Ballina Aktualitet Rajoni Sondazhet tregojnë për fitoren e një partie të re në Bullgari (VIDEO)

Sondazhet tregojnë për fitoren e një partie të re në Bullgari (VIDEO)

Një parti e sapothemeluar kundër korrupsionit mbajti një epërsi të ngushtë në numërimin paraprak të votave nga zgjedhjet parlamentare të Bullgarisë të dielën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një numërim paralel i kryer nga Gallup International i dha partisë së qendrës “We Continue the Change” 26.3% të votave, duke udhëhequr ndaj partisë opozitare të qendrës së djathtë GERB të ish-kryeministrit Bojko Borisov me pak më shumë se tre për qind.

E themeluar vetëm pak javë më parë nga dy të diplomuar në Harvard, Kiril Petkov dhe Asen Vasilev, partia fitoi shpejt mbështetjen për shkak të veprimeve të tyre të vendosura kundër korrupsionit dhe premtimeve për të sjellë transparencë, zero tolerancë për korrupsionin dhe reforma në sektorët kyç.

“Ne do të jemi forca politike numër një”, u tha Petkov gazetarëve pas publikimit të rezultateve fillestare.

“Ne do të kemi një shumicë prej 121 deputetësh në parlamentin prej 240 vendesh dhe Bullgaria do të ketë një kabinet të rregullt koalicioni”.

Siç bëhet e ditur, mund të kalojnë ditë para se të shpallen rezultatet përfundimtare zyrtare.

Dhe nëse ato konfirmojnë raportet fillestare, Petkov do të marrë një mandat për të formuar një qeveri të re.

Petkov tha se partia e tij ishte e hapur për bisedime koalicioni me të gjitha partitë që ishin pjesë e protestave të vitit të kaluar kundër qeverisë së Bojko Borisov.

“Tani është koha për të treguar se Bullgaria ka hyrë në rrugën e ndryshimit dhe nuk ka kthim prapa”, tha Petkov.

Votimi të dielën për një parlament të ri dhe një president të ri erdhi në mes të një rritjeje të infeksioneve me coronavirus.

Vendi ballkanik është më pak i vaksinuari në BE, me më pak se një të tretën e të rriturve të tij të vaksinuar plotësisht. /Telegrafi/

Artikulli paraprakNjihuni me kompaninë që ka “punësuar” 50 dele
Artikulli tjetërZgjedhjet në Bullgari, një grua e hëngri fletën e votimit në vend që ta fuste në kuti