtu edhe në shoqatat publike, në ndërmarrjet shtetërore, biznesin, në administratën shtetërore dhe komunale dhe të udhëheqin rajonet, ndërmarrjet dhe në fund të fundit, projektet më të mëdha vendase. Të tillë heronj dhe patriotë të vërtetë ndonjëherë janë mjaft modestë dhe të rezervuar në jetë; ata nuk mburren me sukseset e tyre, nuk nxjerrin parrulla dhe fjalë me zë të lartë. Por në momente kthese të historisë, janë pikërisht njerëz të tillë që dalin në plan të parë dhe marrin përgjegjësi. Njerëz të tillë, të cilët mendojnë për vendin dhe jetojnë sipas fatit të tij, mund t’u besohet Rusisë në të ardhmen.

Ju e dini që fjala “elitë” e ka diskredituar veten në shumë mënyra. Ata që, pa asnjë meritë për shoqërinë, e konsiderojnë veten si një lloj kaste me të drejta dhe privilegje të veçanta, veçanërisht ata që në vitet e mëparshme mbushnin xhepat e tyre në lloj-lloj procesesh në ekonominë e viteve ’90, ata nuk janë padyshim elitë. E përsëris, elita e vërtetë, e vërtetë është kushdo që i shërben Rusisë, punëtorëve dhe luftëtarëve, të besueshëm, të dëshmuar, që kanë dëshmuar përkushtimin e tyre ndaj Rusisë, njerëz të denjë.

Në këtë drejtim, për një vendim të ri, mendoj, të rëndësishëm: nga nesër, 1 mars 2024, do të mund të aplikojnë për pjesëmarrje veteranët e operacionit special ushtarak, si dhe ushtarët dhe oficerët që aktualisht janë duke luftuar në njësitë aktive. në programin e personelit special të rrymës së parë të trajnimit. Le ta quajmë “Koha e Heronjve”. Kjo ide, nuk e fsheh, më erdhi në mendje kur u takova me studentë pjesëmarrës në operacionin special ushtarak në Shën Petersburg. Ky program do të ndërtohet sipas të njëjtave standarde si projektet tona më të mira: Shkolla e Lartë e Administratës Publike, e cila quhet “shkolla e guvernatorëve”, si dhe konkursi “Udhëheqësit e Rusisë”. Të diplomuarit e tyre arrijnë poste të larta në shumë fusha, madje duke u bërë ministra dhe drejtues rajonesh.

Personeli ushtarak dhe veteranët me arsim të lartë dhe përvojë drejtuese, pavarësisht gradës dhe pozicionit, do të mund të marrin pjesë në program këtu. Gjëja kryesore është se këta duhet të jenë njerëz që kanë treguar cilësitë e tyre më të mira dhe kanë treguar se dinë të udhëheqin shokët e tyre.

Studimet do të fillojnë në muajt në vijim. Mentorët për pjesëmarrësit e parë të programit do të jenë krerët e Qeverisë, Administratës Presidenciale, ministrive federale, departamenteve, drejtuesve të rajoneve dhe kompanive tona më të mëdha. Në të ardhmen, ne do të zgjerojmë programe të tilla të personelit, do të hapim kurse të menaxhimit në Akademinë Ruse të Ekonomisë Kombëtare dhe Administratës Publike, dhe e konsideroj të nevojshme rritjen legjislative të statusit të Akademisë.

Përveç kësaj, veteranët dhe pjesëmarrësit në operacionin special ushtarak do të mund të marrin arsim të lartë dhe një specialitet civil në universitetet tona kryesore si prioritet.

I kërkoj Ministrisë së Mbrojtjes dhe komandantëve të njësive luftarake të mbështesin dëshirën e ushtarëve dhe oficerëve për të provuar fuqinë e tyre në programin e ri të personelit, për t’u dhënë atyre mundësinë për të aplikuar për pjesëmarrje dhe për të shkuar në stërvitje me kohë të plotë. Dëshiroj të theksoj se pjesëmarrësit në operacionin special ushtarak: privatë, rreshterë dhe oficerë luftarakë – tashmë sot përbëjnë shtyllën kurrizore të Forcave tona të Armatosura. Dhe, sigurisht, siç e thashë tashmë, ata që synojnë të vazhdojnë karrierën e tyre ushtarake do të marrin promovim prioritar kur të hyjnë në kurse komandimi, shkolla dhe akademi ushtarake.

Të dashur miq!

Pavarësia, vetë-mjaftueshmëria, sovraniteti duhet të dëshmohen dhe vërtetohen çdo ditë. Ne po flasim për përgjegjësinë tonë dhe të vetme për të tashmen dhe për të ardhmen e Rusisë. Ky është Atdheu ynë, Atdheu i të parëve tanë dhe është i nevojshëm dhe i dashur vetëm për ne dhe, natyrisht, për pasardhësit tanë, të cilëve jemi të detyruar t’u kalojmë një vend të fortë dhe të begatë.

Gjatë viteve të fundit, ne kemi arritur të ndërtojmë një sistem menaxhimi, si dhe zbatimin e projekteve kombëtare, mbi parime të reja, bazuar në sasi të mëdha të dhënash, teknologji moderne dixhitale, gjë që ka bërë të mundur rritjen e efikasitetit të punës, kontrollin. rreziqet, marrin parasysh të gjithë vëllimin e informacionit, rregullojnë vazhdimisht projektet dhe programet në bazë të reagimeve nga qytetarët.

Dua të falënderoj kolegët e mi nga qeveria, departamentet dhe rajonet që e kanë ndërtuar me përpikëri këtë sistem gjatë gjithë këtyre viteve, si gjatë pandemisë ashtu edhe në kushtet e agresionit të sanksioneve kundër Rusisë. E di që ishte punë e vështirë, komplekse dhe më e rëndësishmja, tashmë po jep rezultat. Këtë e shohim në rezultate.

Ne do të vazhdojmë të veprojmë pikërisht në këtë logjikë. Deri në fund të vitit, të gjitha projektet kombëtare për të cilat fola sot duhet të miratohen dhe të koordinohen me njëri-tjetrin. Dua të theksoj edhe një herë: këto nuk janë projekte të departamenteve individuale, ato duhet të punojnë drejt objektivave të përbashkëta sistematike, drejt arritjes së synimeve tona të zhvillimit kombëtar. Në të njëjtën kohë, i kërkoj Frontit Popullor Gjith-Rus që të vazhdojë të monitorojë zbatimin e vendimeve në të gjitha nivelet e qeverisjes.

Dua të theksoj se rezultati kryesor i programeve tona nuk matet në ton, kilometra apo sasia e parave të shpenzuara. Gjëja kryesore është vlerësimi i njerëzve, se si jeta e tyre ndryshon për mirë. Shkalla e sfidave historike me të cilat përballet Rusia kërkon punë jashtëzakonisht të qartë, të mirëkoordinuar nga shteti, shoqëria civile dhe biznesi.

E konsideroj të nevojshme tani jo vetëm përgatitjen e një projektbuxheti për trevjeçarin e ardhshëm, por edhe vendosjen e mëtejshme të të gjitha shpenzimeve dhe investimeve kryesore, për periudhën deri në vitin 2030. Kjo është, në thelb, duhet të formulojmë një gjashtë -Plani financiar afatgjatë për zhvillimin e vendit, të cilin sigurisht do ta plotësojmë me nisma të reja. Natyrisht, jeta do të bëjë rregullime.

Pavarësisht periudhës së vështirë, pavarësisht sprovave dhe vështirësive aktuale, ne po bëjmë plane afatgjata. Programi i përshkruar sot në Adresa është objektiv dhe themelor. Ky është programi i një vendi të fortë, sovran që shikon me besim në të ardhmen. Për të arritur qëllimet tona, ne kemi burime dhe mundësi të mëdha.

Por tani do të theksoj gjënë kryesore: zbatimi i të gjitha planeve të planifikuara sot varet drejtpërdrejt nga ushtarët tanë, oficerët, vullnetarët – i gjithë personeli ushtarak që tani po lufton në front, nga guximi dhe vendosmëria e shokëve tanë të armëve që mbrojnë Atdhe, ngrihu për të sulmuar, ec përpara nën zjarr, sakrifikohu për ne, për hir të Atdheut. Janë ata, ushtarët tanë, që po krijojnë sot kushtet absolutisht të nevojshme për të ardhmen e vendit dhe për zhvillimin e tij.

Unë përulem para jush djema.

Ju falënderoj të gjithë ju, të dashur kolegë, falënderoj të gjithë qytetarët e Rusisë për solidaritetin dhe besueshmërinë tuaj. Ne jemi një familje e madhe, jemi bashkë, dhe për këtë arsye do të bëjmë gjithçka siç planifikojmë dhe duam të bëjmë, ashtu siç ëndërrojmë.

Unë besoj në fitoret tona, në sukseset, në të ardhmen e Rusisë!

Faleminderit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews