Ballina Bota GURË NGA QIELLI/Stuhia e furishme e breshrit shkakton kaos në Pietermaritzburg të...

GURË NGA QIELLI/Stuhia e furishme e breshrit shkakton kaos në Pietermaritzburg të Afrikës së Jugut (VIDEO+FOTO)

Një stuhi e frikshme përfshiu rajonin e Pietermaritzburg tw Afrikës së Jugut këtë të mërkurë pasdite.

Gurë të mëdhenj breshëri goditën qytetin dhe një rrebesh i shpejtë shiu la rrugët të përmbytura dhe shkaktuan dëme të mëdha.

Përmbytjet u përkeqësuan nga kanalet e bllokuara të ujërave të stuhisë nëpër Pietermaritzburg.

Shoferët që u kapën nga stuhia raportuan se ka gërvishtje masive të mbetura në makinat e tyre pasi ato u goditën nga gurë breshri të madhësisë së topit të golfit.

“Më duhej të kërkoja strehë në një nga pompat e benzinës sepse nuk mund të shihja përpara dhe kisha frikë se do të godas makinën e dikujt ose një këmbësor,” tha Mlu Mkhize i cili po udhëtonte përmes CBD.

Një tjetër shofere, Thandeka Msomi, tha se pemët dhe linjat e energjisë filluan të binin rreth saj në Scottsville.

Stuhia pasoi një paralajmërim të nivelit të dytë të motit nga Shërbimi i Motit të Afrikës së Jugut të mërkurën në mëngjes

Oborret e njerëzve u mbuluan me gurë breshri të madhësisë së topit të golfit të mërkurën pasdite.

“Frika ime ishte se njëra nga pemët do të binte mbi makinën time, por unë vazhdova të ngisja makinën sepse nuk doja të mbetesha në kurth. Për fat të mirë arrita në shtëpi, por makina ime u dëmtua rëndë. Më duhet të rregulloj dritaren e pasme dhe gërvishtjet, “tha Msomi.

Në Eastwood, disa banorë raportuan se çatitë e tyre u rrëzuan, ndërsa disa ndërtesa në Scottsville dhe Pietermaritzburg CBD mbetën me dritare të thyera.

Artikulli paraprakNga vrasja në Angli dhe vjedhja 1.2 mln paundëve/ Ekzekutimi i Hekuran Billës, zbardhet dëshmia e mikut të tij: Ditën që u vra takoi një bionde, s’e njihja
Artikulli tjetërSkandali me publikimin e pagave, gazetari: Është cenuar siguria kombëtare. Eksperti: Duhet gjetur nga rrodhën të dhënat, institucionet shtetërore në rrezik