Ballina Bota Mutacioni i Omicron/ Planeti është në alarm të kuq – Bllokim, masa...

Mutacioni i Omicron/ Planeti është në alarm të kuq – Bllokim, masa dhe gatishmëri për Krishtlindje, Europa futet në karantinë dëri në 14 janar

Autoritetet shëndetësore të Evropës janë në gatishmëri të lartë për mutacionin shumë ngjitës të Omicron, me shumë vende që njoftojnë bllokime dhe masa të reja, më të ashpra përpara Krishtlindjeve.

Vendet mbrojnë festimet afatmesme të Omicron duke rritur fushatën e vaksinimit për dozën e tretë përforcuese, duke rivendosur bllokimet dhe maskën në ambiente të mbyllura, duke kufizuar numrin e njerëzve rreth tryezës familjare dhe duke rritur masat për udhëtarët.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) paralajmëron se “Rastet e Omicron do të rriten ndjeshëm në javët e ardhshme dhe do të çojnë në shtrime shtesë, pranime në spitale dhe humbje jetësh”.

Në dritën e deklaratave të ekspertëve, vendet evropiane po miratojnë masa të reja, më të rrepta, duke u bërë thirrje qytetarëve të jenë më të kujdesshëm.

Holandë: Bllokim i rreptë në pritje të Krishtlindjeve

Holanda rihyn në modalitetin e bllokimit nga sot e diel, për periudhën e Krishtlindjes. Siç tha kryeministri Mark Rutte: “Hollanda po mbyllet përsëri. Kjo është e pashmangshme për shkak të valës së pestë që na vjen me variantin Omicron”, shtoi ai gjatë një konference për shtyp televiziv. “Unë jam këtu sonte në trishtim. Për ta përmbledhur me një fjali, Holanda po kthehet në karantinë”.

Të gjitha dyqanet jo thelbësore, restorantet, baret, kinematë, muzetë, teatrot, parukierët dhe palestrat duhet të jenë të mbyllura nga sot deri të dielën, më 14 janar. Të gjitha shkollat ​​duhet të mbyllen të paktën deri më 9 janar, tha Rutte. “Masa të tjera janë rekomandimi që familjet të presin jo më shumë se dy të ftuar, nga katër që kanë qenë në fuqi më parë, me përjashtim të ditës së Krishtlindjes, 25 dhjetor. Tubimet në natyrë janë gjithashtu të kufizuara në maksimum dy persona”.

Franca

Ngjarjet e Vitit të Ri anulohen, rekomandohen mbledhje të vogla familjare, ndërsa për shkak të variantit të ri Omicron anulohen udhëtimet e presidentit dhe kryeministrit francez në Mali dhe Jordani përkatësisht.

“Në natën e Vitit të Ri, autoritetet lokale do të ndalojnë tubimet e paparalajmëruara, do të pinë alkool në vende publike dhe do të ndalojnë tubimet e mëdha në natyrë, fishekzjarre speciale dhe koncerte”, tha kryeministri francez Jean-Jean.

Lloji i ri po përhapet me shpejtësi në vend dhe vlerësohet të jetë mbizotërues në fillim të vitit 2022. Varianti Omicron i koronavirusit tani dyshohet se përbën më shumë se 10% të infeksioneve të sapo konfirmuara COVID-19 në Francë.

Gjermani

Karantina dyjavore për udhëtarët britanikë është shpallur nga qeveria e Berlinit dhe, sipas Lothar Wheeler, president i Institutit Robert Koch, vala e pestë e pandemisë do të vijë përmes mutacionit Omicron.

Mënyra më e rëndësishme për të niveluar valën e re është reduktimi i menjëhershëm i rasteve, përmes vaksinimit dhe masave mbrojtëse”, tha ai. Gjermania do të vendosë një karantinë për udhëtarët nga Britania nga mesnata e sotme (e diel në të hënë) dhe do të kërkojë një test negativ për të hyrë në vend, njoftoi Instituti Robert Koch.

Kjo pasi Britania tashmë konsiderohet si “zona e variacionit” të Covid-19, pra hyn në kategorinë e vendeve nga ku rreziku është më i lartë. Kjo do të thotë se të gjithë udhëtarët, edhe ata të vaksinuar, do të karantinohen për dy javë pas mbërritjes. Vetëm shtetasit gjermanë ose të huajt me banim të përhershëm në Gjermani do të lejohen të hyjnë në vend nga Britania. Rregulli vlen për të gjitha mjetet e transportit.

Ndërkohë, raportohen 29,348 raste të reja me COVID-19, me numrin total të infeksioneve që është rritur në 6,739,536, sipas Institutit Robert Koch. Gjithashtu u raportuan 180 vdekje të reja, ku numri i përgjithshëm i vdekjeve nga pandemia ka arritur në 108,233 vdekje.

Britania

Downing Street ishte nën rrethim mbrëmë. Mohuesit e masave sanitare hodhën parrulla dhe lëvizën kundër forcave që ruanin rezidencën e kryeministrit. Gjakderdhja shpërtheu herët në përleshjet jashtë parlamentit, me protestuesit duke u përpjekur të thyejnë kordonin e policisë dhe policia duke përdorur globe për t’i zmbrapsur.

Për vaksinuesit: “Gjithçka ishte një tufë gënjeshtrash”, siç shkruhet në një poster, të cilët thërrasin “Liri”! Protestuesit marshuan pa maska ​​dhe distanca, duke i kërkuar administratës së Johnson të mos marrë masa kufizuese, siç kërkohet nga ekspertët, mes thashethemeve për një shtetrrethim nga e nesërmja e Krishtlindjeve.

“Nëse ka nevojë për veprime të mëtejshme, Parlamenti do të konvergojë. Britania po regjistron më shumë se 90,000 raste të Covid, nga të cilat më shumë se 10,000 raste të Omicron në 24 orë”, tha ministri i Shëndetësisë Sajid Javid.

Përkatësisht, kryebashkiaku i kryeqytetit thekson rrezikun dhe shpall alarmin për një ngjarje të madhe shëndetësore. “Jemi tepër të shqetësuar për rritjen e madhe të variantit Omicron. 24 orët e fundit patëm numrin më të madh të rasteve të reja që nga fillimi i pandemisë, mbi 26.000”, theksoi Sadik Khan.

Ekspertët bëjnë thirrje për një bllokim dy-javor për të kufizuar mutacionin Micron. Madje disa ekspertë flasin për anulimin e eventeve të Krishtlindjeve në mënyrë që numri i pacientëve të shtruar në spital të mos shkojë në 3000 në ditë, pasi mutacioni Omicron po përhapet me shpejtësi.

Sipas procesverbaleve të zbuluara, këshilltarët e Komitetit të Mençurve të SAGE pohojnë se, pa masa ndërhyrjeje përtej rregullave aktuale të Planit B, modelimi tregon se pranimet në spital mund të arrijnë kulmin të paktën 3000 në ditë në Angli. Javën e kaluar, pranimet në spital në ditë varionin midis 696 dhe 815.

Masat që do të shpallen nga Biden

Ndërsa shtohen shpërthimet e sëmundjeve shumë ngjitëse në SHBA, presidenti amerikan po përgatitet të shpallë masa të reja më të rrepta për të frenuar përhapjen e tyre në prag të Krishtlindjes.

“Presidenti do të shpallë të martën hapat e rinj të qeverisë për të ndihmuar shtetet që kanë nevojë për ndihmë”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për NBC News.

Joe Biden pritet të vazhdojë të marrë masa shtesë pasi “tashmë ka dërguar një paralajmërim të rreptë se si do të jetë dimër për amerikanët që zgjedhin të qëndrojnë të pavaksinuar”, tha zyrtari.

“Masat e reja vijnë mes rasteve në rritje të Covid-19 dhe thirrjeve nga zyrtarët federalë të shëndetësisë për të vaksinuar ata që nuk janë vaksinuar tashmë”, tha ai. Sipas rrjetit amerikan “NBC”, Biden është i informuar vazhdimisht për zhvillimin e sëmundjes Covid nga ekspertët.

Ekspertët Covid e kanë këshilluar atë që qeveria e tij duhet t’i dërgojë një mesazh popullit amerikan se varianti shumë ngjitës Omicron pritet të përhapet me shpejtësi, duke i vënë të pavaksinuarit në rrezik më të lartë dhe gjithashtu një kërcënim për ata që janë vaksinuar.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë theksoi gjithashtu se qeveria është e përgatitur të rrisë numrin e rasteve që kanë variantin Omicron dhe se Presidenti Biden do të shtjellojë të martën se si t’i përgjigjet kësaj sfide. Përveç kësaj, do t’u kujtojë amerikanëve se ata mund të mbrohen nga COVID-19 duke marrë vaksinën e koronavirusit si dhe dozën përforcuese.

Numri mesatar i rasteve me Covid në SHBA është rritur me 26% në dy javët e fundit ndërsa shtrimet në spital me 3% në javën e fundit. Të infektuarit me versionin shumë ngjitës Omicron përfaqësojnë 3% të të gjitha rasteve të koronavirusit, referon në mënyrë karakteristike rrjeti amerikan “CBS”. Megjithatë, ekspertët parashikojnë se Omicron tenton të bëhet lloji dominues i virusit në SHBA në ditët në vijim.

Artikulli paraprakPropozimet ruse për lindjen e Ukrainës janë në tavolinë, tashmë është radha e Uashingtonit të bëjë pjesën e saj
Artikulli tjetërSekuestrohet një autobus i linjës Shkup – Stamboll, ja arsyet!