Ballina Bota Rusi – Stuhia më e fortë që nga viti 2012 përfshinë Soçin...

Rusi – Stuhia më e fortë që nga viti 2012 përfshinë Soçin (VIDEO)

Në Soçi, stuhia vazhdoi për dy ditë me radhë, ajo u bë më e forta që nga viti 2012. Kjo u raportua për RBC nga shërbimi për shtyp i qytetit, transmeton Tetova News.

Fuqia e valës arriti në shtatë pikë natën e 30 nëntorit deri më 1 dhjetor. “Herën e fundit që një fenomen i ngjashëm u regjistrua ishte në vitin 2012, atëherë goditja e stuhisë ishte në rajonin e Imeretit”, tha shërbimi për shtyp i administratës së qytetit.
Ata vunë në dukje se në natën e 1 dhjetorit deri më 2 dhjetor stuhia ishte tre pikësh, ajo vazhdon të ulet dhe qetësia pritet më 3 dhjetor.

Argjinaturat e ultësirës Imeretinskaya në rajonin Adler të Soçit dhe argjinaturat e rajonit Lazarevsky pësuan më së shumti nga stuhia. Në plazhin Svirsky në qendër të Lazarevskoye, strukturat e mbrojtjes së bankave janë larë.


Tani plazhet dhe argjinaturat e Soçit po restaurohen: ato po pastrohen nga mbeturinat e mëdha, rëra dhe guralecat. “Falë punës së mirëkoordinuar të të gjitha strukturave përgjegjëse, viktimat në plazhet e Soçit u shmangën,” vuri në dukje administrata.

Në zonat malore të qytetit është shpallur paralajmërim emergjent për shkak të ngjitjes së borës së lagësht. Në male janë të mundshme edhe rrjedha balte dhe ngritje e ujit në lumenj. Ministria e Emergjencave paralajmëron se në Soçi priten edhe shira të dendur, stuhi dhe rritje të erërave të forta deri në 22-27 m/s. Tornadot janë të mundshme në zonën e Vesely dhe Magri./TetovaNews

Artikulli paraprakÇfarë po ndodh në Austri? Kancelari i ri Alexander Schallenberg jep dorëheqjen
Artikulli tjetërEvropa në prag të mutacionit të Omicron, si shfaqet zinxhiri i vaksinimeve dhe masat kufizuese nga vendet evropiane