Ballina Bota E JASHTËZAKONSHME/222 orë nën rrënoja, nxirret e gjallë 42-vjeçarja në Turqi (VIDEO+FOTO)

E JASHTËZAKONSHME/222 orë nën rrënoja, nxirret e gjallë 42-vjeçarja në Turqi (VIDEO+FOTO)

Historia e jashtëzakonshme e mbijetesës erdhi ndërsa OKB-ja tha se përpjekjet tani po zhvendosen në shpërndarjen e ushqimit dhe strehimit për të gjithë të pastrehët

Një grua 42-vjeçare u nxor e gjallë nga rrënojat e një ndërtese pothuajse 222 orë pas një tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë, ndërsa numri i të vdekurve nga të dy vendet arriti në 41,000.

Ndërsa përpjekjet e shpëtimit janë zhvendosur në shpërndarjen e ushqimit dhe strehimit për qindra mijëra të mbetur pa shtëpi nga tërmeti 7.8 ballë, një grua, e quajtur Melike Imamoglu, u shpëtua të mërkurën në qytetin jugor të Turqisë, Kahramanmaras, raportuan mediat turke.

Ekipet e Kërkimit dhe Shpëtimit nga Fatkeqësitë Natyrore İnegöl (İNDAK), duke punuar në rrënojat e ndërtesës së distriktit Hayrullah Özdemirler në Kahramanmaraş, dëgjuan një zë që kërkonte ndihmë. Ekipet konstatuan se 42-vjeçarja Melike İmamoğlu ishte gjallë dhe kontaktuan me të. Me këtë, gara me kohën filloi. 42-vjeçarja Melike İmamoğlu u nxor nga rrënojat pasi ekipet e UMKE hapën një linjë intravenoze dhe futën serum. Mësohet se İmamoğlu u dërgua në spital dhe ishte në vetëdije.

Pamjet e reja dolën nga shpëtimi i Melike İmamoğlu (42), e cila u shpëtua 222 orë pas rrënojave të apartamentit 7-katësh Gülbike, i cili u shkatërrua në tërmetin e parë në Kahramanmaraş Ekipi i Kërkimit dhe Shpëtimit nga Fatkeqësitë Natyrore İnegöl (İNDAK), i cili shkoi në rajon nga Bursa pas tërmetit, përshpejtoi punën e tyre në tingullin që vinte nga rrënojat. Duke kontaktuar Melike İmamoğlu, e cila mbeti në rrënojat e ndërtesës 7-katëshe, ekipet krijuan një korridor të gjallë në mbeturinat që gërmuan me duar. Pas 1 orë pune të imtësishme, ekipet arritën të nxjerrin të gjallë nga rrënojat Melike İmamoğlu rreth orës 10:30 të mëngjesit të sotëm, në ditën e 10-të të tërmetit. Ato momente janë kapur nga anëtarët e ekipit me një kamerë celulare anbean.

Në pamjet u pa se një nga anëtarët e ekipit nuk ia lëshoi ​​dorën për asnjë moment Melikes duke i zgjatur nga poshtë rrënojave . Ekipi i İNDAK tha: “Mos e humbni energjinë tuaj. Ne nuk largohemi pa ty, qetësohu. Nuk keni asgjë për t’u shqetësuar, mos u frikësoni. Ne jemi këtu, do t’ju nxjerrim shëndoshë e mirë”, duke i dhënë asaj shpresë duke folur vazhdimisht me Melike İmamoğlu gjatë përpjekjes së shpëtimit. Melike İmamoğlu, e cila u nxor nga rrënojat 222 orë pas tërmetit, iu dorëzua ekipeve mjekësore, ndërsa ekipi i İNDAK derdhi lot gëzimi./tetova.com

Vazhdojnë mrekullitë! Një nënë dhe 2 fëmijët e saj u shpëtuan në Hatay 228 orë pas tërmetit!

Pas 228 orësh nga fatkeqësia e tërmetit, lajmi i gëzuar erdhi nga Hatay. Një nënë dhe dy fëmijët e saj u shpëtuan të gjallë nga rrënojat e apartamentit Uğur në rrugën Oymak në Antakya./tetova.com

Cemile Kekeç, 74 vjeçe, u shpëtua e gjallë nga rrënojat e pallatit Kalkan në Kahramanmaraş në orën 227 të ditës së 10-të të tërmetit. Ndërsa Kekeç u nxor nga rrënojat dhe u dërgua në spital me ambulancë si rezultat i përpjekjeve të gjata, ekipet e shpëtimit u përqafuan me njëri-tjetrin dhe përjetuan gëzimin e shpëtimit të një jete tjetër.

 

Artikulli paraprakShifra tronditëse e Bora Zukalit për viktimat në Turqi: Nis operacioni i higjenës
Artikulli tjetërU përpoqën të vidhnin donacionet për të mbijetuarit e tërmetit, 78 të arrestuar në Turqi