Ballina Bota Kriza politike në Itali godet rëndë tregjet financiare

Kriza politike në Itali godet rëndë tregjet financiare

Frika mbi trazirat politike të Italisë u përhap në Wall Street pasi tregjet financiare të Evropës u mbyllën me rwnie. Perspektiva e zgjedhjeve të reja dhe mundësia e partive euroskeptike për të forcuar qëndrimin e tyre kanë ngritur shqetësimin për stabilitetin e Eurozonës.

Indeksi i Dow Jones i SHBA arriti në 1.5% deri në mesditë, pasi FTSE MIB e Italisë u mbyll me 2.7% ulje dhe tregjet e tjera kryesore në Evropë kanë rënë më shumë se 1%.

Edhe bonot italiane panë rendimentin në shkelje të borxhit dy-vjeçar me 2%. Kjo do të thotë se obligacionet italiane afatshkurtra pësuan kërcimin më të madh njëditor në 26 vjet. Lëvizjet në çmimet e obligacioneve janë të rëndësishme pasi ato ndikojnë në koston e huamarrjes për qeverinë. Borxhi i Italisë aktualisht qëndron në 130% të prodhimit të saj ekonomik.

Shitja e obligacioneve goditi çmimet e aksioneve të bankave evropiane të ekspozuara ndaj borxhit të qeverisë, veçanërisht ato në Itali. Banco BPM, Banco Generali, Unicredit dhe BPER Banca u mbyllën midis 5% dhe 6.7%.

Në Wall Street, JP Morgan ishte poshtë 3.7%, dhe Banka e Amerikës dhe Citigroup ishin vetëm më shumë se 3% më ulët. Morgan Stanley ra në 5.3%.

Rënia e aksioneve të bankave zvarritet në tregjet kryesore të Evropës. Në mbyllje FTSE 100 e Britanisë së Madhe ra 1.3%, ndërsa Dax i Gjermanisë ishte 1.5% dhe Cac i Francës 1.3% më i ulët.

“Është një treg që është krejtësisht në panik”, tha Giuseppe Sersale, një menaxher i fondeve në Anthilia Capital Partners, i cili vuri në dukje “një mungesë totale besimi në opinionin për financat publike italiane”.

Trazirat precipituan pasi partitë politike anti-establishment “5 Yjet” dhe Lidhja e Veriut braktisën përpjekjet e tyre për të formuar një koalicion qeverisës pas një përplasje me presidentin Sergio Mattarella.

Ai kishte vënë veton ndaj zgjedhjes së tyre të një ministri Ekonomie euroskeptik dhe emëroi ish-zyrtarin e Fondit Monetar Ndërkombëtar Carlo Cottarelli si kryeministër të përkohshëm me detyrën e përpjekjes për të formuar një qeveri.

Por mandatimi i tij s’do zgjasë, pasi ai pothuajse me siguri do të humbasë një votë parlamentare të besimit. Nëse kjo ndodh, atëherë do të vijnë së shpejti zgjedhje të reja.

Artikulli paraprakKumtesa e Prokurorisë së Tetovës për incidentin në Reçicë
Artikulli tjetërÇmenduri! Njihuni me familjen, ku pritet fëmija i 21 (Video)