Ballina Bota Shteti që do të mbjellë 1 miliardë pemë për të luftuar ngrohjen...

Shteti që do të mbjellë 1 miliardë pemë për të luftuar ngrohjen globale

Zelanda e Re, po punon intensivisht t’i afrohet gjithnjë e më shumë planit për të mbjellë 1 miliardë pemë deri në 2050.

Gjatë vitit 2018 qeveria e Zelandës së Re dha një shtesë fondi prej 240 milion dollarë për këtë projekt, duke e çuar buxhetin e saj total në 485 milionë dollarë, pikërisht për mbjelljen e pemëve.

Zelanda e Re është ende duke shqyrtuar zbatimin e një targetimi të emetimeve zero deri në vitin 2050-të dhe mbjellja e pemëve mund të inkorporohet në një skemë tregtare.

Pemët luftojnë ndryshimet klimatike duke tërhequr emetimet e gazrave nga atmosfera. Ato gjithashtu ndihmojnë në mbrojtjen e peizazheve nga pasojat më ekstreme të ndryshimeve klimatike, si përmbytjet dhe stuhitë. Kjo është në krye të shumë përfitimeve të tjera të pemëve, pastrimin e ajrit, tokës dhe ujit; sigurimi i ushqimit dhe strehimit; edhe më shumë./G.Z-Opinion.al

Artikulli paraprakNga Shkodra në Arosa: Historia e dy arinjve «shqiptarë» që gjetën qetësinë në parajsën zvicerane
Artikulli tjetërUshqime pa etiketa, a rrezikojnë jetën tonë buka dhe djathi që shiten? (VIDEO)