Ballina Bota 11 ditë nën rrënoja/Qeni i shpëton jetën 12-vjeçarit Osman Halebiye 260 orë...

11 ditë nën rrënoja/Qeni i shpëton jetën 12-vjeçarit Osman Halebiye 260 orë pas tërmetit në Turqi (VIDEO)

12-vjeçari Osman Halebiye u tërhoq i gjallë nga rrënojat e pallatit Buket, i cili u shkatërrua dhe ndodhej në distriktin qendror Antakya të Hatay-t. Ai u shpëtua i gjallë 260 orë pas tërmetit pasi qeni me hundë të ndjeshme reagoi dhe ekipet ia dëgjuan zërin.

Pas tërmeteve me epiqendër në Kahramanmaraş, përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhduan në Hatay. Qeni me hundë të ndjeshme në ekipin e Policisë Kërkim Shpëtim (AKP) ka reaguar në rrënojat e pallatit të shkatërruar në Buket. Më pas, me marrjen e përgjigjes ndaj thirrjeve zanore të ekipeve, ka nisur menjëherë operacioni i kërkim-shpëtimit.

Ekipet, duke përfshirë AKP-në dhe Asistencën dhe Shoqatën e Kërkimit dhe Shpëtimit në Arsim Anda (ANDA) shpëtuan një djalë 12-vjeçar të quajtur Osman, i cili u gjet nën rrënoja, 260 orë më vonë.

Osman Halebiye, një shtetas i huaj 12 vjeç, u shpëtua nga rrënojat në orën 260 pas tërmetit.

Osmani, të cilit iu dha ndihma e parë pasi u hoq nga rrënojat, u dërgua në Spitalin Universitar të Hatay Mustafa Kemal dhe u trajtua.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca ka vizituar 12-vjeçarin Osman, i cili u shpëtua nga rrënojat në orën 260 të tërmetit në Hatay, në spitalin ku po trajtohej.

Ministri Koca ka postuar në llogarinë e tij në rrjetet sociale, “12-vjeçari Osman është sërish me ne në orën 260, si rezultat i përpjekjeve intensive. Aktualisht ndërhyrja e tij e parë mjekësore po kryhet në Spitalin Universitar Hatay Mustafa Kemal. jam me fëmijën tonë në emër të të gjithë neve”, shkroi ai.

Lajmet e tjera nga shpëtimet e fundit!

Dy jetë të tjera u shpëtuan 261 orë pas tërmetit në Hatay: Ata u nxorrën të gjallë nga rrënojat e një spitali privat (VIDEO+FOTO)

Mehmet Ali Şakiroğlu, 26 vjeç dhe Mustafa Avcı, 34 vjeç, u shpëtuan nga ekipet 261 orë pas tërmetit.

Ata u nxorrën të gjallë nga rrënojat e një ndërtese të shkatërruar në Hatay, e cila u godit më shumë nga tërmetet me epiqendër në Kahramanmaraş.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 të shkallës Rihter, që ndodhën në Kahramanmaraş dhe shkaktuan shkatërrime të mëdha në 10 provinca, sollën shumë trishtim në Turqi.

Përpjekjet e kërkim-shpëtimit të nisura në zonat e katastrofës menjëherë pas tërmetit, në të cilin mijëra ndërtesa u shkatërruan, vazhdojnë pa pushim. Në orën 261 të tërmetit, dy lajme të tjera erdhën nga Hatay që dhanë shpresë.

Duke punuar në rrënojat e spitalit privat në distriktin Odabaşı të distriktit qendror Antakya të Hatajit , ekipet zbuluan se dy persona ishin gjallë. Pas punës intensive që përfshin policinë e operacioneve speciale, u arritën 26-vjeçari Mehmet Ali Şakiroğlu dhe 34-vjeçari Mustafa Avcı. Ekipet shpëtuan Shakiroğlu dhe Avcı nga rrënojat në orën 261 të tërmetit. Şakiroğlu dhe Avcı u dërguan në spital.

Tërhoqi vëmendjen rruzarja që mbante i dëmtuari nga tërmeti teksa po hynte në spital. Mësohet se Şakiroğlu ka sjellë në spital foshnjën e tij tetë muajshe në momentin e tërmetit dhe se gruaja dhe fëmija i tij janë shpëtuar nga rrënojat një ditë pas tërmetit.

Pasi mori lajmin se 34-vjeçari Mustafa Avcı u shpëtua i gjallë në orën 261 të tërmetit, babai i Avçit, Ali Avcı, përjetoi një gëzim të madh dhe nuk i mbajti dot lotët. Ato momente u pasqyruan në këtë fotografi…

“Edhe një herë, sytë tanë shkëlqejnë”
Pas shpëtimit të 26-vjeçarit Mehmet Ali Şakiroğlu dhe 34-vjeçarit Mustafa Avcı, Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca, shkroi në llogarinë e tij në rrjetet sociale: “Sonte, sytë tanë shkëlqejnë edhe një herë. Vëllai ynë, 33-vjeçari Mustafa është shpëtuar nga rrënojat në orën 261 të tërmetit. Ndihma e parë mjekësore po bëhet në spitalin fushor të Hatajit”./tetova.com

Ministri Koca ka ndarë momentin e telefonatës së Mustafës, i cili u nxor nga rrënojat në orën 261.

LAJMET E TJERA PËR SHPËTIMET E DITËS SË FUNDIT

Një tjetër mrekulli në orën 258! Neslihan Kılıç u shpëtua i gjallë nga rrënojat e zonës Ebrar

Neslihan Kılıç, 30 vjeçe, u gjet e gjallë nën rrënoja 258 orë pas tërmetit në Ebrar, Kahramanmaraş.

Kunati i Neslihan Kılıç, Gazi Yıldırım, 2 fëmijët dhe gruaja e të cilit janë ende nën rrënoja, i tha Fulya Öztürk në transmetimin e drejtpërdrejtë të CNN Türk: “Ne e kishim gërmuar edhe varrin e Neslihanit”.

Në orën 258 të tërmetit, 30-vjeçarja Neslihan Kılıç u arrit të shpëtohet falë punës së përbashkët të shumë ekipeve nën koordinimin e AFAD. Me punën e ekipeve, e reja u nxor e gjallë nga rrënojat në Bllokun Z të shembur në Ebrar dhe u dërgua në ambulancë. Shpëtimi i të resë ka kënaqur edhe ekipin e kërkim-shpëtimit./tetova.com

17-vjeçarja nxirret e gjallë 11 ditë pas tërmetit, 248 orë nën rrënoja!

Aleyna Ölmez u shpëtua e gjallë tek apartamentet Atabey në ditën e 11-të të tërmetit, 248 orë pas tërmetit, në Kahramanmaraş . Pas mrekullisë doli drama. U kuptua se trupat e prindërve të Alejna-s u hoqën nga rrënojat më 9 shkurt. Mësohet se vëllai i Aleyna-s, Kıvanç ka shpëtuar dhe trupi i pajetë i Miraçit, i cili ndodhej në të njëjtën dhomë, është gjetur.

Teksa shpresat për të gjetur të mbijetuar në rrënojat e tërmetit shkatërrimtar që goditi Turqinë kanë shkuar drejt zeros, lajme të mira vijojnë të vijnë ende nga Turqia.

Një vajzë e moshës 17-vjeçare u shpëtua këtë të enjte nga rrënojat e një ndërtese të shembur në provincën qendrore jugore të Kahramanmaras.

Vajza u shpëtua 248 orë pas tërmetit masiv që goditi zonën më datën 6 shkurt. Lajmi për shpëtimin e adoleshentes u bë publik nga transmetuesi shtetëror TRT Haber këtë të enjte.

Tërmeti me magnitudë 7.8 ballë të shkallës Rihter shkaktoi kaos në Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore, duke vrarë afro 40,000 njerëz dhe duke zhvendosur miliona të tjerë.

Lëkundjet vranë 36,187 njerëz në Turqi, ndërsa plagosën më shumë se 108,000, sipas raportimeve më të fundit të bëra nga autoritetet turke.

Një tjetër grua rreth të 40-ave u shpëtua në Turqi të mërkurën pasi mbijetoi për 22 orë nën rrënoja.

@tn.lajmelokale
@tetovanews