Ballina Bota Avioni kalon 16 orë në ajër dhe në fund përfundon në të...

Avioni kalon 16 orë në ajër dhe në fund përfundon në të njëjtin aeroport që u nis

Pasagjerët në një fluturim nga Zelanda e Re në Nju Jork kaluan 16 orë në ajër vetëm për të përfunduar në të njëjtin aeroport ku filloi udhëtimi i tyre.

Fluturimi pa ndalesë i Air Neë Zealand nga Auckland në Nju Jork kishte qenë në ajër për rreth 8 orë të enjten dhe ishte rreth 2000 milje nga Kalifornia kur linja ajrore mori lajmin se një zjarr elektrik në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy të Nju Jorkut kishte detyruar të mbyllej.

Linja ajrore tha se vendimi ishte marrë që avioni të kthehej në Auckland, ku u ul rreth 16 orë pas nisjes.

“Devijimi në një port tjetër të SHBA-së do të nënkuptonte se avioni do të qëndronte në tokë për disa ditë, duke ndikuar në një numër shërbimesh dhe klientësh të tjerë të planifikuar”, u shpreh një zëdhënëse e linjës ajrore për Neë Zealand Herald.

Terminali 1 mbeti i mbyllur të premten ndërsa ekipet riparuan problemet e shkaktuara nga zjarri elektrik.

Linja ajrore u kërkoi falje pasagjerëve dhe tha se aajerta që ishin në fluturim do të rezervoheshin në fluturimet e ardhshme të disponueshme për në Nju Jork./abcnews.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews