Ballina Bota Kallëzim penal ndaj Erdoganit, ministrave dhe kryebashkiakëve: “Ata janë përgjegjës për humbjen...

Kallëzim penal ndaj Erdoganit, ministrave dhe kryebashkiakëve: “Ata janë përgjegjës për humbjen e jetëve nga tërmeti”

Avokati Hüseyin Cimşit paraqiti një kallëzim penal në Zyrën e Kryeprokurorit Publik të Gjykatës së Lartë të Apelit kundër presidentit dhe kryetarit të AKP-së, Recep Tayyip Erdoğan dhe shumë drejtuesve, me pretendimin se ai ishte përgjegjës për humbjen e jetëve në tërmetet me epiqendër në Kahramanmaraş.

Avokati Hüseyin Çimşit nga Oda e Avokatëve të Samsunit dorëzoi një kallëzim penal kundër Presidentit dhe Kryetarit të AKP-së Erdogan, ministrave, kryetarëve të bashkive dhe anëtarëve të këshillave bashkiake në qytetet e prekura nga tërmeti, për të cilët pretendojnë se janë përgjegjës për humbjen e jetëve në tërmetet e 6 shkurtit.

Më shumë se 40 mijë njerëz vdiqën dhe mijëra u plagosën në dy tërmetet që ndodhën me epiqendër në Kahramanmaraş më 6 shkurt.

Avokati i Odës së Avokatëve të Samsunit konsideron si përgjegjës për humbjen e jetëve Presidentin dhe Kryetarin e AKP-së, Recep Tayyip Erdoğan, Ministrin e Mjedisit, Urbanizimit dhe Klimës Murat Kurum, Ministrin e Brendshëm Süleyman Soylu, ministrin i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, Ministrin i Shëndetësisë Fahrettin Koca, Ministrin e Transportit dhe të Infrastrukturës, Adil Karaismailoğlu. Gjithashtu një kallëzim penal penal u ngrit edhe kundër kryetarëve të bashkive, anëtarëve të këshillave bashkiake, menaxherëve të projektit dhe menaxherëve të operatorëve GSM, të cilët punonin në provincat ku tërmeti ishte efektiv midis viteve 1999-2023.

Duke dorëzuar kërkesën e tij në Kryeprokurorinë Publike të Gjykatës së Lartë të Apelit, Çimşit deklaroi se asnjë nga drejtuesit nuk dha dorëheqjen dhe as nuk kërkoi falje për shkak të tërmeteve, të cilët quhen fatkeqësia e shekullit, dhe tha: “Presidenti Erdogan thotë çdo ditë: Unë jam kreu i shtetit, unë jam Komandanti i Përgjithshëm’. Por ata nuk bënë asgjë për të parandaluar këto fatkeqësi. Madje me amnisti legalizuan ndërtimet pa leje dhe fituan para. Nuk e di nëse Gjykata e Lartë do të bëjë punën e saj, ndoshta një ditë dikush do ta bëjë. Nuk ka shpëtim nga ligji dhe drejtësia”, tha ai.

Hüseyin Çimşit kërkoi që personat e përmendur në kallëzim të dënohen për krimet e neglizhencës dhe shpërdorimit të detyrës, shkaktimit të vdekjes, shkatërrimit të ndërtesave dhe dëmtimit të ekonomisë së vendit./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews