Ballina Argëtim Kuriozitete Harta më e vjetër e Evropës: Gjendet guri i gdhendur në epokën...

Harta më e vjetër e Evropës: Gjendet guri i gdhendur në epokën e bronzit

Një pllakë prej guri, e gdhendur me linja dhe motive të ndërlikuara që datojnë në epokën e bronzit, është zbuluar të jetë harta më e vjetër e Evropës, thonë studiuesit.

Duke përdorur sondazhe 3D me rezolucion të lartë dhe fotogrametri, studiuesit rishqyrtuan pllakën Saint-Bélec, një copë guri të gdhendur dhe pjesërisht të thyer që u zbulua në vitin 1900, por u harrua për gati një shekull.

Studiuesit nga Instituti Kombëtar Francez për Kërkime Arkeologjike Parandaluese (Inrap), Universiteti Bournemouth i Mbretërisë së Bashkuar, Qendra Kombëtare Franceze për Kërkime Shkencore (CNRS) dhe Universiteti i Britanisë Perëndimore thonë se studimi i fundit i gurit ka zbuluar se ai është hartografi më i vjetër përfaqëson një territor të njohur në Evropë.

Pllaka, e cila mburret me gdhendje të ndërlikuara dhe motive të shpërndara, ka pasur një jetë të ngarkuar: e zbuluar nga një tumë në Britaninë Perëndimore, mendohet se është ripërdorur në një varrim të lashtë drejt fundit të epokës së bronzit të hershëm (midis 1900 dhe 1640) Pes), thonë ekspertët, ku formoi një mur të një kutie të vogël, si arkivoli, që përmban mbetje njerëzore. Në kohën e gërmimit, pllaka 12,7 metra e gjatë ishte thyer tashmë dhe i mungonte gjysma e saj e sipërme.

Në vitin 1900, ai u zhvendos në një muze privat dhe deri në vitet 1990 u ruajt në Muzeun Kombëtar të Arkeologjisë në kështjellën e Saint-Germain-en-Laye, në një vend në hendekun e kalasë. Në vitin 2014, ai u rizbulua në një nga bodrumet e muzeut.

Kur studiuan pllakën e rizbuluar, studiuesit gjetën që gdhendjet i ngjanin një harte, me motive të përsëritura të bashkuara me linja. Ata vunë re se sipërfaqja e saj ishte qëllimisht në formë 3D për të përfaqësuar një luginë, me linja në gur që mendohet se përshkruajnë një rrjet lumor.

Studimi u botua në revistën Franceze Bulletin de la Société préhistorique française. (CNN)

Artikulli paraprakBllokimi i fluturimeve! Situatë e pazakontë, qielli shqiptar bosh
Artikulli tjetërKlubi i miliarderëve: Ja kush janë njerëzit më të pasurit e Europës