Ballina Bota Erdogan: Turqia i dha leksion botës! Populli im më besoi detyrën e...

Erdogan: Turqia i dha leksion botës! Populli im më besoi detyrën e presidentit

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Taip Erdogan, duke iu referuar zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të mbajtura në këtë vend, tha se: “Lus Allahun që zgjedhjet e 24 qershorit të jenë në dobi për vendin dhe popullit tonë”, raporton Anadolu Agency.

“Rezultatet jozyrtare të zgjedhjeve u bënë të ditura, populli im më besoi detyrën e presidentit”, theksoi presidenti Erdogan.

Më tej, duke iu referuar zgjedhjeve parlamentare, Erdogan tha se, “Qytetarët i dhanë përgjegjësi të madhe Aleancës Popullore dhe AK Partisë duke ua besuar shumicën në kuvend”.

“Turqia gjithë botës i dha leksion mbi demokracinë me pjesëmarrje e cila arrin deri në 90 për qind”, deklaroi presidenti turk.

Ai shtoi se siguria e vendvotimeve dhe liria e votimit është tregues i fuqisë së demokracisë së Turqisë.

Presidenti turk tha se do të vazhdojnë me përpjekjet që Turqia të ecë para në çdo fushë, duke shtuar se, “Qëllimi ynë në këtë periudhë është ta çojmë Turqinë drejt synimeve të vitit 2023”.

Artikulli paraprakKëpucari shqiptar në Itali nderohet nga Papa Francesku (VIDEO)
Artikulli tjetërPrizreni shpërthen në festë pas fitores së Erdogan (VIDEO)