Ballina Bota Turqia nuk gjen ‘paqe’ nga tërmetet, tjetër lëkundje e fuqishme në Maraş-Göksun

Turqia nuk gjen ‘paqe’ nga tërmetet, tjetër lëkundje e fuqishme në Maraş-Göksun

Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi se një tërmet me magnitudë 5.1 ka ndodhur në orën 22:31 në rrethin Göksun të Kahramanmaraş. Tërmeti ka ndodhur në thellësinë 12.18. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet përreth.

Një tjetër tërmet është shënuar pak më parë në Turqinë Qëndrore.

Lëkundjet e tërmetit kanë qenë me magnitudë 5.1 të shkallës rihter

Epiqendra e tërmetit ndodhet 54 kilometra në jugperëndim të Kahramanmaras në një thellësi prej 10 kilometrash.

Fulya Öztürk, shefja e Lajmeve speciale të CNN Türk në Kahramanmaraş, tha për ekranet e CNN Türk për Tërmetin , “Ne po dridhemi këtu çdo ditë. Pasgoditjet vazhdojnë. Ne u kapëm nga tërmeti 5.1. Kjo është arsyeja pse nuk mund ta ndjenim plotësisht.” Në fjalën e tij me qytetarët, Öztürk tha se tërmeti ka zgjatur 20 sekonda dhe është ndjerë në Kajseri. 

Merve Tokaz e cila ndodhet në Gaziantep İslahiye është shprehur se janë tronditur shumë. Duke folur para qytetarëve në Çadırkent, Tokaz ka deklaruar se lëkundjet kanë qenë të papritura dhe se qytetarët janë të shqetësuar. 

Deri më tani nuk ka raportime për dëme.

@tn.lajmelokale
@tetovanews