Ballina Aktualitet Rajoni KAMENOS: NUK DO TË KETË ZGJIDHJE PËR EMRIN

KAMENOS: NUK DO TË KETË ZGJIDHJE PËR EMRIN

Zgjidhje nuk do të ketë, kështu ka thënë ministri i Mbrojtjes i Greqisë dhe partner koalicioni në qeverinë greke, Panos Kamenos, në një intervistë për “Alfa989”.

Lideri i “Grekëve të Pavarur” edhe një herë ka përsëritur qëndrimin se partia e tij nuk do të votojë për emër të përbërë me termin Maqedonia, pa dallim nëse siç tha, do të quhet e Ilinditase, Shën Ilija, e Epërme, ose e Poshtme, Vardarska.
“Besoj se nuk do të ketë zgjidhje për emrin. Besoj pasi vetë shkupjanët e kanë bindur popullin e tyre në një mit që e ka ndërtuar Tito dhe që sillet rreth emrit “Maqedonia”. Unë kam pozicion të qartë, asnjëherë nuk do të votojë për emër që përmban termin “Maqedonia” ka thënë Kamenos.

Artikulli paraprakParisi në flakë! (VIDEO)
Artikulli tjetër“27 prilli”, 320 mijë euro për lirimin e Abdylfeta Alimit