Ballina Bota Ende nuk është zbardhur origjina e dronit që u rrëzua mbi Zagreb

Ende nuk është zbardhur origjina e dronit që u rrëzua mbi Zagreb

Autoritet kroate ende nuk e kanë të qartë se kush e nisi dronin ushtarak i cili u rrëzua mbi Zagreb të enjten, raporton BBC.

Hetuesit ushtarakë të shtunen e kaluan duke gropuar për mbetjet e asaj që kishte mbetur nga droni në disktriktin Jarun të qytetit.

Gjatë kryerjeve të punës, studentët të cilit po qëndronin në konviktin afër vendit të ngjarjes u evakuan.

Kreu i policisë ushtarake tha se kutia e zezë e dronit ishte gjetur e paprekur.

Kjo mund t’i ndihmojë hetuesit të përcaktojnë se kush e qëlloi – dhe për çfarë qëllimi. Një zyrtar ushtarak kroat konfirmoi se droni ishte një TU-141 i epokës sovjetike.

Pavarësisht nga koha e prodhimit, ajo është ende duke u përdorur nga ushtria ukrainase. Zyrtarët në Kiev kanë mohuar përgjegjësinë për incidentin.

Ka pasur alarm të përhapur në Kroaci se një dron ushtarak mund të kishte arritur në Zagreb nga Ukraina pa u kapur.

Kryeministri Andrej Plenkoviç ka kritikuar mungesën e reagimit nga NATO – dhe bëri thirrje për një bashkëpunim më të ngushtë midis vendeve anëtare.

@tn.lajmelokale
@tetovanews