Ballina Bota Klubi i miliarderëve: Ja kush janë njerëzit më të pasurit e Europës

Klubi i miliarderëve: Ja kush janë njerëzit më të pasurit e Europës

Numri i miliarderëve në të gjithë botën u rrit me 660 individë në vitin 2020, sipas vlerësimit të fundit vjetor nga revista Forbes.

Tani ka një rekord prej 2,755 njerëz në mbarë botën që kanë më shumë se 1 miliard dollarë (840 milion €) pasuri. Së bashku, ata vlejnë 13.1 trilionë dollarë (11 trilionë euro), nga 8 trilionë dollarë (6.7 trilionë euro).

SHBA vazhdon të ketë më shumë miliarderë se çdo vend tjetër me 724, ndjekur nga Kina (698), India (140), Gjermania (136) dhe Rusia (117). Themeluesi i Amazon Jezz Bezos mbetet në krye të listës me një pasuri të vlerësuar në 177 miliardë dollarë (149 miliardë euro).

Këtu janë individët më të pasur të Europës:

Bernaurd Arnault & familja

Pasuria: 150 miliardë dollarë (126,2 miliardë euro)

Të renditur: 3

Shteti: Franca

Arnault, 72, u bashkua me ndërmarrjen e babait të tij në vitet 1970 dhe shpejt e ktheu atë në një konglomerat të specializuar në mallra luksoze. Grupi LVMH ka rreth 70 marka nga Louis Vuitton dhe Christian Dior te Sephora, Tag Heuer dhe Bulgary dhe kompanitë e alkoolit Moet & Chandon dhe Veuve Clicquot.

Amancio Ortega

Pasuria: 77 miliardë dollarë (64.8 miliardë euro)

Renditur: 11

Shteti: Spanjë

Ortega, 85, themeloi gjigantin me pakicë Inditex në 1975 me gruan e tij të ndjerë dhe tani zotëron rreth 60 përqind të tij Grupi operon tetë marka përfshirë Zara, Massimo Dutti dhe Pull & Bear.

Francoise Bettencourt Meyers dhe familja e saj

Pasuria: 73.6 miliardë dollarë (61.9 miliardë euro)

Renditur: 12

Shteti: Franca

Bettencourt Meyers, 67 vjeç, është gruaja më e pasur në botë. Familja e saj kontrollon rreth 33 përqind të L’Oreal, perandoria e bukurisë e themeluar nga gjyshi i saj.

Francois Pinault dhe familja e tij

Pasuria: 42.3 miliardë dollarë (35.6 miliardë euro)

Renditur: 32

Shteti: Franca

Pinault, 84, është themeluesi dhe kryetari i nderit i Kering, i cili së pari operoi si një kompani druri dhe materialesh ndërtimi por u zgjerua në mallra luksoze.

Grupi tani zotëron disa nga shtëpitë më të famshme të stilistëve në botë përfshirë Saint Laurent, Alexander McQueen dhe Gucci. Ajo gjithashtu zotëron shtëpinë e ankandeve Christie’s.

Beate Heister & Karl Albrecht Jr

Pasuria: 39.2 miliardë dollarë (33 miliardë euro)

Renditur: 35

Shteti: Gjermani

Heister dhe Albrecht janë fëmijët e Karl Albrecht Sr, i cili vdiq në 2014, duke u lënë atyre perandorinë Aldi që ai kishte ndërtuar me vëllain e tij pas Luftës së Dytë Botërore.

Dieter Shvarc

Pasuria: 36.9 miliardë dollarë (31.1 miliardë euro)

Renditur: 38

Shteti: Gjermani

Schwarz, 81 vjeç, është në krye të grupit Schwarz, të cilin ai e trashëgoi nga babai i tij. Grupi operon me dy zinxhirë supermarketesh, Kaufland dhe Lidl, dhe siguroi të ardhura prej mbi 140 miliardë dollarë (117.8 miliardë euro) vitin e kaluar.

Giovanni Ferrero

Pasuria: 35.1 miliardë dollarë (29.5 €)

Renditur: 40

Shteti: Belgjikë

Ferrero, 56 vjeç, është kryetari ekzekutiv i familjes së tij të ëmbëltoreve, i cili është i njohur më shumë për çokollatat ikonike të përhapjes së Nutella dhe Kinder. Kompania siguroi gati 15 miliardë dollarë shitje vitin e kaluar.