Ballina Bota Kazakistani emëron një kryeministër të ri, trupat e huaja do të largohen

Kazakistani emëron një kryeministër të ri, trupat e huaja do të largohen

Parlamenti i Kazakistanit zgjodhi të martën Alikhan Smailov si kryeministër të ri.

Zyrtari 49-vjeçar ka shërbyer më parë si ministër i financave i Kazakistanit nga viti 2018 deri në vitin 2020. Në vitin 2019, ai u bë zëvendëskryeministri i parë në kabinet, i cili u shkarkua nga presidenti Kassym-Jomart Tokayev gjatë protestave të dhunshme të javës së kaluar në vend që filluan mbi çmimet spirale të karburanteve.

Trupat e huaja do të tërhiqen gjithashtu nga vendi, tha Tokayev në parlament të martën. “Misioni kryesor i trupave të CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive) është përfunduar”, tha ai.

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili dërgoi trupa përtej kufirit në Kazakistan për të ndihmuar në shuarjen e trazirave, akuzoi forcat e jashtme për orkestrimin e trazirave: “Ngjarjet në Kazakistan nuk janë përpjekja e parë dhe larg nga e fundit për të ndërhyrë në punët e brendshme të vendit tonë nga jashtë.”

Pas ditëve të demonstratave të ashpra në vendin e pasur me burime të Azisë Qendrore, gjatë të cilave Tokayev urdhëroi policinë dhe ushtrinë të qëllonin protestuesit në sy, rreth 9,900 njerëz janë arrestuar.

Artikulli paraprakErdogan do të hapë seancën e parë të Kuvendit në Shqipëri për këtë vit
Artikulli tjetërKërcënohet me jetë ylli i PSG-së: Mbappé, ti je i vdekur