Ballina Aktualitet Lajme Fluksi refugjatëve, shtohet numri në kufirin Maqedoni – Greqi

Fluksi refugjatëve, shtohet numri në kufirin Maqedoni – Greqi

Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se kampi Idomeni, në kufi me Maqedoninë, është riaktivizuar sërish.

Sipas kësaj gazete, në prill në Greqi erdhën 4000 migrantë, kurse në maj kanë ardhur vetëm disa qindra.

Kjo rënie vjen për shkak të bisedimeve Turqi-BE. Shteti turk thotë se kontrollomi i rrugës së refugjatëve drejt Evropës është në duar të këtij shteti.

Mirëpo, banorët lokal në Idomeni thonë se numri i refugjatëve vazhdon të rritet, respektivisht rreth 20 refugjatë në ditë.

Artikulli paraprakProtestuesit fajësojnë “shiptarite” pse Gruevski u dënua me 2 vjet burg! Video +18 ka sharje, fyerje, racizëm dhe gjuhë të urrejtjes
Artikulli tjetërPritja në Vatikan, Haradinaj takohet me Papa Fraçeskun: Një ditë e madhe për Kosovën