Ballina Bota VIDEO/Tërmete të njëpasnjëshme në Hatay të Turqisë, njëri 6.4 ballë, panik në...

VIDEO/Tërmete të njëpasnjëshme në Hatay të Turqisë, njëri 6.4 ballë, panik në rajon!

Sipas lajmeve të fundit,  pas dy tërmeteve të mëdha në Kahramanmaraş, që prekën 11 provinca, dy tërmete të tjera ndodhën në Hatay. Pas tërmetit 6.4 ballë me epiqendër në Defne, një tërmet 5.8 ka ndodhur në Samandag. Dy tërmete janë ndjerë fuqishëm në shumë qytete.

Sipas informacioneve të marra nga AFAD, ka ndodhur një tërmet me magnitudë 6.4 ballë, epiqendra e të cilit ka qenë Hatay Defne. Ndërkohë që tërmeti është ndjerë i fortë, qytetarët i ka zënë paniku. Pastaj një tërmet tjetër 5.8 ndodhi në Samandag, njoftojnë mediet turke, transmeton tetova.com.

Gazetari Buse Deviren, i cili e ndjeu tërmetin dhe i përcolli ato momente në transmetimin e drejtpërdrejtë të CNN Türk, tha se stufat në çadra u rrëzuan gjatë tërmetit . Deviren tha, “Njerëzit madje dolën nga çadrat e tyre. Njerëzit madje kishin frikë se mos rrëzoheshin pemët.”/tetova.com

@tetovanews