Ballina Bota Francezja që luftoi për ISIS, dënohet me burg të përjetshëm

Francezja që luftoi për ISIS, dënohet me burg të përjetshëm

Një gjykatë irakiane dënoi francezen Melina Bugedr me burg të përjetshëm si pjesëtare e grupit terrorist të Shtetit Islam.

Bugedir (28) fillimisht ishte dënuar me gjashtë muaj burg për hyrje ilegale në vend, por gjykata ashpërsoi dënimin pas gjetjes së fakteve të reja, në mesin e të cilave edhe fotografi të burrit të saj, francez, me ekstremistë të Shtetit Islam.

Ajo u arrestua muajin e kaluar në Mosul dhe doli para gjyqit me vajzën dyvjeçare, dhe kishte tre avokatë.

“Unë jam e pafajshme”, i tha Boughedir gjykatësit në frëngjisht.

Ministri i Punëve të Jashtme të Francës, Jean-Yves Drian, deklaroi javën e kaluar se Bugedir kishte luftuar në Mosul si “terroriste e Shtetit Islam” kundër njësive irakiane dhe kjo është arsyeja pse ajo po gjykohet në Irak, shkruan straitstimes, përcjell Telegrafi

Deklarata e tij shkaktoi zemërimin e avokatëve të francezes, të cilët kritikuan Le Drian për shkak të shkeljes së supozimit të pafajësisë.

Ndryshe, pala e akuzuar ka të drejtën e ankesës ndaj vendimit.

Boughedir u arrestua në verën e vitit 2017 në Mosul, kryeqytetin e vetë-deklaruar “kalifatin” e ISIS.

Forcat e Shteteve të Bashkuara të koalicionit mbështetën forcat irakiane për të kapur qytetin e dytë të vendit nga kontrolli militant.

Në prill, Djamila Boutoutaou, një gjykatë irakiane dënoi një tjetër grua franceze, është torturuar me vdekje nga ISIS.

Rrethet e ISIS besohet të jenë në paraburgim në Irak dhe në Sirinë fqinje, duke përfshirë disa të mitur.

Artikulli paraprakVIDEO: Gjarpri futet brenda në klasë, tmerrohen nxënësit
Artikulli tjetërPo edukojmë breza, apo po ‘’prodhojmë’’ studentë me diploma?