Ballina Bota Ish-kryeministri britanik rrugës për në Poloni me donacione për refugjatët nga Ukraina...

Ish-kryeministri britanik rrugës për në Poloni me donacione për refugjatët nga Ukraina (VIDEO+FOTO)

Ish-kryeministri, David Cameron po drejton një kamion drejt Polonisë me një dërgesë donacionesh për Kryqin e Kuq Britanik.

Donacionet, duke përfshirë rrobat, pelenat dhe ndihmën e parë vijnë nga një projekt ushqimor në komunitet, Chippy Larder, me të cilin ai ka qenë vullnetar për dy vitet e fundit.

Cameron vlerësoi “bujarinë e komunitetit në perëndim të Oxfordshire dhe të popullit britanik në përgjithësi” si “zakonisht fenomenale, duke u rritur për të ndihmuar fqinjët tanë në kohën e tyre të nevojës”.

Duke folur më herët, ambasadori i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar mirëpriti të gjithë mbështetjen e ofruar nga populli britanik, por tha se “paratë do të vendoseshin më mirë” sesa sendet e mëdha.

“Mesazhi është i thjeshtë: nëse mundeni, jepni disa paund në vend që të sillni sende në një qese”, tha ai.

Artikulli paraprakINTERVISTA/Vladimir Putin ndryshoi pas vrasjes së Gedafit. Krimea dhe sulmi ndaj Kiev, me paralele nga Kosova
Artikulli tjetërVIDEO: “Kosova është Shqipëri”, plas grushti në Beograd, shikoni si përplasen tifozët skocezë me ata serbë