Ballina Bota Mot i rrezikshëm në Austri – më shumë se një metër borë...

Mot i rrezikshëm në Austri – më shumë se një metër borë e freskët brenda 24 orëve (VIDEO+FOTO)

Rreshje të mëdha dëbore në Austri – më shumë se një metër borë e freskët brenda 24 orëve

Në Austri rreshjet e borës vazhdojnë me intensitet të lartë. Brenda një dite ka rënë më shumë se një metër borë e freskët. Dhe pritet më shumë këtë fundjavë.


Reshjet masive të borës në Austri rritin me shpejtësi rrezikun e ortekëve.

Për shkak se rrugët janë të mbyllura, 70 persona janë shkëputur nga bota e jashtme.

Gjithashtu duhet të vazhdojë të bjerë borë gjerësisht të premten – vetëm pak borë bie në Zvicër.

Moti në Austri aktualisht është i rrezikshëm. Reshjet masive të borës gjatë natës sollën më shumë se një metër borë të freskët në disa zona. Zvicra është shumë më afër qendrës kontrolluese të presionit të lartë sesa Austria, dhe si rrjedhojë sasitë e borës së freskët janë sërish dukshëm më të larta atje. Ky kontrast tashmë fillon në Vorarlberg dhe Oberland. Pjesa më e madhe e borës bie nga Kitzbühler Alpen përmes rretheve malore të Salzburgut dhe rajonit Dachstein deri në Toten Gebirge. Nga sot deri të hënën në mëngjes do të shtohen 100 deri në 120 centimetra, lokalisht janë të imagjinueshme edhe mbi 150 centimetra.

Tashmë disa rrugë janë mbyllur për shkak të rrezikut nga ortekët. Në fshatin Hinterwildalpen tashmë 70 persona janë shkëputur nga bota e jashtme, shkruan “Kleine Zeitung”.

“Ndoshta do të na bjerë borë së shpejti”

“Nëse vazhdon të bjerë borë kështu, së shpejti do të bjerë borë edhe ne”, tha një lexues nga Mariazellerland të enjten për 20 minuta. Situata tashmë është kritike. Autoritetet duan të rivlerësojnë situatën e ortekëve të premten – por nuk ka gjasa që rrugët e mbyllura të rihapen dhe njerëzit e bllokuar të mund të dalin jashtë qytetit. Sepse të premten duhet të bjerë përsëri borë e madhe nga Tiroler Unterland në Mostviertel mbi 500 deri në 600 metra lartësi mbidetare.

Niveli më i lartë i paralajmërimit të stuhisë është tashmë në fuqi në disa rajone përgjatë Alpeve dhe ekspertët në qendrën e stuhisë UWZ kanë lëshuar një nivel paralajmërimi të kuq. Bora gjithashtu ka të ngjarë të bjerë në Zvicër – por dukshëm më pak se te fqinjët në lindje.

Më pak borë në Zvicër
Stuhia e borës godet edhe Zvicrën. E premtja do të mbetet kryesisht e thatë me temperatura mbi zero. Në veri ka temperatura nga tre deri në shtatë gradë. Krahasuar me të enjten, fokusi i reshjeve është zhvendosur edhe pak në drejtim të lindjes.

Ndërsa në anën e Vorarlberg ka një sasi të konsiderueshme dëbore të freskët në male, nuk ka pothuajse asgjë në perëndim të Luginës së Rhine. Në Prättigau dhe në Engadine të Ulët bie borë të paktën herë pas here.
Gjatë fundjavës do të ketë sërish reshje të shumta. Në lartësitë më të larta, kjo vjen në formën e borës. Meteonews pret shumë borë të freskët në kantonin Graubünden deri të hënën në mëngjes. Duhet të ketë më shumë në rajonin Prättigau/Davos. Duhet të ketë deri në një metër borë të freskët në vend. Në luginat malore ka dukshëm më pak: këtu mund të priten një deri në 15 centimetra.

Artikulli paraprakMaratona e Ramës në TV/ E vërteta ime për aferën “McGonigal” (VIDEO)
Artikulli tjetërNgjarje e turpshme! Djali bën për spital babain, SPB-Tetovë me kallëzim penal kundër 28-vjeçarit