Ballina Bota Tërmeti/ Nëna dhe foshnja e saj e porsalindur u shpëtuan dy herë...

Tërmeti/ Nëna dhe foshnja e saj e porsalindur u shpëtuan dy herë në tre ditë (VIDEO)

Një nënë siriane dhe foshnja e saj e porsalindur po kurohen pasi u shpëtuan për herë të dytë brenda një jave nga rrënojat e shtëpisë së tyre në qytetin sirian të Jindairis. Siç raporton BBC, Dima ishte shtatzënë në muajin e shtatë kur tërmeti i së hënës së kaluar shkaktoi shëmbjen e një pjese të shtëpisë së saj.

Gruaja u plagos lehtë dhe pak më vonë solli në jetë një djalë të cilin e quajti Adnan. Lindja u bë në një spital në Afrin të mbështetur nga Shoqëria Mjekësore Siriane Amerikane (Sams). Nëna dhe i porsalinduri u kthyen në shtëpinë e tyre, e cila megjithatë u shemb plotësisht pas tre ditësh.

Ekipet e shpëtimit mbërritën menjëherë në vendngjarje që t’i shpëtonin. Foshnja u dërgua në spital në gjendje kritike, pasi pësoi verdhëz dhe dehidrim të rëndë, ndërsa nëna e tij u plagos rëndë në gjymtyrët e poshtme.

Duke folur për BBC përmes WhatsApp të hënën, pediatri Abdulkarim Hussein al-Ibrahim tha se djali i vogël po i përgjigjet mirë trajtimit. “Gjendja e Adnanit… është përmirësuar ndjeshëm,” tha ai. “Ne thjesht e ushqejmë atë dhe sigurojmë pjesën tjetër të nevojave të tij përmes antibiotikëve intravenoz.”

Dima ka dalë nga spitali edhe një herë dhe jeton në një tendë me burrin e saj, Abdul Majid, dhe mbesat e tyre ndërsa udhëtonte çdo ditë në Afrin për të vizituar Adnanin në spital.

Familja e saj u detyrua të kthehej në shtëpinë e tyre pjesërisht të dëmtuar pasi ajo lindi, sepse nuk kishte strehë alternative në Jindairis, një nga qytetet e goditura më keq në Sirinë veriperëndimore./abcnews.al

Artikulli paraprakLAJMI I FUNDIT: Një mrekulli e madhe në rajonet e tërmeteve: Ayça doli e gjallë nga rrënojat 185 orë pas tërmetit! (VIDEO)
Artikulli tjetërMrekullitë e fundit nga rrënojat e tërmetit në Turqi! Ja si u shpëtuan dy vëllezërit pas 198 orësh nën rrënoja, ata tregojnë si mbijetuan, nëna e tyre u shpëtua dy ditë më parë (VIDEO)